Informacja o Polskim Związku Kiteboardingu PZKite

Kitesurfing i wszystko z nim związane.
Ksiaze
Posty: 209
Rejestracja: 01 paź 2003, 13:46
Lokalizacja: W-wa
Dostał piwko: 29 razy
 
Post30 kwie 2014, 23:15

Do wszystkich Kiteboarderów!
Wiele osób zastanawia się co robi Polski Związek Kiteboardingowy i po co jest.
Chętnie podzielę się kilkoma ogólnymi informacjami.
Polski Związek Kiteboardingu PZKite został zarejestrowany w KRS 19.11.2013 jako zrzeszenie trzech stowarzyszeń: Polskie Stowarzyszenie Kiteboardingu, Stowarzyszenie Dobra Marina, Warszawskie Towarzystwo Kiteboardingowe. Dodam, że PSKite działało wcześniej jako Stowarzyszenie Sportów Extremalnych Kamikadze i od 2004 roku wspierało organizację imprez kitesurfingowych w Polsce. Głównym celem statutowym jest promowanie bezpiecznego uprawiania kiteboardingu w każdej z odmian. Czyli chcemy promować freestyle, race, wave, freeride, slalom, snowkite, landkite, foil, snowkite. Jesteśmy cały czas w trakcie organizowania naszych struktur i metodyki działania. Mamy grupę entuzjastów wspierających od wielu lat swoją pracą działania Związku (a wcześniej stowarzyszeń). W zarządzie znajdują się:

Magda Węgielnik (trenerka klubu Dobra Marina, organizuje we wrześniu Mistrzostwa Europy Kite Race 2014 w Mielnie),
Marek Rowiński (twórca Kitesurfingowego Prawa Drogi KSPD, tworzy regulaminy rywalizacji sportowej, członek Komisji ds Przepisów IKA),
Maciej Boszko (właściciel szkoły Bo Sport, Współorganizator Mistrzostw Polski w latach 2002 - 2005, Współorganizator zawodów Focus Cup 2003, Współorganizator zawodów Ford Kite Cup 2006 - 20014, Vice Prezes i Skarbnik w Polskim Stowarzyszeniu Kiteboardingu)
Michał Zieliński (Właściciel agencji Eureka Events&Communication, współorganizator zawodów Ford Kite Cup, Vice Prezes Polskiego Stowarzyszenia Kiteboardingu)
Mariusz Czapliński ( Wydawca pisma Kitesurfing -2000, założyciel Stowarzyszenia Sportów Ekstremalnych ,,Kamikaze" (dalej przekształconego w PSKite), Wydawca pisma ,,Free and Style", współorganizator Mistrzostw Polski 2002 - 2005, współorganizator zawodów Focus Cup 2003, współtwórca, wraz Igorem Czernikiem, karty Kiteboardera),
Darek Wądołowski (Prezes Stowarzyszenia WTK, współorganizator zawodów snowkite w Krynicy Morskiej, twórca Statutu PZKite)
Tomek Grzymski (viceprezes do spraw rozwoju, reprezentuje PZKite w kontaktach z Ministerstwem Sportu i organizacjami międzynarodowymi)
i ja ( koordynuję pracę wszystkich zespołów roboczych).
Poprzedni Prezes PSKite - Adam Szymański, któremu wiele zawdzięczamy jest obecnie we władzach IKA - International Kiteboarding Association.
Członkowie zarządu pracują w zespołach roboczych nad konkretnymi celami oraz powołują komisje, w których także Wy możecie działać.

Jednym z większych osiągnięć Związku jest praca Komisji Szkolenia PZKite. Komisja została pierwotnie powołana ponad rok temu przy PSKite. Pierwszym przewodniczącym Komisji szkolenia był Maciek Zimowski. Od września 2013 Igor Czernik kieruje pracami Komisji, a także zespołu do spraw przygotowania metodyki szkolenia kursantów i instruktorów. Owoce działania tego zespołu ( w składzie Igor, Paulina Ziółkowska, Dorian Krzystanek, Darek Ziomek, Przemek Wójcik, Mateusz Zieliński ) zobaczymy już wkrótce. Obecny system, wypracowany na podstawie doświadczeń wielu polskich szkół kiteboardingowych wprowadzi porządek i wysoki standard nauczania kiteboardingu. Mam nadzieję, że wszystkie szkoły przyłączą się do tego programu, a poziom wyszkolenia i bezpieczeństwa wzrośnie.

Równie ważnym sukcesem jest stale rosnący poziom polskich zawodników w rywalizacji międzynarodowej. W konkurencji freestyle i race nasi zawodnicy okupują czołowe miejsca na najważniejszych imprezach. Tu wielkie gratulacje i podziękowania za wytrwałość i wolę walki dla wszystkich zawodników! A nasi członkowie tacy jak Karolina Winkowska, Agnieszka Grzymska, Asia Litwin, Kasia Lange, Maks Żakowski, Błażej Ożóg, Tomek Janiak, Denis Żurik, Marek Rowiński mogą być wzorami dla utalentowanej młodzieży, której nie brakuje w naszym kraju. Cieszy nas także rosnąca liczba uprawiających kiteboarding w Polsce.

Niestety jako Związek nie mamy, mam nadzieję na razie, żadnego wsparcia finansowego z budżetu, ani sponsorów. Nie jesteśmy w stanie wesprzeć naszych reprezentantów ani fundować stypendiów dla zdolnej młodzieży. Nie możemy wspierać finansowo szkół kiteboardingu, ani realizować wielu programów rozwijających nasz sport. Ale działamy, szukamy źródeł finansowania, przekazujemy naszą wiedzę, tworzymy programy, podstawy do szerszych działań i małymi krokami zmierzamy w dobrym kierunku. Wielkie podziękowania dla sponsorów wspierających indywidualnych zawodników, a także nasze zawody.

W tym roku po raz dziewiąty zostanie zorganizowany Ford Kite Cup, po raz kolejny zostaną rozegrane zawody cyklu Harpagan Race, Summer Kite Festival, a także Mistrzostwa Europy Kite Race.
Dosłownie za parę dni ruszy strona Związku www.pzkite.pl, będziemy tam informować o szczegółach naszego działania.

Mam nadzieję, że sezon 2014 będzie wietrzny, bezpieczny i bardzo emocjonujący!
Do zobaczenia na wodzie!
Łukasz Ceran
Prezes Zarządu Polskiego Związku Kiteboardingu PZKite

Crazy Horse
Posty: 3571
Rejestracja: 07 paź 2003, 21:38
Deska: Cabrinha Spectrum
Latawiec: Cabrinha Drifter
Lokalizacja: CABRINHA
Postawił piwka: 29 razy
Dostał piwko: 117 razy
Kontaktowanie:
 
Post06 maja 2014, 18:09

Ponad 200 wyświetleń i zero komentarzy :doh:
Zatem ja rozpocznę, krótko...

Po pierwsze dziękuję osobiście wszystkim, którzy "dotrwali do końca", czytaj do założenia PZKite.
Ja uczestniczyłem w 1-2 spotkaniach ale po prostu natłok wszystkich obowiązaków, zadań, dwójka dzieci i pies to już mnie przerosło i stety, niestety odpuściłem.
Cieszę się, że będziemy mieli konkretną, doświadczoną kadrę profesorską, która będzie uczyć i "prześwietlać" dotychczasowych i nowych instruktorów.
Dzięki za wszelkie sutalenia i propozycje dla kursantów i instruktorów.
Jak narazie mogę śmiało pod wszystkim, o czy słyszałem na targach i przeczytałem tutaj podpisać się.

Co mnie najbardziej cieszy, jako amatora kacjarza Karta Kiteboardera z OC, czyli wpadam kogoś, pokazuję mu prawo drogi i kartę z ważnym OC i wszystko jest jasne, nie ma krzywych, nieprzyjemnych sytuacji :!:
W kontekscie szkoły cieszy mnie zablokowanie "uczenia z bagażnika", czyli ludzi mniej lub bardziej doświadczonych, często szkolących bez kasków, kamizelek na latawcach dla zaawansowanych, kórzy przy małych kosztach bawią się w "prywatne grupony".

Mam nadzieję, że szybko zobaczym efekty działań PZKite i oby wreszcie pojawiła się konkretna, oficjalna kasa na takich zdolnych jak Karolina, Denis, Błaszko, czy Maks :idea:

Powodzenia i dużo wiatru wszystkim działającym przy tworzeniu PZKite od samego początku, jak i tym, którzy kibicują, wspierają, pomagają i podrzucają swoje pomysły.
:thumb: :clap:

dzacek
Posty: 23
Rejestracja: 23 sie 2013, 17:13
Postawił piwka: 1 raz
 
Post06 maja 2014, 18:26

Nie dziwię się, że się cieszysz. W jaki sposób ma to być przeprowadzone?

kowal2x
Posty: 129
Rejestracja: 09 cze 2013, 22:48
Postawił piwka: 6 razy
Dostał piwko: 7 razy
 
Post06 maja 2014, 19:03

inicjatywa zacna, jeśli do tego uda wam się wywalczyć wydzielanie stref dla kajta i będziecie walczyli z absurdami takimi jak zakaz kajcenia na łebsku to z chęcią będę opłacał coroczną składkę członkowską (za którą będzie się należała oczojebna lajkra?^^ a wy opłacicie wyjazdy młodziaków na zawody)

bierzcie jednak pod uwagę to, że za chwilę zaczniecie reprezentować wszystkich kajciarzy w polsce, a wystarczy nadepnąć na odcisk jednej nieodpowiedniej osobie, a wszystko może pójść się kochać. dlatego proponuję poważnie porozmawiać z waszym głównym PR-owcem (nick na foum: ziomek, aczkolwiek ciężko stwierdzić czy jest tym, za kogo się podaje, czy jego konta używa pryszczaty 12latek :hand: ), gdyż jego prywatna(?) walka z konkurencyjną (?) firmą(?) o nazwie poik raczej plusów wam nie zdobyła, "docinki" o pokoikach w innych niezwiązanych tematach również.

odnośnie szkolenia:
- czy będziecie mieli własny program szkoleń zakończony własnym "certyfikatem", czy oprzecie się np na iko?
- czy będziecie dążyli do "prawnego uznania" waszego programu szkolenia jako jedynego właściwego w polsce? (w sensie stworzenia przypisów mówiących, że chcesz pływać na kajcie w polsce - musisz skończyć kurs pzkite)
- jeśli powyższe jest prawdą, co z osobami, które mają już kartę iko/poik?

ah, wasza strona, nawet jak istniała, była strasznie biedna - brak żadnych konkretnych informacji, włączając w to kim jesteście i co robicie. polecam to ogarnąć...

Awatar użytkownika
mary.dk
Posty: 1918
Rejestracja: 17 cze 2009, 21:13
Deska: Aero, Airush - Compact, Slayer
Latawiec: Airush Wave
Lokalizacja: Bydgoszcz
Postawił piwka: 58 razy
Dostał piwko: 88 razy
 
Post06 maja 2014, 19:47

kowal2x pisze:odnośnie szkolenia:
- czy będziecie mieli własny program szkoleń zakończony własnym "certyfikatem", czy oprzecie się np na iko?
- czy będziecie dążyli do "prawnego uznania" waszego programu szkolenia jako jedynego właściwego w polsce? (w sensie stworzenia przypisów mówiących, że chcesz pływać na kajcie w polsce - musisz skończyć kurs pzkite)
- jeśli powyższe jest prawdą, co z osobami, które mają już kartę iko/poik?


Oparcie się o IKO jest oczywistym gdyż ma bardzo dobrze wypracowana metodykę szkolenia,
nie wiele można tam zmienić,
prawne uznanie programu szkolenia pomoze wszystkim szkolka jak i kursanta dochodzenia swoich praw w razie WU (wypadki i tym podobne)
na pewno nie trzeba skonczyc zadnego kursu żeby plywac - chodzi o program szkoleniowy a nie o plywajacych !!!
co do kart poik to od razu Tobie napisze ze można sobie tym podetrzeć cztery litery,
co do IKO tez pewnie można sobie podetrzeć, choć madrym wyjściem będzie jakiś krotki kurs do/prze-kwalifikujący (tanszy) - wiadomo kasa musi się zgadzać :hand:
A teraz ode mnie krotko i na temat, w DK ta sprawę zalatwilismy dwa lata temu i wnioski sa takie,
ze szkolenia sa nieco bardziej kontrolowane przez związek, nie ma problemów z ubezpieczeniem,
jest mniej samozwańczych instruktorow, generalnie poziom szkolen jest bardziej stabilny,
choć sa tez przypaly, ale tego uniknąć się nie da.

Pozdro...

kw92
Posty: 610
Rejestracja: 16 sty 2011, 18:58
Latawiec: Ozone
Postawił piwka: 53 razy
Dostał piwko: 16 razy
Kontaktowanie:
 
Post06 maja 2014, 20:22

Crazy Horse pisze:W kontekscie szkoły cieszy mnie zablokowanie "uczenia z bagażnika", czyli ludzi mniej lub bardziej doświadczonych, często szkolących bez kasków, kamizelek na latawcach dla zaawansowanych, kórzy przy małych kosztach bawią się w "prywatne grupony".

A w jaki sposób chcecie powstrzymać szkolenia z "bagażnika"?? Z tego co sam widziałem wiem że takie szkolenia są bardzo niebezpieczne, np. instruktor szkoli dwóch uczniów od zera jednocześnie na 2 latawcach , nie wygląda to ciekawie a tym bardziej bezpiecznie dal nich i dla innych użytkowników.

kowal2x pisze:bierzcie jednak pod uwagę to, że za chwilę zaczniecie reprezentować wszystkich kajciarzy w polsce, a wystarczy nadepnąć na odcisk jednej nieodpowiedniej osobie, a wszystko może pójść się kochać. dlatego proponuję poważnie porozmawiać z waszym głównym PR-owcem (nick na foum: ziomek, aczkolwiek ciężko stwierdzić czy jest tym, za kogo się podaje, czy jego konta używa pryszczaty 12latek :hand: ), gdyż jego prywatna(?) walka z konkurencyjną (?) firmą(?) o nazwie poik raczej plusów wam nie zdobyła, "docinki" o pokoikach w innych niezwiązanych tematach również.

Popieram, wizerunek to podstawa. W znanym wątku POIK-a wasze osoby nie reprezentują zbytnio zasad dobrego zachowania, co oczywiście przekłada się na wizerunek :doh:

Ale po za tym to popieram, miejmy nadzieję że sport będzie jeszcze bardziej bezpieczny :)

I może w końcu uda się zliczyć ile osób uprawia ten sport :thumbsup:

kowal2x
Posty: 129
Rejestracja: 09 cze 2013, 22:48
Postawił piwka: 6 razy
Dostał piwko: 7 razy
 
Post06 maja 2014, 20:43

kw92 pisze:I może w końcu uda się zliczyć ile osób uprawia ten sport :thumbsup:


właśnie, apropo strony internetowej. kiedyś próbowałem znaleźć informację na temat liczby kitesurferów w polsce oraz liczby szkółek w polsce. niestety nie udało się ;) jak już zaczniecie działać - pamiętajcie o zbieraniu takich statystyk ;)

ONA
Posty: 20
Rejestracja: 08 cze 2013, 22:21
Postawił piwka: 37 razy
 
Post06 maja 2014, 22:44

kw92 pisze:Popieram, wizerunek to podstawa. W znanym wątku POIK-a wasze osoby nie reprezentują zbytnio zasad dobrego zachowania, co oczywiście przekłada się na wizerunek :doh:

W znanym wątku to raczej kto inny nie reprezentuje zbytnio zasad dobrego wychowania.
Ostatnio zmieniony 07 maja 2014, 07:50 przez ONA, łącznie zmieniany 1 raz.

Ksiaze
Posty: 209
Rejestracja: 01 paź 2003, 13:46
Lokalizacja: W-wa
Dostał piwko: 29 razy
 
Post06 maja 2014, 23:12

Hej,
@ Crazy Horse - dzięki, działamy, powoli, ale działamy :)

@ Dzacek - tworzymy przepisy i regulaminy, mam nadzieję, że środowisko kajtowe przyjmie te rozwiązania jako właściwe i będzie ich przestrzegać.

@Kowal2x - od pewnego czasu działamy w sprawie zakazów na zatoce i będziemy też wspierać akcję przywracania kajta na Łebsku i w każdym innym miejscu, gdzie pojawią się jakieś dziwne zakazy..
Komisja szkolenia pod przewodnictwem Igora pracuje nad programem szkolenia, może Igor lub ktoś z Komisji napisze więcej na ten temat, nie chcę wchodzić w ich kompetencje.
Kursy będą dla instruktorów, pełne od podstaw, lub skrócone dla osób posiadających potwierdzone certyfikaty/ uprawnienia instruktorskie,
karta Kiteboardera z OC - dla chętnych,
chciałbym żeby na akwenach i kf.pl panował "pokój i miłość" , ale ciężko opanować wszystkich związanych z PZKite, każdy ma prawo do własnej opinii,
trzeba będzie odróżniać wpisy "służbowe" od "prywatnych"

@Mary.dk - mam nadzieję że nam wyjdzie przynajmniej tak samo jak w DK, a może i lepiej :)

@ KW92 ; Kowal2x ; ONA - sugestie o stronie, zachowaniu i inne uwagi przekażę Zarządowi przy kolejnym spotkaniu

Pozdrawiam :)

przemass
Posty: 3798
Rejestracja: 06 maja 2006, 22:01
Deska: Encore Nirvana
Latawiec: Airush Razor
Lokalizacja: ChalupyCumbuco
Postawił piwka: 26 razy
Dostał piwko: 25 razy
Kontaktowanie:
 
Post06 maja 2014, 23:16

Odpowiadając na pytanie...

W działaniach Komisji Szkolenia oczywiście przeważa metodyka IKO jako największej i najbardziej rozwiniętej/doświadczonej organizacji, jednak opieramy się również na doświadczeniach innych zrzeszeń ( BKSA, VDWS ) jak również własnych - odpowiednich do "naszego podwórka". Dobrze byłoby utrzymać poziom i jakość szkolenia jednocześnie omijając pewne nieprawidłowości które zdarzają się w IKO.

Spór o POIK może mieć charakter ambicjonalny z pewnych względów, nie wnikam. Fakty pozostają jednak faktami - prywatna firma wydająca niezbyt sprawdzone papiery lub Związek Kite. Dla mnie wybór jest prosty/ koniec offtopu ;)

pzdr

Awatar użytkownika
march_in
Posty: 2135
Rejestracja: 01 cze 2007, 20:31
Lokalizacja: vava to rege tałn
Postawił piwka: 15 razy
Dostał piwko: 17 razy
Kontaktowanie:
 
Post07 maja 2014, 11:11

na swiecie dziala wielu instruktorow iko czy innych organizacji ktorzy szkola "z bagaznika" wiele tez jest szkolek ktore tak ucza.
instruktorzy iko tez maja wybor czy szkolic w szkolce iko czy tez samodzielnie.

co wlasciwie znaczy zablokowanie "uczenia z bagażnika"?

przemass
Posty: 3798
Rejestracja: 06 maja 2006, 22:01
Deska: Encore Nirvana
Latawiec: Airush Razor
Lokalizacja: ChalupyCumbuco
Postawił piwka: 26 razy
Dostał piwko: 25 razy
Kontaktowanie:
 
Post07 maja 2014, 12:25

Nikt nie chce blokować "uczenia z bagażnika". Jak sam piszesz nie ma najmniejszego problemu z tym zjawiskiem, o ile SĄ to "instruktorzy IKO lub innych organizacji".

W przeciągu mojego kilkuletniego doświadczenia w organizacji kursów IKO - ok. 50% kandydatów ma, a przynajmniej powinno mieć "shadowing". Często jest on przeprowadzany "po znajomości" - IKO jako organizacja międzynarodowa nie ma możliwości kontroli tego procesu. Jest OK, jeśli shadowing podpisał doświadczony instruktor lv2 lub senior, znający kandydata i jego realne możliwości ( poza 5dniowym kursem ). Często niestety tak nie jest, a niedouczony instruktor zaczyna uczyć w szkółce lub "z bagażnika". Cały kurs wtedy, bez właściwej weryfikacji, praktycznie nie ma sensu bo ostatecznie pozostawiamy kursantów w rękach nieodpowiedniego człowieka.

Nacisk pada więc nie na zablokowanie szkół/samodzielnych instruktorów a raczej na zwróceniu uwagi na ich prawidłowe przeszkolenie, zwłaszcza w drugim, "poprawkowym" etapie szkolenia. Koniowi chodziło zapewne o zablokowanie samowolki niebezpiecznej dla kursanta, bez względu na to czy jest ona winą szkoły czy samodzielnego instruktora "z bagażnika". Pewne standardy po prostu powinny być przestrzegane.

kowal2x
Posty: 129
Rejestracja: 09 cze 2013, 22:48
Postawił piwka: 6 razy
Dostał piwko: 7 razy
 
Post07 maja 2014, 12:38

przemass pisze:Pewne standardy po prostu powinny być przestrzegane.


ok, a jaki jest wasz pomysł na egzekwowanie tego? ktoś wyżej napisał o nauce z bagażnika 2 kursantów przez 1 instruktora każdy z kursantów miał własny latawiec... mój kolega też miał podobną sytuację, dodatkowo dostał iko2 po przepłynięciu 2 halsów lewo-prawo (nauka do skutku) i powiedział, że nie wie, czy drugi raz by mu to wyszło...

generalnie na ludzi uczących niewłaściwie nie będą działały ewentualne konsekwencje, tylko ich nieuchronność. póki co nie ma zbytnio możliwości wprowadzenia żadnych konsekwencji, nie wspominając o ich egzekwowaniu...

Awatar użytkownika
onzo
Posty: 5583
Rejestracja: 19 paź 2003, 22:34
Deska: Wainman Joke 138
Latawiec: Vegas 9,12,16
Lokalizacja: WaWa
Postawił piwka: 41 razy
Dostał piwko: 89 razy
Kontaktowanie:
 
Post07 maja 2014, 14:51

tylko czy naprawdę trzeba zaczynać od próby naprawy świata? Nie wyeliminuje się ludzi, którzy nie potrafią kogoś nauczyć, wystawiają kwitek bez faktycznych umiejętności kursanta. Tacy ludzie po prostu w mniejszym lub większym stopniu próbują "wypchnąć" kolejnego "szczęśliwego" kitesurfera żeby zarobić kasę. A są też tacy instruktorzy "z bagażnika", którzy mają super wiedzę i umiejetności, dbają o bezpieczeństwo, a po prostu nie chcą wchodzić w duże inwestycje na szkółkę, bazę itd. Do nauki kitesurfingu przede wszystkim potrzebny jest dobry instruktor i trochę zdrowego rozsądku. Reszta to kwestia wyboru, za co kursant chce zapłacić. Tak jest w każdym zawodzie i w każdej profesji - nie zmienimy tego. Jestem za tym aby z tym walczyć, ale myślę, że PZKite może zdziałać o wiele więcej w istotnych zakresach swojej działalności, a nie tylko walczyć z wiatrakami.

Awatar użytkownika
color1
Posty: 448
Rejestracja: 19 paź 2010, 16:33
Deska: nkb
Latawiec: nkb
Lokalizacja: wawa
Dostał piwko: 19 razy
 
Post07 maja 2014, 15:27

dodam swoje 3 grosze:
- sadzac po komentarzach na forum dot. kursanta ktory ze znanej szkolki nie mogl sie doprosic karty iko po ukonczonym zacnym kursie, to iko nikomu jest niepotrzebne (chodzi o klienta koncowego) wiec i certyfikaty iko dla szkolacych chyba takze na plaster... no chyba ze do tematu podejdziecie wszyscy PROFESJONALNIE zarowno przed wzieciem kasy jak i po.
- ktos chce tu ukrocic szkolenie z bagaznika, a tymczasem wszelkie narzekania nie dotycza "personalnych" tylko konkretnych szkolek z top 10 polwyspu - rozumiem ze chcecie ukrocic niewygodna konkurencje ? (chcialbym sie mylic)


Wróć do „Forum Główne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości