Bezimienni Bohaterowie (Podałeś deskę na wodzie)

Kitesurfing i wszystko z nim związane.
Awatar użytkownika
hadrák
Posty: 96
Rejestracja: 07 wrz 2006, 10:09
Deska: AlpineFoil Access 5.0V2/Moses
Latawiec: Chrono 12/Ozone Catalyst 6
Lokalizacja: czechy
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 12 razy
 
Post15 lip 2014, 18:54

phpBB [video]

Awatar użytkownika
color1
Posty: 448
Rejestracja: 19 paź 2010, 16:33
Deska: nkb
Latawiec: nkb
Lokalizacja: wawa
Dostał piwko: 19 razy
 
Post15 lip 2014, 19:13

otóż to... wielu osobom powinno rozjaśnić temat... mnie przy okazji także, zwłaszcza przez dobrze przedstawiony "punkt widzenia" ;)

Farciarz
Posty: 75
Rejestracja: 21 kwie 2012, 21:25
Deska: Aby utrzymała
Latawiec: Te co noszą
Lokalizacja: Gdańsk
Postawił piwka: 10 razy
Dostał piwko: 5 razy
 
Post15 lip 2014, 22:49

Hadrák strzał w dychę, aczkolwiek przy takim układaniu dechy na linkach poskutkowało to u mnie wypięciem i sytuacją dla mnie awaryjną, ale skończyło się dobrze. Sam filmik OK! :thumbsup:
Część kolegów ma rację - podający dechę w pewnych sytuacjach są bohaterami i chwała im za to, nie wszyscy się czują na taką pomoc i to też trzeba zrozumieć. :clap:
Jakoś tak mam że pływając zawsze się rozglądam czy gdzieś coś dziwnego się nie dzieje, przecież pływam dla siebie i swojej radości a nie na wyścigi aby do przodu bez względu na efekty. Najważniejsza w tym sporcie to duża dawka rozsądku, a wtedy wrócimy wszyscy do domu w całości.
Czyli jak można to podajemy dechę, i tak będzie najprościej. A jak macie jakieś techniczne podpowiedzi to dawać w temacie! :thumbsup:

weneck
Posty: 9
Rejestracja: 05 lip 2013, 16:01
Postawił piwka: 1 raz
 
Post16 lip 2014, 08:43

phpBB [video]

Awatar użytkownika
Rhall
Posty: 298
Rejestracja: 29 gru 2012, 15:32
Deska: SU-2, Cabrinha
Latawiec: Flaj, Caba, North
Lokalizacja: Gdańsk
Postawił piwka: 21 razy
Dostał piwko: 9 razy
 
Post16 lip 2014, 08:54

Filmik rewelacja! Wielokrotnie zdarzało mi się ruszyć na ratunek, ale niekiedy i mnie i ratowanego z opresji potrafiła dopaść lekka frustracja, po wtórym podejściu po deskę, która zwyczajnie nie miała ochoty zostać mi w ręce. Przy kolejnej nadarzającej się okazji wypróbowuję technikę. Dzięki za filmik :)

Awatar użytkownika
Qba-EPP11
Posty: 2191
Rejestracja: 03 mar 2005, 14:25
Deska: Czapla Kite., Moses
Latawiec: RRD, Cabrinha, Airush
Lokalizacja: Dyhrenfurth
Dostał piwko: 15 razy
Kontaktowanie:
 
Post16 lip 2014, 09:23

To ja trochę z drugiej strony. Sporo razy podawałem deskę osobą które potrzebowały pomocy, dla mnie nic wielkiego, zawsze usłyszałem na brzegu lub wodzie dzięki :thumbsup: Normalna sprawa i nie ma co sie nad tym rozwodzić.
Ale zdarzyło się parę razy ,że deskę podawałem osobie ,która widać że słabo jeszcze ogarnia pływanie, i nie było to raz, a kilka razy pod rząd.
I tu jest problem, bo po kilku razach robi się to już irytujące. W pewnym sęsie czuję się odpowiedzialny za takiego osobnika i zamiast cieszyć sie pływaniem, to patrze na jego nieszczęsne poczynania. Dlatego prośba do mniej doświadczonych by szlifowali swoje umiejętności na akwenie adekwatnym do swojego skilu , a nie na np. otwartym morzu przy 25 knt.
Przyznam sie że po kilku takich razach daję sobie spokój i płyną w przeciwną stronę.

Awatar użytkownika
nietaki
Posty: 88
Rejestracja: 13 cze 2005, 18:29
Deska: 129 Nobile 666
Latawiec: North Evo 8, Rebel 12
Lokalizacja: Wawa
Postawił piwka: 2 razy
Kontaktowanie:
 
Post16 lip 2014, 17:08

dzięki @jedi1 za pokierowanie tematu na wody bardziej merytoryczne i @hadrak, @weneck za filmy które rozwiały wątpliwości :thumb:

W przeszłości parę razy ktoś mi podał deskę, także w sytuacjach, kiedy było to bardzo pomocne (np niezamierzone kiteloopy trochę mnie przeciągnęły a fale są na tyle wysokie, że nawet podciągająć się latawcem do góry nie mogę wypatrzyć deski). Teraz, kiedy już pływam lepiej, chciałem móc się odwdzięczyć, z tym, że nie do końca potrafiłem się do tego zabrać i chyba wyglądało to, jakbym chciał tą deskę nieumiejętnie ukraść a potem uciekał w popłochu :)

Awatar użytkownika
color1
Posty: 448
Rejestracja: 19 paź 2010, 16:33
Deska: nkb
Latawiec: nkb
Lokalizacja: wawa
Dostał piwko: 19 razy
 
Post16 lip 2014, 18:13

myślę że kwestia tu poruszona (rescue, choć nie self) powinna stać się obowiązkowym elementem każdego szkolenia... (choćby jako demo kilka razy i w kilku wariantach pokazane kursantom)

Awatar użytkownika
sasiad
Posty: 399
Rejestracja: 22 cze 2005, 22:52
Deska: SU2
Latawiec: Bananas 7 i 12m2
Lokalizacja: Rewa
Dostał piwko: 2 razy
 
Post16 lip 2014, 18:33

max_rm pisze:Z deska wrocic to pol biedy. Ja sie zastanawiam zawsze jak latawiec chwycic na wywiewce w Rewie... Lapac za srodek tuby?

Podpływasz do latawca, spuszczasz powietrze z tuby głównej, zwijasz go w rulon, wdrapujesz się na niego, i wiosłujesz :)
Uważać jednak należy, żeby przy podpływaniu do latawca nie zaplątać się w linki, bo splątane nogi to duży problem, a jak ktoś źle pływa albo spanikuje, to i tragedia może być.

A jak nie dajesz rady, to wołaj! Nikt rozsądny na wywiewce sam nie pływa.

Awatar użytkownika
apek
Posty: 859
Rejestracja: 03 cze 2012, 09:42
Deska: Naish
Latawiec: Naish
Postawił piwka: 48 razy
Dostał piwko: 64 razy
 
Post16 lip 2014, 19:38

sasiad pisze:
max_rm pisze:Z deska wrocic to pol biedy. Ja sie zastanawiam zawsze jak latawiec chwycic na wywiewce w Rewie... Lapac za srodek tuby?

Podpływasz do latawca, spuszczasz powietrze z tuby głównej, zwijasz go w rulon, wdrapujesz się na niego, i wiosłujesz :)
Uważać jednak należy, żeby przy podpływaniu do latawca nie zaplątać się w linki, bo splątane nogi to duży problem, a jak ktoś źle pływa albo spanikuje, to i tragedia może być.

A jak nie dajesz rady, to wołaj! Nikt rozsądny na wywiewce sam nie pływa.


Wygląda na, że ktoś tu czegoś nie zrozumiał. Tematem jest raczej jak pomóc drugiemu w kłopocie, a nie jak ratować własny sprzęt, w tym wypadku o latawiec, który komuś uciekł po całkowitym uwolnieniu się od niego. Ostatnio pomogłem takiemu, podpływając do uciekiniera i chwytając za tubę poczekałem właściciela, który dopłynął i dalej mógł kontynuować tak jak piszesz.
Sam też miałem podobną sytuację jak po zliszowaniu zerwała się linka do której podpięty był leash. Latawiec zaczął się oddalać i nie miałem żadnych szans samodzielnie go dogonić, ale znalazł się koleś pływający w pobliżu, który w mig zorientował się o co chodzi i zatrzymał go chwytając za jedną z linek.
Obie te sytuacje nie wymagały od bezimiennego bohatera doholowania uciekiniera do brzegu.
Ale może ktoś na wzór tych z uciekającymi deskami wrzuci filmik jak to fachowo zrobić z latawcem innego.

Awatar użytkownika
sasiad
Posty: 399
Rejestracja: 22 cze 2005, 22:52
Deska: SU2
Latawiec: Bananas 7 i 12m2
Lokalizacja: Rewa
Dostał piwko: 2 razy
 
Post16 lip 2014, 19:54

Apek, to Ty tu nie rozumiesz pytania. Padlo pytanie i zaproponowalem rozwiazanie problemu. Proste.
Nie bede komentowal Twoich uwag. I Ty je zachoeaj dla siebie.

Co do samej pomocy na wodzie - wiele razy podawalem deche i decha byla mi podawana. Nigdy nikt nie przeplynal obojetnie kiedy go prodilem o zlokalizowanie sprzetu. I to jest fajne.

bobek_h
Posty: 1054
Rejestracja: 29 wrz 2006, 17:59
Deska: Xenon LaLuz
Latawiec: North Neo
Lokalizacja: Jastarnia
Postawił piwka: 43 razy
Dostał piwko: 11 razy
Kontaktowanie:
 
Post16 lip 2014, 20:01

sąsiad w dalszym ciągu mówisz o innej sytuacji :doh:
O tym jak złapać i odholować deskę już było. Teraz padło jak to samo zrobić z latawcem.
I sry ale po tym co powiedziałeś to co, mam podpłynąć zliszować swojego latawca, potem zliszować tego drugiego i wa rulonik? :D Czy stracić latawiec żeby odzyskać ten drugi? Wtedy faktycznie pod bohaterstwo by podchodziło.

Ja mimo wszystko robie tak że faktycznie łapie za środek tuby i płynę z nim tak jakbym po plaży z nim chodził. Niemniej jednak deski holuje się dosyć często, tak latawce bardzo rzadko.

Awatar użytkownika
sasiad
Posty: 399
Rejestracja: 22 cze 2005, 22:52
Deska: SU2
Latawiec: Bananas 7 i 12m2
Lokalizacja: Rewa
Dostał piwko: 2 razy
 
Post16 lip 2014, 22:32

Zrozumiałem to jako akcję samoratunkową.
Sorry za offtop.

Awatar użytkownika
grychu
Posty: 670
Rejestracja: 09 wrz 2012, 16:59
Deska: Nobile-T5, Flysurfer-Flydoor
Latawiec: Ozone, Cabrinha, RRD
Lokalizacja: Katowice
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 12 razy
 
Post17 lip 2014, 00:00

hadrák pisze:
phpBB [video]

Rzeczywiście filmik na 10 :thumbsup: . Tak swoją drogą koleś wyciąga z wody coraz większe dechy a na końcu powinien wyciągnąć jakiś zatopiony telewizor albo malucha z kiełbasą w środku z przemytu :))))) :thumbsup:
Ale tak na poważnie to dobrze by było jakby tego uczyli na podstawowym levelu iko zgadzam się z przedmówcami.
Pzdr

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post17 lip 2014, 09:42

grychu pisze:Ale tak na poważnie to dobrze by było jakby tego uczyli na podstawowym levelu iko zgadzam się z przedmówcami.
Pzdr


nno - oraz podstawowych handlepassów , nie no bez przesady - nie tak znowu wielu, ale ze trzech najprostszych konieczne, bez mobów :hand:

peace


Wróć do „Forum Główne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości