Powiększali plażę, żeby zbijać kokosy na turystach. Oskarżeni biznesmeni z Chałup

Kitesurfing i wszystko z nim związane.
Awatar użytkownika
mary.dk
Posty: 1918
Rejestracja: 17 cze 2009, 21:13
Deska: Aero, Airush - Compact, Slayer
Latawiec: Airush Wave
Lokalizacja: Bydgoszcz
Postawił piwka: 58 razy
Dostał piwko: 88 razy
 
Post20 cze 2015, 10:45

Niusik z Gazeta.pl

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,138764,18112752,Powiekszali_plaze__zeby_zbijac_kokosy_na_turystach_.html?lokale=bydgoszcz#BoxNewsImg

Żeby pomieścić jak najwięcej turystów, szefowie kilku kempingów na Półwyspie Helskim nazwozili piachu i powiększyli swoje działki w sumie o kilka hektarów. Prokuratura skierowała w tej sprawie akt oskarżenia.
Przy sprzyjających wiatrach są tam doskonałe warunki dla osób uprawiających windsurfing i kitesurfing. Latem kempingi między Władysławowem i Chałupami są zawsze pełne. Dla ich właścicieli i dzierżawców to złoty interes, ale niektórzy postanowili wycisnąć z tego jeszcze więcej pieniędzy.

Śledztwo w tej sprawie trwało kilka lat, prowadziła je Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Za zniszczenie środowiska naturalnego odpowie pięć osób.

To dzierżawcy pól kempingowych o nazwach "Chałupy III", "Chałupy VI", "Ekolaguna", "Solar" i "Polaris" w Chałupach. Pola te usytuowane są na terenach objętych ochroną ze względów przyrodniczych i krajobrazowych - obszar Nadmorskiego Parku Krajobrazowego oraz obszar Natura 2000 Zatoka Pucka i Półwysep Helski - informuje Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

To groźne dla zwierząt i ludzi

Na podstawie zebranego materiału dowodowego ustalono, że oskarżeni prowadzili roboty budowlane bez wymaganego pozwolenia.

- Czterech zrobiło to w latach 2004-2011, a jeden od 2007 do 2014 r. Nielegalne prace polegały na powiększaniu obszarów plaż przylegających do dzierżawionych działek poprzez nawożenie i rozsypywanie materiału ziemnego oraz podniesienie poziomu terenu - dodaje Wawryniuk.
Z ustaleń śledczych wynika również, że szefowie kempingów najpierw brali piasek z dna Zatoki Puckiej, później z plaż Bałtyku. Ale piachu było za mało, więc zwozili go ciężarówkami z głębi lądu. Biegli, którzy przygotowali zlecone przez śledczych ekspertyzy, ocenili, że było to działanie zdecydowanie degradujące środowisko. "Oskarżeni swoimi działaniami spowodowali zniszczenia w świecie roślinnym i zwierzęcym, zarówno na lądzie, jak i w wodzie, i to w znacznych rozmiarach" - tłumaczy prokurator w opisie zarzucanego czynu. "Całkowitemu obumarciu uległy zasypane siedliska przyrodnicze. Niektóre gatunki roślin i zwierząt, w tym objęte ścisłą ochroną, zniknęły również całkowicie z terenów kempingów z ich przedpola i z pobliskich wód. Ponadto zmniejszeniu uległa liczebność niektórych gatunków ptaków, co stanowi istotną szkodę w przyrodzie".

Nie przyznali się do winy

Prokuratura zwraca uwagę, że wyrządzona szkoda wywołuje stopniowe pogorszenie się stanu czystości wód Zatoki Puckiej, a to z kolei "stanowi zagrożenie dla zdrowia wszystkich osób korzystających z wód Zatoki Puckiej".

Pierwsze informacje o nielegalnym powiększaniu kempingów trafiły do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku już 14 lat temu. Instytucje, którym podlegają plaże, nie wiedziały jednak, co z tym fantem zrobić. RDOŚ nie miał bowiem pomiarów i opinii biegłych. Dopiero pięć lat temu dokumentację w tej sprawie urzędnicy RDOŚ przekazali policji. Załączono m.in. fotografie dokumentujące prace budowlane i zdjęcia lotnicze z ostatnich lat. - Nastąpiło całkowite zniszczenie dna i roślinności - mówiła "Wyborczej" przed rokiem Hanna Dzikowska, regionalny dyrektor ochrony środowiska w Gdańsku.

- Za zarzucone oskarżonym przestępstwa grozi do pięciu lat pozbawienia wolności. Oskarżeni nie przyznają się do popełnienia zarzuconych im czynów - dodaje rzeczniczka prokuratury okręgowej.

Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Rejonowego w Wejherowie.

Pozdro...

Awatar użytkownika
boldek
Posty: 2072
Rejestracja: 17 sie 2010, 11:55
Deska: Shinn Ronson, Sling Celeritas
Latawiec: Eleveight RS 8, 10, 12
Lokalizacja: Swarzewo
Postawił piwka: 50 razy
Dostał piwko: 72 razy
 
Post21 cze 2015, 16:16

No i mleko się wylało... A jak zwracałem uwagę na ten temat nieco ponad miesiąc temu w innym miejscu tego forum, mianowicie tutaj: viewtopic.php?p=451970#p451970 to Ziomek się mnie strasznie uczepił i zaczął konwersację w swoim charakterystycznym stylu:
Ziomek. pisze:nielegalnie? a skąd takie wieści masz?
..prawie za darmo: koszt "transportu" 500 pln - dla poszerzenia Twojej bogatej wiedzy z ekonomii prowadzenia Kempingu ..

..pytam więc ponownie - skoro ująłeś mnie pięknie wraz z dzierżawcami, którzy zarabiają na " dosypanych przyczepach " iż podobnie jak oni "mam interes" w sypaniu - słucham - GDZIE pojawiają się moje piniądze? ..bo też chciałbym je zobaczyć :hand:

peace

Niestety rykoszetem ucierpiał na tym wątek: "Wypadki i wpadki na kite!" więc może prośba do Admina, aby wplątany tam temat związany z powiększaniem plaż zatoki przekleić w bardziej odpowiednie miejsce, np. tutaj?

Awatar użytkownika
adii
Posty: 265
Rejestracja: 22 sty 2012, 11:28
Deska: ACE
Latawiec: SB,Vector
Lokalizacja: Zegrze
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 7 razy
 
Post21 cze 2015, 17:29

No i się nie ustosunkuje....teraz do swoich wcześniejszych wypowiedzi :hand:
Ciekawe komu to całe nawożenie tak naprawdę wyjdzie bokiem? turystom,biznesmenom, czy może przyrodzie ?

Awatar użytkownika
Mikolpa
Posty: 3207
Rejestracja: 05 kwie 2013, 15:58
Deska: SU-2 Prorider 140, Trans 153
Latawiec: Rebel 10,12,14, Addiction 18
Lokalizacja: Wrocław
Postawił piwka: 126 razy
Dostał piwko: 142 razy
 
Post21 cze 2015, 17:54

Mam strasznie różne odczucia na ten temat :doh:

Michu.
Posty: 101
Rejestracja: 14 maja 2011, 14:32
Deska: Clash v2+Ronix Code55
Latawiec: Razor 11m 2014/obsession 7/12
Postawił piwka: 2 razy
Dostał piwko: 1 raz
 
Post21 cze 2015, 18:00

"Biznesmeni z Chałup" :lol:

Awatar użytkownika
boldek
Posty: 2072
Rejestracja: 17 sie 2010, 11:55
Deska: Shinn Ronson, Sling Celeritas
Latawiec: Eleveight RS 8, 10, 12
Lokalizacja: Swarzewo
Postawił piwka: 50 razy
Dostał piwko: 72 razy
 
Post21 cze 2015, 18:22

Ogólnie ciężki temat. Ja też nie jestem zwolennikiem tylko jednej ze stron, bo będąc kitesurferem się tak po prostu nie da... Ale mieszkając w okolicy i widząc z bliska jak to wszystko wygląda, to szczerze powiem - dziwię się, że do pewnego momentu było na to przyzwolenie (niestety głównie włodarzy - wiadomo, zysk był, bo kasa za dzierżawę wpadała) i w moim odczuciu co poniektórzy dzierżawcy poczuli się po prostu zbyt bezkarnie.

Michu. pisze:"Biznesmeni z Chałup" :lol:

Obrazek
:wink:

Awatar użytkownika
apek
Posty: 859
Rejestracja: 03 cze 2012, 09:42
Deska: Naish
Latawiec: Naish
Postawił piwka: 48 razy
Dostał piwko: 64 razy
 
Post21 cze 2015, 19:17

Ja nie mam wątpliwości, rura i port w Kuźnicy, wybetonowane Chałupy, port we Władysławowie i Helu, czym jest przy tym ten piach na kilku kilometrach półwyspu. I gdyby nie lobby zielonych terrorystów, odbyłoby się to w zgodzie z prawem po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń i projektów.
Z jednej strony jest to interes dla dzierżawców, ale z drugiej dla wielu, miejsce aktywnego wypoczynku, w Polsce niepowtarzalne.

Awatar użytkownika
zaaaak
Posty: 1403
Rejestracja: 24 lip 2011, 17:51
Deska: SU2
Latawiec: FX
Postawił piwka: 60 razy
Dostał piwko: 90 razy
 
Post21 cze 2015, 20:05

jak to u nas i w życiu i na forum, i straszno - i smieszno ...

apek pisze:Ja nie mam wątpliwości, rura i port w Kuźnicy, wybetonowane Chałupy, port we Władysławowie i Helu, czym jest przy tym ten piach na kilku kilometrach półwyspu. I gdyby nie lobby zielonych terrorystów, odbyłoby się to w zgodzie z prawem po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń i projektów...


To co, puszczamy wszystkich jak leci? Przed chwilką ferma wiatraków Wam przeszkadzała...

Raven2kx
Posty: 17
Rejestracja: 17 sie 2014, 15:29
Kontaktowanie:
 
Post21 cze 2015, 20:38

Do czasu prawomocnego wyroku są niewinni. Jeżeli proces udowodni ich winę to należy zasadzić absurdalnie wysokie odszkodowania obliczone na bazie zarobków osiąganych w poprzednich latach oraz przywrócenie do stanu poprzedniego. A w kolejce do kolejnych procesów powinni już czekać włodarze którzy patrzyli w inną stronę. Ale jeszcze raz powtarzam jeżeli proces tą winę udowodni. Nie ma tu znaczenia czy pływam na karcie czy nie jak rownież czy rozwijało to sporty wodne czy nie. Tym którzy to robili lub nie napewno przyświecał jeden bardzo płytki cel jakim są pieniądze.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Michu.
Posty: 101
Rejestracja: 14 maja 2011, 14:32
Deska: Clash v2+Ronix Code55
Latawiec: Razor 11m 2014/obsession 7/12
Postawił piwka: 2 razy
Dostał piwko: 1 raz
 
Post21 cze 2015, 22:26

Jako, że jestem sporym ignorantem jeżeli chodzi o środowisko, to mnie w całym zajściu boli to, że ja sobie działki nie powiększę bo wejdę do sąsiada albo nie daj boże na teren miasta to mi karę przywalą, a że zatoka to wspólne dobro... :roll:

fomicz
Posty: 275
Rejestracja: 12 lip 2012, 08:42
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 4 razy
 
Post22 cze 2015, 14:24

apek pisze:Ja nie mam wątpliwości, rura i port w Kuźnicy, wybetonowane Chałupy, port we Władysławowie i Helu, czym jest przy tym ten piach na kilku kilometrach półwyspu.

Dodam jeszcze zlikwidowane beach-bary i syf wokół wejść bo nie ma Pana aby posprzątać.

Awatar użytkownika
boldek
Posty: 2072
Rejestracja: 17 sie 2010, 11:55
Deska: Shinn Ronson, Sling Celeritas
Latawiec: Eleveight RS 8, 10, 12
Lokalizacja: Swarzewo
Postawił piwka: 50 razy
Dostał piwko: 72 razy
 
Post22 cze 2015, 16:27

fomicz pisze:syf wokół wejść bo nie ma Pana aby posprzątać.

To może trzeba przestać śmiecić albo samemu od czasu do czasu chwycić butelkę leżącą na plaży i ją odnieść do śmietnika na parkingu? :roll:

Awatar użytkownika
zaaaak
Posty: 1403
Rejestracja: 24 lip 2011, 17:51
Deska: SU2
Latawiec: FX
Postawił piwka: 60 razy
Dostał piwko: 90 razy
 
Post22 cze 2015, 17:01

boldek pisze:To może trzeba przestać śmiecić albo samemu od czasu do czasu chwycić butelkę leżącą na plaży i ją odnieść do śmietnika na parkingu? :roll:

teraz to przegiąłeś ....

Awatar użytkownika
apek
Posty: 859
Rejestracja: 03 cze 2012, 09:42
Deska: Naish
Latawiec: Naish
Postawił piwka: 48 razy
Dostał piwko: 64 razy
 
Post23 cze 2015, 08:14

Michu. pisze:Jako, że jestem sporym ignorantem jeżeli chodzi o środowisko, to mnie w całym zajściu boli to, że ja sobie działki nie powiększę bo wejdę do sąsiada albo nie daj boże na teren miasta to mi karę przywalą, a że zatoka to wspólne dobro... :roll:

Tereny nad zatoką, na których położone są kempingi to takie samo dobro wspólne jak sama zatoka. Część z nich wydzierżawiono, a skoro uległy powiększeniu to powinny być również skorygowane opłaty za dzierżawę, niezależnie od ewentualnych kar.
Afera nie wybuchła z powodu stwierdzenia przez ekologów zniszczenia ekosystemu na podstawie jego badań, ale z tego, że zielone ludziki nauczyły posługiwać się Google Maps i zdjęciami satelitarnymi, na których łatwo można było wykazać powstałe różnice powierzchni.

fomicz
Posty: 275
Rejestracja: 12 lip 2012, 08:42
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 4 razy
 
Post23 cze 2015, 08:27

boldek pisze:
fomicz pisze:syf wokół wejść bo nie ma Pana aby posprzątać.

To może trzeba przestać śmiecić albo samemu od czasu do czasu chwycić butelkę leżącą na plaży i ją odnieść do śmietnika na parkingu? :roll:

A może skieruj te słowa do siebie?


Wróć do „Forum Główne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości