Śmierć kitesurfera na zalewie Mietkowskim

Kitesurfing i wszystko z nim związane.
Awatar użytkownika
MrKnupers
Posty: 6
Rejestracja: 17 cze 2017, 08:23
Deska: SU-2 bambok
Latawiec: Zeeko
 
Post17 cze 2017, 08:50

Wczoraj, tj. 16.06.2017r. na zalewie Mietkowskim zginął nasz kolega Maciek. Doświadczony kitesurfer, pływał od 12 lat i wydawałoby się, że nic się nie może mu stać. Pływaliśmy z chłopakami w 6-7 osób na 12 metrowych latawcach. Było spokojnie, początkowo stałe 12-16 węzłów. Około 13:30 zerwała się chmura i wiatr wiał z prędkością 50knt. Wszyscy pospadali z desek i zaczęli z latawcem w zenicie spływać do tamy. Przed tamą wszyscy użyliśmy zrywki, oprócz Maćka. Nie wiemy dlaczego nie użył, bał się poniszczyć latawiec o tamę? Myślał, że uda mu się wejść na tamę z latawcem w górze? Stracił kontrolę przy samej tamie i uderzył głową w betonową zaporę. Po ok. 3 minutach dobiegliśmy do niego i zaczęliśmy go reanimować. Po 25 minutach przyjechała karetka, po 35 przyleciał śmigłowiec.
Do wszystkich znawców, którzy twierdzą, że ktokolwiek z Nas popełnił błąd, wychodząc na wodę, widząc nadchodząca chmurę i to, że mogliśmy przewidzieć szkwał - żadnej niebezpiecznej chmury nie było. Była to zwykła normalna chmura, która nie zapowiadała takiej zmiany pogody. Dlatego proszę, nie obarczajcie nas winą, ani Maćka. Nikt tutaj nie zawinił i nikt niczego przewidzieć nie mógł. Był to nieszczęśliwy wypadek.
Tutaj przyjaciel Maćka zorganizował zbiórkę pieniędzy, na rzecz edukacji i pomocy żonie i synom Maćka.
https://zrzutka.pl/vye28t
Ostatnio zmieniony 21 cze 2017, 13:56 przez MrKnupers, łącznie zmieniany 2 razy.

nickwwa
Posty: 338
Rejestracja: 15 cze 2005, 08:04
Lokalizacja: WARSZAWA
Kontaktowanie:
 
Post17 cze 2017, 10:07

[*]…

Awatar użytkownika
NEMO
Posty: 3723
Rejestracja: 23 mar 2007, 10:17
Deska: C.L.A.S.H. 138
Latawiec: Dice 10m, RS 14m
Lokalizacja: Włocławek
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 6 razy
 
Post17 cze 2017, 10:07

[']

Kadża
Posty: 64
Rejestracja: 16 wrz 2011, 15:17
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 4 razy
 
Post17 cze 2017, 10:48

[*]

Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post17 cze 2017, 11:20

MrKnupers pisze:Wczoraj, tj. 16.06.2017r. na zalewie Mietkowskim zginął nasz kolega Maciek.

Tragiczna i wstrząsająca wiadomość.
Trudny do opisanie dramat dla rodziny.
Moje szczere kondolencje.

Dziękuję za wyjaśnienie przyczyny.

Awatar użytkownika
mas
Posty: 198
Rejestracja: 12 gru 2014, 15:45
Deska: nobile
Latawiec: north evo/rebel 7,9,11
Postawił piwka: 10 razy
Dostał piwko: 5 razy
 
Post17 cze 2017, 11:25

[*]

Awatar użytkownika
Qba-EPP11
Posty: 2191
Rejestracja: 03 mar 2005, 14:25
Deska: Czapla Kite., Moses
Latawiec: RRD, Cabrinha, Airush
Lokalizacja: Dyhrenfurth
Dostał piwko: 15 razy
Kontaktowanie:
 
Post17 cze 2017, 11:38

Przekopiuje to co napisałem w Naszym lokalnym wątku. Niech to będzie pouczeniem dla innych, oby takie zdarzenia się nie powtórzyły

"To co wczoraj uderzyło to downburst czyli silne uderzenia wiatru na liniach szkwałów będące następstwem silnych prądów zstępujących.
To że coś sie może wydarzyć , było widać juz wcześniej. Słuchajcie - jeśli widać że nadciąga nad zbiornik wodny bardzo ciemna chmura, temp. powietrza gwałtownie spada
(wczoraj jadąc na Mietków było 25, a na miejscu 16) to zejdźmy z wody na chwile i przeczekajmy pierwsze uderzenie wiatru. To są naprawde niebezpieczne zjawiska, i lepiej je oglądać z brzegu. Ostatnio mogliśmy to obserwować 4 czerwca. Akurat przyjechałem, a Byku już się pompował. Wtedy przywiało tylko 30 knt. https://www.facebook.com/100000816687343/videos/1356744387696104/
Takie zjawiska nie powstają z nienacka i można je przewidzieć.
Druga sprawa to unikajcie tamy i nie pływajcie w jej pobliżu. Zawsze warto mieć margines miejsca, na zrzucenie latawca i pozwijenie się na wodzie.
Przy wczorajszym kierunku NW na tamie powstaje prąd wznoszący. Wiatr napotykając przeszkodę unosi się do góry by ją ominąć. Widać to ładnie jak mewy latając nag krawędzią tamy nie machają skrzydłami. To tzw. latanie żaglowe. I teraz wychodządz na brzeg z latawcem w zenicie dostajemy się w ten obszar wznoszącego się powietrza. Żeby zobrazować to zjawisko zobaczcie na ten film
phpBB [video]

W kontrolowanych i równych warunkach to fajna zabawa, dla osób które mają o tym pojęcie. Ale tak jak wczoraj, na betonowym nabrzeżu jest to mega niebezpieczne.
Czy wczoraj tak się stało że dostał podmuch i go uniosło, stracił kontrolę i uderzył głową w beton? Tego się już nie dowiemy. Chciałbym jednak wam pokazać ,że występują takie zjawiska, i żebyście o nich wiedzieli i byli świadomi.
Na razie tylko tyle przychodzi mi do głowy."

Smokie
Posty: 5595
Rejestracja: 07 sie 2003, 12:00
Deska: Semente Pocket Rocket, 77
Latawiec: Slingshot RPM
Lokalizacja: Warszawa
Postawił piwka: 121 razy
Dostał piwko: 77 razy
Kontaktowanie:
 
Post17 cze 2017, 11:55

Współczuję... Znałem Maćka i znałem Rafała...
Rip

Moje 3 grosze..
Każda wczorajsza prognoza pokazywała przechodzący front przez całą Polskę. Zjawisk takie jak to, które wystąpiło można było się spodziewać. Na zdjęciach widać idący wał chmur. Z realcji uczestników zdarzenia wynika, że kilka pływających osób nie zareagowała na to i pływała na 12, po uderzeniu wiatru pospadali z desek i pływali z latawcem w zenicie, przy brzegu się wypinali. Nigdy przy takim uderzeniu nie powinno się trzymać latawca w zenicie. Do wody go od razu....

Awatar użytkownika
Mincek
Posty: 891
Rejestracja: 15 cze 2010, 20:35
Deska: Duotone Jaime
Latawiec: DT Rebel 8/13 Orbit 10
Lokalizacja: Elbląg
Postawił piwka: 15 razy
Dostał piwko: 76 razy
Kontaktowanie:
 
Post17 cze 2017, 12:08

Wielka szkoda :(

Awatar użytkownika
AeroKITE
Posty: 250
Rejestracja: 04 lip 2015, 13:48
Deska: Ozone Torque
Latawiec: Chrono | Hyperlink | Edge
Postawił piwka: 7 razy
Dostał piwko: 4 razy
 
Post17 cze 2017, 12:51

[*]

zbyszek11
Posty: 258
Rejestracja: 25 sie 2011, 21:32
Deska: SU-2
Latawiec: Nobile T-5 Koino./F-One
Postawił piwka: 37 razy
Dostał piwko: 6 razy
 
Post17 cze 2017, 13:38

[*]

Awatar użytkownika
Grzegorz KiteLife
Posty: 695
Rejestracja: 02 mar 2013, 22:10
Lokalizacja: JastarniaToruńUK
Postawił piwka: 41 razy
Dostał piwko: 32 razy
Kontaktowanie:
 
Post17 cze 2017, 13:46

Wielkie dzięki za odwagę i opisanie sytuacji która się wydarzyła bo najczęściej wypadki zamiatane są pod dywan. Oby więcej świadomości i właściwych reakcji w trudnych
warunkach niezależnie od stopnia oplywania.
Kto znał kolegę niech wspomni go dobrym słowem.

Awatar użytkownika
Kisiel
Posty: 804
Rejestracja: 04 gru 2006, 23:52
Deska: CzaplaKiteboards :D
Latawiec: North/Cabrinha/Flysurfer
Lokalizacja: Łeba
Postawił piwka: 2 razy
Dostał piwko: 14 razy
Kontaktowanie:
 
Post17 cze 2017, 13:59

mi to się w głowie nie mieści taka sytuacja...gdzie Wy ludzie macie mózgi ??!! mówiąc brzydko...z dupy takie szkwały się nie biorą !! jak głupim i bezmyślnym być trzeba, aby zrobić kilka halsów więcej aby zobaczyć jak to będzie na wodzie widząc nadchodzącą chmurę!!
fotki z Łeby mają kilka lat ale pokazują, że COŚ nadciąga..
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Łukasz doskonale pokazał na filmiku jak nadchodzi ciemna chmura co się dzieje. Więc raz jeszcze zapytam gdzie Wy macie mózgi będąc na wodzie i widząc, że coś takiego się zbliża :?: :!:
i w tej sytuacji nie powinno się być poprawnym i miłym i świeczek stawiać bo to nic nie da..ale jak jeden chociaż pomyśli i WYJDZIE lub NIE WEJDZIE do wody mając przed oczami takie widoki może uniknie się kolejnego dramatu.
Już kiedyś pisałem w jakimś wątku o sytuacji gdzie podszedł do mnie na plaży starszy facet ze sprzętem i pytał ile wieje ?? ja mu mówię 25-30 bo na 9ce mam pełną petardę a on odpowiada.. OK to pompuje 13ke !! ja mu mówię, żeby poszedł lepiej do domu jak ma takie pomysły a on mi odpowiada "spokojnie ja umiem pływać".....................takich idiotów nie brakuje bo nie wiem jak inaczej określić takiego człowieka i nadal mam zagadkę skąd tacy się biorą . :?: :?: :?: :!: Całe szczęście, że była z nim żona i i zabrała go z plaży.
Drugi przypadek "lokales" odpalał 11 lub 13kę nie pamiętam ale w takich warunkach to bez znaczenia było bo było grubo na wodzie latawce 7 i 9 max :!: nie pamiętam dokładnie wymiany zdań ale chodziło o to, ze jego kolega trzymać będzie za trapez...no i jak wystartowali to ten co miał trzymać spadł na plażę za jakichś 2 metrów a ten co "kierował" kilka metrów dalej...komentarz i bluzgi jakie chętnie bym tu napisał chyba zbędne są....
Jestem w stanie zrozumieć każdy wypadek gdzie pęka linka, rekin kogoś zjada do połowy ale nie jestem w stanie zrozumieć jak dorośli ludzie znając prognozę bo przecież chyba każdy sprawdza :?: przed pływaniem i widząc takie zbliżające się zjawisko zostają na wodzie :?: :!:
mam nadzieje że kogoś uraziłem i dzięki temu zapamięta ten ktoś aby wyjść z wody widząc, że coś się zaczyna dziać a nie będzie mówiąc "ale przecież inni pływali"..........
M Y Ś L E N I E ratuje życie !!

Awatar użytkownika
donaj
Posty: 768
Rejestracja: 14 paź 2012, 18:31
Deska: Shinn ADHD
Latawiec: Vegas
Lokalizacja: Gdynia
Postawił piwka: 74 razy
Dostał piwko: 31 razy
 
Post17 cze 2017, 14:12

Kisiel pisze:mi to się w głowie nie mieści taka sytuacja...gdzie Wy ludzie macie mózgi ??!! mówiąc brzydko...z dupy takie szkwały się nie biorą !! jak głupim i bezmyślnym być trzeba, aby zrobić kilka halsów więcej aby zobaczyć jak to będzie na wodzie widząc nadchodzącą chmurę!!
fotki z Łeby mają kilka lat ale pokazują, że COŚ nadciąga..
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Łukasz doskonale pokazał na filmiku jak nadchodzi ciemna chmura co się dzieje. Więc raz jeszcze zapytam gdzie Wy macie mózgi będąc na wodzie i widząc, że coś takiego się zbliża :?: :!:
i w tej sytuacji nie powinno się być poprawnym i miłym i świeczek stawiać bo to nic nie da..ale jak jeden chociaż pomyśli i WYJDZIE lub NIE WEJDZIE do wody mając przed oczami takie widoki może uniknie się kolejnego dramatu.
Już kiedyś pisałem w jakimś wątku o sytuacji gdzie podszedł do mnie na plaży starszy facet ze sprzętem i pytał ile wieje ?? ja mu mówię 25-30 bo na 9ce mam pełną petardę a on odpowiada.. OK to pompuje 13ke !! ja mu mówię, żeby poszedł lepiej do domu jak ma takie pomysły a on mi odpowiada "spokojnie ja umiem pływać".....................takich idiotów nie brakuje bo nie wiem jak inaczej określić takiego człowieka i nadal mam zagadkę skąd tacy się biorą . :?: :?: :?: :!: Całe szczęście, że była z nim żona i i zabrała go z plaży.
Drugi przypadek "lokales" odpalał 11 lub 13kę nie pamiętam ale w takich warunkach to bez znaczenia było bo było grubo na wodzie latawce 7 i 9 max :!: nie pamiętam dokładnie wymiany zdań ale chodziło o to, ze jego kolega trzymać będzie za trapez...no i jak wystartowali to ten co miał trzymać spadł na plażę za jakichś 2 metrów a ten co "kierował" kilka metrów dalej...komentarz i bluzgi jakie chętnie bym tu napisał chyba zbędne są....
Jestem w stanie zrozumieć każdy wypadek gdzie pęka linka, rekin kogoś zjada do połowy ale nie jestem w stanie zrozumieć jak dorośli ludzie znając prognozę bo przecież chyba każdy sprawdza :?: przed pływaniem i widząc takie zbliżające się zjawisko zostają na wodzie :?: :!:
mam nadzieje że kogoś uraziłem i dzięki temu zapamięta ten ktoś aby wyjść z wody widząc, że coś się zaczyna dziać a nie będzie mówiąc "ale przecież inni pływali"..........
M Y Ś L E N I E ratuje życie !!


Smutne :/
Co do schodzenia na 13stce przy 25-30 wezlach to zalezy od umiejetnosci i wagi ridera :). Niektorzy potrafia plywać przepalowani, inni nie.
Najwazniejsze jest to co pisal smokie, czym mocniejszy szkwal tym nizej latawiec i ostrzyc pod wiatr az do momentu kiedy naprawde nie potrafimy tego przetrzymac (50 kts na 12 np) to walimy do wody => zrywka => i wzywamy batmana

Awatar użytkownika
Kisiel
Posty: 804
Rejestracja: 04 gru 2006, 23:52
Deska: CzaplaKiteboards :D
Latawiec: North/Cabrinha/Flysurfer
Lokalizacja: Łeba
Postawił piwka: 2 razy
Dostał piwko: 14 razy
Kontaktowanie:
 
Post17 cze 2017, 14:15

w tym przypadku, przypadkach, o którym pisałem ani wagi ani umiejętności nie było..


Wróć do „Forum Główne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości