Legalizacja wyciągarek do wake'a...

Kitesurfing i wszystko z nim związane.
Misha
Posty: 168
Rejestracja: 24 sty 2007, 16:02
Lokalizacja: Daegu - South Korea
Kontaktowanie:
 
Post18 lut 2010, 09:08

Wake robi się nam coraz bardziej popularny, powstają nowe wyciągi. Na zachodzie już coraz więcej firm oferuje przenośne wyciągarki do wake z silnikami spalinowy o mocy od 6 do 13KM, zresztą u nas również, można znaleźć konstruktorów mniej lub bardziej profesjonalnych, którzy podejmą się zrobienia takiego urządzenia. Nawet kilka takich sprzętów już jest. Tak się tylko zastanawiam, bo jednak jest to urządzenie mechaniczne, o mocy dość znacznej, a korzystają z tego ludzie… Czy taki sprzęt nie powinien mieć jakiegoś atestu, legalizacji, czegoś takiego…? Teraz jak już jesteśmy w UE to nawet krzywizna banana jest określona, więc pewnie znajdzie się jakiś przepis regulujący korzystanie z urządzeń własnej konstrukcji. Szukałem w necie czegoś takiego, ale jak do tej pory bezskutecznie. Myślę, że może to podlegać pod urządzenia takie jak w wesołych miasteczkach… co nie zmienia faktu, że nie znalazłem również nic na temat legalizacji karuzeli, czy dopuszczenia jej do użytkowania… Ktoś się może orientuje w temacie? I tu również pytanie do posiadaczy wyciągarek (szczególnie w szkółkach) chociaż sądzę, że odpowiedź na nie brzmi „nie”, czy macie je w jakikolwiek sposób zalegalizowane?

// Poprawiony tytuł tematu //Admin

Awatar użytkownika
Qba-EPP11
Posty: 2191
Rejestracja: 03 mar 2005, 14:25
Deska: Czapla Kite., Moses
Latawiec: RRD, Cabrinha, Airush
Lokalizacja: Dyhrenfurth
Dostał piwko: 15 razy
Kontaktowanie:
 
Post18 lut 2010, 09:25

Jak dla mnie to nic innego jak kolejne wyciąganie kasy

Misha
Posty: 168
Rejestracja: 24 sty 2007, 16:02
Lokalizacja: Daegu - South Korea
Kontaktowanie:
 
Post18 lut 2010, 09:39

Qba-EPP11 pisze:Jak dla mnie to nic innego jak kolejne wyciąganie kasy


Co masz na myśli?

Ja nie mam zamiaru wyciągać od nikogo żadnej kasy, interesuje mnie tylko czy istnieje/ istnieją jakieś przepisy, które regulują korzystanie z tego typu urządzeń. I co będzie jeśli np.: podczas zabawy/szkolenia powiedzmy na Twojej wyciągarce przydarzy się komuś jakaś kontuzja...

Ja również jestem za jak najmniejszą ingerencją ustawodawcy w życie obywatela i dlatego zastanawiam się, czy przypadkiem ustawodawca nie był już na tyle przebiegły, by zgolić ze mnie jakąś kasę za to, że mam zamiar sobie zrobić wyciągarkę i z niej korzystać.

kajtek357
Posty: 102
Rejestracja: 06 wrz 2009, 22:04
Latawiec: BEST
Lokalizacja: Elbląg
 
Post18 lut 2010, 10:11

Jest to certyfikat UDT czyli Urząd Dozoru Technicznego{Dozór techniczny to działalność zmierzająca do zapewnienia bezpiecznego funkcjonowania urządzeń technicznych, które mogą stwarzać zagrożenie dla życia}.
Sprawy kontroli to tylko "uprzejmie donosze"

Awatar użytkownika
Qba-EPP11
Posty: 2191
Rejestracja: 03 mar 2005, 14:25
Deska: Czapla Kite., Moses
Latawiec: RRD, Cabrinha, Airush
Lokalizacja: Dyhrenfurth
Dostał piwko: 15 razy
Kontaktowanie:
 
Post18 lut 2010, 11:31

Ja nie mam nic do Ciebie ale jak słysze o kolejnych atestach , legalizacjach itp to mnie poprostu z marszu krew zalewa. Zyje już troche na tym swiecie, sporo widziałem i przezyłem, ale w naszym pieknym kraju " dbanie o bezpieczeństwo obywatela" wiaże sie z opłatami tak by ktoś mógł na tym zarobić. Taki mam pogląd i nic tego nie zmieni.
Jeśli chcesz sobie zrobić wyciągarke to nie ma problemu, ale jak będziesz chciał z niej kożystać w ramach działalności gospodarczej to mogą zacząć sie schody.Tu jak znam życie zaczna sie atesty, pozwolenia i inny shit.

Misha
Posty: 168
Rejestracja: 24 sty 2007, 16:02
Lokalizacja: Daegu - South Korea
Kontaktowanie:
 
Post18 lut 2010, 11:54

kajtek357 pisze:Jest to certyfikat UDT czyli Urząd Dozoru Technicznego


i takiej wiedzy poszukiwałem... bo również żyję już trochę na tym świecie i tak jak się spodziewałem, nasz ustawodawca przewidział, że mogę zbudować sobie wyciągarkę, a jako świadomy obywatel RP wiem, że za tą przyjemność przyjdzie mi zapłacić, i wypełnić stos papierów... a teraz nawet wiem, gdzie będę musiał uiścić opłatę i kto mi będzie pieczątkę na wyciągarce przybijał... UDT oddział w Olsztynie...

...ehhh... z wielkim żalem wspominam Punkowe czasy kiedy liczyła się rebelia i anarchia... życie "świadomego obywatela" nie jest łatwe...

Bless Brothers

Awatar użytkownika
Qba-EPP11
Posty: 2191
Rejestracja: 03 mar 2005, 14:25
Deska: Czapla Kite., Moses
Latawiec: RRD, Cabrinha, Airush
Lokalizacja: Dyhrenfurth
Dostał piwko: 15 razy
Kontaktowanie:
 
Post18 lut 2010, 14:52

Też kiedyś myślałem o zrobieniu wyciągarki bo sprawa nie jest skąplikowana. Jeśli takowa powstanie nie mam zamiaru bawić sie w jakieś atesty i legalizacje szczególnie że to będzie do amatorskiej zabawy dla mnie i znajomych. Szkoda sensu i kasy.

Awatar użytkownika
holender_
Posty: 109
Rejestracja: 31 sie 2008, 18:10
Lokalizacja: Słupsk-Holland Dariusz Nowak
Dostał piwko: 2 razy
 
Post18 lut 2010, 15:23

A gdzie taką wyciagarke mozna kupić i za ile? takowe chodza? sam sobie kupie do zabawy nad jeziorkiem :twisted:
Pozdro.

Awatar użytkownika
jedi1
Posty: 2272
Rejestracja: 28 maja 2006, 17:37
Lokalizacja: Gdynia
Postawił piwka: 132 razy
Dostał piwko: 83 razy
Kontaktowanie:
 
Post18 lut 2010, 16:56

holender_ pisze:A gdzie taką wyciagarke mozna kupić i za ile? takowe chodza? sam sobie kupie do zabawy nad jeziorkiem :twisted:
Pozdro.


Nie wiem czy w Polsce ktoś to sprowadza, pewnie nie bo to jednak słaby biznes. Ceny nowych w USA to około 2500$

Misha
Posty: 168
Rejestracja: 24 sty 2007, 16:02
Lokalizacja: Daegu - South Korea
Kontaktowanie:
 
Post18 lut 2010, 17:06

Jak skończę swoją i zdobędę na nią wszelkie wymagane kwity to nie omieszkam zaprezentować. Myślę, że mógłbym również podjąć się wykonania kolejnej. Na koniec marca moja powinna być już gotowa do testów :twisted: :twisted: :twisted: :D

Awatar użytkownika
bolec666
Posty: 168
Rejestracja: 30 wrz 2009, 15:59
Lokalizacja: Gdynia
Dostał piwko: 1 raz
Kontaktowanie:
 
Post18 lut 2010, 17:33

Misha pisze:Jak skończę swoją


Co nastąpi bardzo niebawem, sprzęt już się składa a zdjęcia i dokumentacja już zalega w urzędzie...

Obrazek

Awatar użytkownika
Qba-EPP11
Posty: 2191
Rejestracja: 03 mar 2005, 14:25
Deska: Czapla Kite., Moses
Latawiec: RRD, Cabrinha, Airush
Lokalizacja: Dyhrenfurth
Dostał piwko: 15 razy
Kontaktowanie:
 
Post18 lut 2010, 18:32

Silnik 6.5? I Ile liny chcesz dać?

Może sie przyda :D http://www.tahitimx.com/winch/#1

kajtek357
Posty: 102
Rejestracja: 06 wrz 2009, 22:04
Latawiec: BEST
Lokalizacja: Elbląg
 
Post18 lut 2010, 19:02

Misha szykujesz wyciągarkę do odpalenia w Kadynach ?

Awatar użytkownika
Krzaq
Posty: 509
Rejestracja: 05 mar 2009, 20:20
Deska: SU-2 FREESTYLER
Latawiec: Ozone Sport+ 11m
Lokalizacja: Orneta / Olsztyn
Kontaktowanie:
 
Post18 lut 2010, 19:51

No własnie gdzie chcesz ja przetestowac z checia bym sie na takim cudzie pobawil :D :D

Awatar użytkownika
bolec666
Posty: 168
Rejestracja: 30 wrz 2009, 15:59
Lokalizacja: Gdynia
Dostał piwko: 1 raz
Kontaktowanie:
 
Post18 lut 2010, 20:50

Qba-EPP11 pisze:Silnik 6.5?


Mocy duuuuużo więcej, testować będziemy pierw w Olsztynie wraz z zejściem lodu z kortowskiego i latem w Kadynach ;)


Wróć do „Forum Główne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości