Wybór deski wave

Kitesurfing i wszystko z nim związane.
Awatar użytkownika
Pinio
Posty: 3647
Rejestracja: 02 wrz 2006, 03:46
Postawił piwka: 25 razy
Dostał piwko: 30 razy
 
Post09 sty 2010, 12:07

Jacek ciekaw jestem :?: Twoich wrażeńko, co do deki, którą Ci sprzedaliśmy w Międzyzdrojach :?:
„Temat” desek Wave faktycznie raczkuje, ale patrząc na to, co ma w ofercie firma, którą sprzedajemy
Wydaje się, że bardzo mocno zaczynają wchodzić w denie Wave.
Wave = przyszłość :think:

Smokie specjalnie dla Ciebie nie wymieniam nazwy „naszej” firmy :lol: pozdrawiam serdecznie Pinio :wink:

Pawel
Posty: 348
Rejestracja: 13 lip 2005, 09:37
Deska: Chiatta 5'8
Latawiec: RRD Religion
Lokalizacja: Szczecin
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 1 raz
Kontaktowanie:
 
Post09 sty 2010, 16:55

cześć!
Moim zdaniem te wszystkie wymiary, quady, thrustery, detale i detaliki dla zwykłego pływaka to taka deskowa masturbacja. Wydaje mi się że co miało być wymyślone w deskach surfingowych już dawno zostało zrobione. Przecież ten sport ma setki lat. Dodaliśmy teraz do tego latawca i zaczął się wyścig zbrojeń.
Na każdej z desek da się zrobić bottom, top turna czy innego wygibasa na fali, ale trzeba umieć, nauczyć się.

To co przez sezon opływania różnych desek wave zauważyłem, że dobór deski zależy w głównej mierze od tego co chesz na niej robić. Czy pływać z powerem w latawcu ostro ciąć falę krawędzią, czy odpuścić na maksa latawkę i korzystać z samej fali. Czy w strapach czy straples. Od tego drugiego zacząłem dopiero kminić o co komon - kontrola i równowaga na deni przy prędkości w zwrotach przy zjeździe z fali i poczucie płynności ruchów. Deska to tylko narzędzie - cała reszta jest w głowie.

Sam pływam na deni 5'5 z 2007 roku a moze 2006 (nie ma to znaczenia) i lubię ją - jest z takim nerwem, trudna w kontroli i to w niej lubię, ale na większą falę jest gorzej bo przy większej prędkości a szczególnie bez strapów nie fajnie się ją prowadzi. Dlatego kupiłem 6'0 , całkowicie w ciemno, ale ma wymiary jakie bym oczekiwał po opływaniu innych desek w podobnym rozmiarze, które dawały mi wrażenie dużo lepsze kontroli deski w zwrotach.

A jeżeli chodzi o rozmiar deski to taki jeden koleś - Ben Wilson - co wycina w tubach na kajcie powiedział, że denia ma być 2 cale większa od ciebie i używa tego samego rozmiaru do surfingu i kajta i wszystko w temacie, a deski od producentów desek do kite to w zasadzie szajs.

Jak szukacie wskazówek odnośnie podstaw to polecam zajrzeć tu http://www.benwilsonsurf.com/coaching.html

Jutro lecę na Boa Vista na Cabo :D oblatam nową denię i ciekawe co wtedy napiszę.

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post09 sty 2010, 17:26

Pawel pisze:Jak szukacie wskazówek odnośnie podstaw to polecam zajrzeć tu http://www.benwilsonsurf.com/coaching.html


Ta strona odpowie JD na jego pytania. Pare zdan - i wszystko jasne - a ja sie tylko platałem ze swoimi postami :idea:

Ciekawy jestem komentarzy dealerow KS na rade Bena, aby nie kupowac desek od producentow sprzetu kajtowego :lol:

Porzadnego swellu na Boa zycze!

jacekdaktera
Posty: 542
Rejestracja: 17 sty 2005, 20:07
Lokalizacja: Warszawa
Dostał piwko: 30 razy
 
Post09 sty 2010, 22:54

Odpowiedz dla Pinia.
Pływam na RRD 5/9 Fatal wave od sierpnia 2009r. Łeba, Dania, Brazil,
Tarifa ,Włochy. Sporo tego było. Pływa mi się na niej bb dobrze. Poprzednie pływałem na Naish global 5/4. Zakręty, silny wiatr super, ale uznałem w końcu , że jest za mała przy moich 74 kg. Zamiana na większą to był świetny pomysł. Ale nie ukrywam , że spotkałem się z opinią "specjalistów" wypowiadających się często na kiteforum opartą tylko i wyłącznie na oglądzie tej tzn RRD , że " to jest do niczego".To mnie zmobilizowało do podjęcia tematu świadomego wyboru deski wave . Jak na razie nabrali wody w usta . W końcu co innego gadać bzdury , a co innego wiedzieć. To , że pływa mi się dobrze nie zmienia faktu , że poszukuję kolejnej dobrej deski . Dłuższej, krótszej, szerszej. węższej Sam nie wiem jakiej.Nie wiem czy dobrą jazdę na czopie można pogodzić z jazdą na średniej fali , ostry zakręt z dużą prędkościa. A jeszcze dochodzi do tego kite , który albo jest do wave , albo nie. Nie ma gdzie tego testować stąd te wszystkie pytania . RRd produkuje kilka linii desek Wave. Może czas na szerszeeeeeeee ich przedstawienie porównawcze. Spróbuję wyhaczyć jeszcze f-one 5/8. Smouki też obiecał kilka modeli. Może uda się skonstruować własne centrum testowe desek wave. Ale oceniam , żę ciągle brak nam teoretycznego przygotowania.

Odpowiedz dla Pawel.
Na nartach też ludziska jeżdżą od stu lat i ciągle powstają nowe konstrukcje lepsze od poprzednich. Deska do surfingu to nie to samo co deska do jazdy z kitem. Generalnie inne obciążenia na pokład, stateczniki , kadłub od strony wody itp. Problem ostrzenia deski z jazdą pod fale , sama jazda z falą gdzie wejście w ślizg z kitem wydaje się łatwiejsze. Myślę ,że dużo cech wspólnych ale są wyrażne różnice.
Deski do race na kicie są podobne do Formuły , a jednak nie takie same.
Twój link do bena rewelacyjny. Może ktoś spróbowałby go przetłumaczyć na ludzki kitowy język. Szczególnie w części technik pływania .Tekst o wosku uznałbym jako obowiązkowy dla przyszłych bezstrapowców, czy ktoś z naszych chłopaków miał wcześniej o tym pojęcie.Pytanie retoryczne.Zapewne wiedzą o tym od dawna.

Odpowiedz dla BaraCuru.
Jak widać istniej teoria plywania na fali. Piszą ją surferzy , którzy już trochę popływali. Ba, nawet organizują ProCampy . Pamiętam , jak Goliński umieszczał serię zdjąć techniki plywania na WS. I nie było to dla leszczy. Tak samo było na początku ze zdjęciami z podstawowych manewrów z kitem. Jeśli trzeba to wypełnię książkę ze szlaczkami po to , żeby spotkać się z Tobą na fali . W końcu era Rafała musi się skończyć.

Reasumując. Proszę o kolejne informacje, linki, ksiązki, własne odczucia. Gdyby tak udało się komuś napisać konkretne porównanie dwóch modeli. Ja obiecuję RRD do Gun . Oczywiście subiektywne, ale najwcześniej w lutym.
Dlaczego milczą krajowi dystrybutorzy desek. Czyżby wycofali się ze sprzedaży jak ich ludziska zaczęli pytać . Pozdr.

Poszukuję na testy deski nietypowej ,obecnie produkowanej. Np typu fish, 5 stateczników, wielokrotne cocawe dna itp.

Pozdro.

Awatar użytkownika
JastrząB
Posty: 471
Rejestracja: 29 paź 2004, 19:59
Lokalizacja: SzczeciN
Postawił piwka: 18 razy
Dostał piwko: 6 razy
Kontaktowanie:
 
Post10 sty 2010, 00:30

No to ode mnie kilka linków:

Jeszcze raz Ben:
http://www.kiteforum.com/viewtopic.php? ... =strapless

quad vs thruster:
http://www.kiteforum.com/viewtopic.php?f=1&t=2350730

trochę długie ale można wygrzebać sporo informacji:
http://www.kiteforum.com/viewtopic.php? ... =strapless

Na kiteforum.com jest masa informacji na te tematy, wystarczy poszukać.


Tutaj to o co pytałeś wcześniej - jaki wpływ na zachowanie dechy mają parametry -Length, Width, Rails, Rocker, Nose Lift, Tail Lift, Bottom Contours, Thickness, Tail Design, Fins (to wszystko oczywiście o deskach surfingowych, ale w kajtowych jest analogicznie):
http://360guide.info/surfing/surfboard- ... l?Itemid=6

pozdrawiam

Pawel
Posty: 348
Rejestracja: 13 lip 2005, 09:37
Deska: Chiatta 5'8
Latawiec: RRD Religion
Lokalizacja: Szczecin
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 1 raz
Kontaktowanie:
 
Post10 sty 2010, 00:37


Awatar użytkownika
rolnik
Posty: 4544
Rejestracja: 07 sie 2003, 21:16
Deska: SU2
Latawiec: Obojetne
Lokalizacja: Stara Gwardia
Postawił piwka: 44 razy
Dostał piwko: 44 razy
 
Post10 sty 2010, 01:05

utopia albo filozofia jak juz bedziesz wiedzial napisz co pasuje Tobie najbardziej :idea:

Smokie
Posty: 5595
Rejestracja: 07 sie 2003, 12:00
Deska: Semente Pocket Rocket, 77
Latawiec: Slingshot RPM
Lokalizacja: Warszawa
Postawił piwka: 121 razy
Dostał piwko: 77 razy
Kontaktowanie:
 
Post10 sty 2010, 18:18

jacekdaktera pisze:Tekst o wosku uznałbym jako obowiązkowy dla przyszłych bezstrapowców, czy ktoś z naszych chłopaków miał wcześniej o tym pojęcie.Pytanie retoryczne.Zapewne wiedzą o tym od dawna.


Od dawna wiadomo że kto nie smaruje ten nie jedzie ;)

GURU 10.5
Posty: 3172
Rejestracja: 29 paź 2004, 20:22
Latawiec: OZONE EDGE, C4, CATALYST
Lokalizacja: Galicja
Postawił piwka: 24 razy
Dostał piwko: 24 razy
Kontaktowanie:
 
Post10 sty 2010, 20:06

jacekdaktera pisze: Gdyby tak udało się komuś napisać konkretne porównanie dwóch modeli. .


...mogę napisać coś o SS 6.0" , North Rocked fish 5.8"Air rush 6.0", Liquid force 6.0", Carabinia Quad 5.10", North wave freestyle [Kontakt, czy jakoś tak :roll:]-taka śmieszna, krótka , gruba i szeroka :wink: ....jeśli to coś wniesie do tematu :wink:

jacekdaktera
Posty: 542
Rejestracja: 17 sty 2005, 20:07
Lokalizacja: Warszawa
Dostał piwko: 30 razy
 
Post10 sty 2010, 20:25

Pisz wszystkie możliwe wymiary i ewentualnie własne opinie lub te z katalogu informacyjnego. Zrobimy tabelę i porównamy. Pozdro

Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post10 sty 2010, 20:48

jacekdaktera pisze:Pisz wszystkie możliwe wymiary i ewentualnie własne opinie lub te z katalogu informacyjnego. Zrobimy tabelę i porównamy. Pozdro


Zgadzam sie z Rolnikiem, ze brniesz w utopie.
Takie tabele nic nikomu nie dadzą :idea: :!:

Jacek, Ty bys chcial aby deska surfingowa była belką budowlaną - łatwo pomierzyć, sprawdzić strzałkę ugiecia, siły tnące itd).
Kiedys niemiecki inzynierowie (DAS AUTO :wink: ) probowali zrobic najlepsza deske windsurfingowa do speedu opierajac sie na fizycznej i matematycznej wiedzy (do tego zasprzegli komputery chyba z calej Rzeszy) - i co...?

...wyszedl niemiecki pasztet pomieszany z bigosem :lol: :lol: :lol:
Wiesz juz chyba dlaczego? Zaczeli projekt od budowania tabelek :lol:

Dla przykladu (wyczytane z jednej ze stron powyzej cytowanych):
Aby dwie deski mialy podobna predkosc (jedna z 4 finami a druga z 3) to rocker quada ma byc mniej wiecej dwa milimetry mniejszy niz przy thrusterze (pomijajac 5 milionow wazniejszych rzeczy ktore wplywaja na predkosc max).

Jak dla mnie deska surfingowa to druga po ludzkim mózgu skomplikowana rzecz istniejaca na tym swiecie :wink:

GURU 10.5
Posty: 3172
Rejestracja: 29 paź 2004, 20:22
Latawiec: OZONE EDGE, C4, CATALYST
Lokalizacja: Galicja
Postawił piwka: 24 razy
Dostał piwko: 24 razy
Kontaktowanie:
 
Post10 sty 2010, 21:09

...w temacie tabelek, mam podobne zdanie jak Bra... :arrow:

...sam kiedyś zajmowałem się amatorsko szejpowaniem desek, więc minimalne pojecie mam, choć do SZEJPERA mi daleko :wink: [ ale na tyle aby ocenić część cech deski i jak z grubsza będzie pływała na podstawie wyglądu/-szejpu]


...wg mojego doświadczenia deski wave o podobnych wymiarach często różnią się od siebie bardzo radykalnie[ na jednych pływa się bardzo dobrze, a drugie potrafią być dość wredne, naprawdę niewdzięczne :?

...temat generalnie dość rozlegly i wg mnie ciężko go będzie wcisnąć w ramki/tabele :wink:

...można jedynie próbować to usystematyzować wymiarowo, i bardzo ogólnie szejpowo, ale i tak będzie to bardzo mocno orientacyjne i niejednoznaczne :think:...ale ok,próbuj, kombinuj :wink: :arrow: powodzenia :hand:

Awatar użytkownika
jashaka
Posty: 259
Rejestracja: 05 mar 2008, 19:34
Deska: F-one signature 5'10''
Latawiec: Wainman Hawaii
Lokalizacja: Gdańsk
Dostał piwko: 2 razy
Kontaktowanie:
 
Post10 sty 2010, 22:04

Wy ludzie chorzy ,przepraszam jacyś jesteście . Na to nie ma żadnej systematyki . To są tylko subiektywne odczucia ridera- pilota , zależne tylko od tego co ma w głowie i koniec .
pozdrawiam
wszystkich surf riderów

jacekdaktera
Posty: 542
Rejestracja: 17 sty 2005, 20:07
Lokalizacja: Warszawa
Dostał piwko: 30 razy
 
Post10 sty 2010, 22:47

Baracuru. Staram się napisać wyrażnie o co mi chodzi, ale z Waszych odpowiedzi wnioskuję , że chyba muszę wynająć tłumacza.
Ja wiem doskonale , że deska to nie tylko podstawowe wymiary . Ale do jasnej cholery dlaczego sprzedajesz wczoraj kupionego Nomada 9. Reszta chłopaków ze mną włącznie robi to samo. Opisanie indywidualnych satysfakcji z pływania na kite lub desce nie da się zwymiarować. Ale można sobie pomóc. Zadzwoń do dystrybutora i poproś go , niech doradzi Ci deskę dla Ciebie. Rzecz w tym, że on nie wie co sprzedaje. Albo pływa ale tylko w lewo, albo waży 50 kg więcej od Ciebie, albo cytuje jednozdaniowe karty informacyjne. Sam zabacz . 25 postów i zadnej konkretnej odpowiedzi.
Skoro masz pomysł to zaproponuj deskę do pływania przy silnym prądzie tzn taką , która b dobrze ostrzy . Tylko odpowiedz sobie dlaczego ta , a nie inna. Kupowanie deski to nie wycieczka do wypożyczalni przy torze łyżwiarskim.

Tabele już istnieją. Każdy producent podaje wmiar dł, szer, grubości , ilości stateczników , podgięcie dziobu i rufy. Daj mi wymiary swojej deski , subiektywne odczucie z plywania i zobaczymy co z tych przymiarek będzie.

Domyślam się , że kupowanie deski na Hawajach byłoby łatwiejsze . Tu robione, tu pływane.Tu wiedzą co sprzedają Ale czy deska przywieziona z Hawajów , Brazylii, czy Cabo będzie dobrze plywała na wodach Bałtyku. Czy może pływając głównie na wodach bałtycko - śródziemnomorskich powinniśmy wybrać z zasady RRD , F-one czy Northa.

Guru. Obiecałeś pomierzyć deski. Bierz się do roboty. Popatrz na concave i zakończenia rufy. Czekam na dane.

Wiara czyni cuda .

GURU 10.5
Posty: 3172
Rejestracja: 29 paź 2004, 20:22
Latawiec: OZONE EDGE, C4, CATALYST
Lokalizacja: Galicja
Postawił piwka: 24 razy
Dostał piwko: 24 razy
Kontaktowanie:
 
Post10 sty 2010, 23:03

jacekdaktera pisze:.

Guru. Obiecałeś pomierzyć deski .


...nic takiego nie obiecywałem :roll:

...mogę opisać swoje subiektywne wrażenia z pływania na poszczególnych deskach i tyle....

...tych desek nie mam na miejscu w garażu, nawet w piwnicy na węglu ich nie mam :wink: , większość pływa gdzieś po morzach i oceanach :roll:


Wróć do „Forum Główne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości