Kurs Instruktora KITE - państwowy - zapisy !

Kitesurfing i wszystko z nim związane.
przemass
Posty: 3798
Rejestracja: 06 maja 2006, 22:01
Deska: Encore Nirvana
Latawiec: Airush Razor
Lokalizacja: ChalupyCumbuco
Postawił piwka: 26 razy
Dostał piwko: 25 razy
Kontaktowanie:
 
Post16 maja 2008, 10:16

Hmm, 4 dni nieobecności na KF, a tu taka ciekawa dyskusja;)...

Może krótko w kwestii odpowiedzialności instruktora:

- Wszystko jest OK - do pierwszego wypadku. Oczywiście zakładając że nie ma podstaw do wszczęcia postępowania w sprawie karnej, pozostaje odpowiedzialność cywilna. Jeśli jesteś instruktorem IKO, a w kraju w którym uczysz, stworzony jest państwowy stopień instruktorski, MUSISZ go posiadać, a IKO schodzi w tym momencie do kategorii drugorzędnej kwalifikacji.

Jeśli go NIE POSIADASZ, "biegły" stwierdza że nie miałeś podstaw prawnych do zejścia z kursantem na wodę, a Twoje ubezpieczenie oczywiście się na Ciebie wypina.

All clear?

NIE WIEM jak jest z ubezpieczeniem IKO na dzień dzisiejszy ( bo przejmuje je Lloyds - jedna z lepszych firm na świecie btw ) - mają zamieścić jakieś info do końca miesiąca. Nie spodziewałbym się jednak, że coś zmienią w tym temacie - piszą w IKO instructor's manual o respektowaniu prawa państwa w którym uczysz. kurs państwowy nie jest alternatywą dla IKO - staje się KONIECZNOŚCIĄ.

Oczywiście, problem nie istnieje, jeśli w danym kraju NIE MA stworzonego obowiązku posiadania stopnia instruktorskiego ( czyli przed chwalebną działalnością signx ). Wówczas nie wykazujesz się przed sądem PAPIEREM ( bo go nie ma ) a tym czy przestrzegałeś zasad bezp., dobrej wiary, zwyczaju - odpowiedzialność osoby fizycznej. IKO jest wtedy dodatkowym, dużym plusem.

Zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 27 czerwca 2001 r.
W sprawie kwalifikacji, stopni i tytułów zawodowych w dziedzinie kultury fizycznej oraz szczegółowych zasad i trybu ich uzyskiwania - 2 artykuły są szczególnie interesujące:

§ 7. Instruktorem dyscypliny sportu niewymienionej w § 6 lub instruktorem rekreacji ruchowej może być osoba, która:
1) ukończyła studia wyższe na kierunku wychowanie fizyczne lub turystyka i rekreacja ze specjalnością instruktorską, w wymiarze co najmniej 80 godzin w danej dyscyplinie sportu lub rekreacji ruchowej, albo
2) posiada co najmniej średnie wykształcenie oraz ukończyła specjalistyczny kurs instruktorów w danej dyscyplinie sportu lub rekreacji ruchowej i zdała egzamin końcowy.

§ 9. Kształcenie instruktorów rekreacji ruchowej i instruktorów sportu osób niepełnosprawnych, o których mowa w § 7 i 8, może odbywać się w specjalnościach określonych w załącznikach nr 1 i 2 do rozporządzenia.

Przy czym...ani załącznik nr1 ( specjalności instruktorów rekreacji ruchowej ) ani tym bardziej nr2. ( specjalności instruktorów sportu osób niepełnosprawnych ) - NIE ZAWIERAJĄ dyscypliny jaką jest KITESURFING :idea:

Stąd moje pytanie - z czystej ciekawości, bez podejrzeń i oskarżeń - NA JAKIEJ PODSTAWIE PRAWNEJ opiera się organizacja tego kursu??? ZGODA MINISTRA NIE JEST ŹRÓDŁEM PRAWA obowiązującym w tym kraju. Jedynie ROZPORZĄDZENIE. Może się mylę, a może coś się zmieniło?
Prosiłem, pytałem, odpowiedzi nie uzyskałem - podobno będzie można zobaczyć na kursie...No cóż :?


Rozwiązanie jakie widzę to, jak ktoś również proponował, odpowiednie "zalegalizowanie" dotychczasowych instruktorów IKO - opłata "administracyjna" za wystawienie papierka.

To niestety drastycznie obniża zyski z przedsięwzięcia signx...

Co do przyszłych instruktorów IKO , sprawa jest otwarta, rozwiązań wiele, wcale nietrudnych - wystarczy TROCHĘ dobrych chęci o których tyle się tu mówi.

Co do tematu

Ostatni argument - organizacja takiego kursu, dobre poprowadzenie, obsadzenie kadry (często sa to profesorowie) kosztuje.


oraz

droga prosta -> studia doktoranckie -> doktorat na temat kite -> profesura za książkę (bo tak tu ktos pisał Laughing ) i jak to mawiają "całe życie chwały" !


Widzę, że coraz więcej osób widzi o co tu tak naprawdę kaman...
Szkoda że naszym kosztem
:twisted:

żaaaal..... :?

oskar48
Posty: 351
Rejestracja: 02 lis 2006, 10:32
 
Post16 maja 2008, 10:54

przemass pisze:Jeśli jesteś instruktorem IKO, a w kraju w którym uczysz, stworzony jest państwowy stopień instruktorski, MUSISZ go posiadać, a IKO schodzi w tym momencie do kategorii drugorzędnej kwalifikacji. Jeśli go NIE POSIADASZ, "biegły" stwierdza że nie miałeś podstaw prawnych do zejścia z kursantem na wodę, a Twoje ubezpieczenie oczywiście się na Ciebie wypina.

All clear?


Jasne. W tej sytuacji rozumiem narzekania obecnych instruktorów IKO. Pozostałym jednak (czyli tym, którzy zostaną instruktorami w przyszłości) będzie chyba łatwiej/taniej?

Crazy Horse
Posty: 3571
Rejestracja: 07 paź 2003, 21:38
Deska: Cabrinha Spectrum
Latawiec: Cabrinha Drifter
Lokalizacja: CABRINHA
Postawił piwka: 29 razy
Dostał piwko: 117 razy
Kontaktowanie:
 
Post16 maja 2008, 10:57

Doktor nie odpowiada, bo w Egipcie w jego Respekta bazie pewnie znowu nie ma netu, a przede wsystkim tak mu wygodniej.

ch*** z tym, że tutaj wiele osób naprawdę poważnie przejęło się sprawą, on jest teraz na wakacjach i już.

Napisał i lekko skopiował ksiązkę, co na pewno dodatkowo pomogło mu w osiągnięciu celu: kurs państwowy, w przyszłości może i polskie licencje dla szkół i patenty kajtowe...
Tak, jak było wspominane, może i polska homologacja na kajty i jeszcze każda firma z osobna będzie musiała je wykupić :roll:

W ten sposob to z roku na rok bedzie coraz wiecej giertycha i kaczora, a coraz mniej extremalnego, wicked'owego, lifestylowego kajta.

W takim razie im szybciej tym lepiej, bo ja za biurko w garniturze pracować nie pojdę, a jeśli ma się wszytsko tak popierdolić mocno, to jestem jeszcze w takim wieku, że zdąże i mogę ustawić się w innym kraju.

Awatar użytkownika
march_in
Posty: 2135
Rejestracja: 01 cze 2007, 20:31
Lokalizacja: vava to rege tałn
Postawił piwka: 15 razy
Dostał piwko: 17 razy
Kontaktowanie:
 
Post16 maja 2008, 10:59

jesli ten kurs byłby alternatywa to incjatywa super. jesli ministerstwo respoktowaloby papiero IKO wtedy popieram.wydanie papierka - hmmm powinno nawet nie byc konieczne po co? szanujmy lasy ;)

to jak z tym bedzie?
ciekaw jestem dalszych losów tej historii.
może się wypowie organizator kursów?

Awatar użytkownika
infidelity
Posty: 289
Rejestracja: 30 maja 2007, 11:33
Deska: Nobile 555
Latawiec: Best Waroo
Lokalizacja: Szczecin
 
Post16 maja 2008, 11:06

Pozostałym jednak (czyli tym, którzy zostaną instruktorami w przyszłości) będzie chyba łatwiej/taniej?


Łatwiej, taniej? Żeby uczyć w Polsce będą musieli mieć polski papier, żeby uczyć za granicą- w dalszym ciągu będzie potrzebne IKO. Czyli przy obecnym braku spójności i dążenia do jakiegoś połączenia tych uprawnień tak czy inaczej będą potrzebne 2 licencje.

Smokie
Posty: 5595
Rejestracja: 07 sie 2003, 12:00
Deska: Semente Pocket Rocket, 77
Latawiec: Slingshot RPM
Lokalizacja: Warszawa
Postawił piwka: 121 razy
Dostał piwko: 77 razy
Kontaktowanie:
 
Post16 maja 2008, 11:13

przemass pisze:Stąd moje pytanie - z czystej ciekawości, bez podejrzeń i oskarżeń - NA JAKIEJ PODSTAWIE PRAWNEJ opiera się organizacja tego kursu??? ZGODA MINISTRA NIE JEST ŹRÓDŁEM PRAWA obowiązującym w tym kraju. Jedynie ROZPORZĄDZENIE. Może się mylę, a może coś się zmieniło?
Prosiłem, pytałem, odpowiedzi nie uzyskałem - podobno będzie można zobaczyć na kursie...No cóż :?


O materiały na ten temat prosiłem już grubo ponad półroku temu i mimo obietnic nic nie otrzymałem.

Jak dla mnie ten kurs jest jedna wielką ściemą i nie chodzi tu może nawet o kasę, ale chyba o jakieś chore ambicje. Mam nadzieje że te czarne scenariusze, które tu się pojawiają nigdy nie ujrzą światła dziennego. Jeśli tak to nie omieszkam piwa, które obiecał Pan Kunysz wylać mu na głowę.

ZaŻenowany
Posty: 397
Rejestracja: 10 maja 2004, 23:16
Lokalizacja: Polska
 
Post16 maja 2008, 15:33

Smokie pisze:Część z nich kurs już zrobiła w 1 podejściu. Niektórzy z nich wypowiadali się już o tym kursie. Nie były to wypowiedzi pochlebne. Raczej jak zwykle po polsku chodziło o papierek, aczkolwiek postawienie do raportu na 100 % beda sie zarzekać że ten papierek im był niezbędny.... do dalszej "Kariery". :cry:


moge prosić o linka z tymi komentarzami ?? nie za bardzo je kojarzę :lol: bo to co piszesz jest wyssane z palca !

Trudno z Wami dyskutowac skoro wszyscy mają tu nastawienie na NIE i w każdej sferze tej inicjatywy widzą samo zło ! No cóż, takie to kiteforum !

Kurs odbywa sie na mocy decyzji ministra tak jak juz pisałem wydanej dla AWF Wrocław. Nie ja za tym biegam jako signx ale jako pracownik AWF i to naturalna kolej rzeczy bo uczelnie rozszerzają swoją oferte. Z tego co wiem to AWF Katowice tez jest przed wydaniem decyzji !

Zamiast gadac spróbujcie to WY załatwić aby IKO było kompatybilne w Polsce! Macie tyle zapału, że na bank dacie radę ! Ja póki co mam inne rzeczy do roboty !

POZdrawiam z El Gouny, z dobrego pływania ! Net jest all the time tylko czasu nie ma bo wszyscy na wodzie !

CH - zanim cos napiszesz, zastanów się prosze czy masz podstawy do oskarżeń. NIkt nie broni Tobie pisania next ksiażki, w której technika pływania i nauka body dragów będzie INNA niż WSZĘDZIE ! Póki co wszyscy czekają na DRUGi film z nauką kitesurfingu, bo PIERWSZY i NAJLEPSZY już przecież jest :lol:

pozdrawiam i idę się uczyć startu z wody :roll:

Crazy Horse
Posty: 3571
Rejestracja: 07 paź 2003, 21:38
Deska: Cabrinha Spectrum
Latawiec: Cabrinha Drifter
Lokalizacja: CABRINHA
Postawił piwka: 29 razy
Dostał piwko: 117 razy
Kontaktowanie:
 
Post16 maja 2008, 16:07

Zobaczymy, ta odpowiedź dla Smokiego i nas wszytskich przy okazji :?:

Fred
Posty: 364
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:43
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
 
Post16 maja 2008, 16:08

Moze za duzo do tematu nie wniose ale nasuwa mi sie tylko jedno:
ŻAL.PL

Awatar użytkownika
Marcin78
Posty: 500
Rejestracja: 28 sty 2006, 21:54
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:
 
Post16 maja 2008, 16:17

Czytam ten i doslownie nie wierze.Takie rzeczy to chyba tylko w polsce sa mozliwe. W sumie to nie ma nic zlego w tym ze ktos chce zarobic troche kaski i robi polski odpowiednik IKO. Niesty wydaje mi sie ze nie dlugo bedzie tak ze to bedzie jedyny słuszny dokument w PL a ci co beda mieli IKO beda mieli zakaz wykonywania zawodu :D

Zamiast gadac spróbujcie to WY załatwić aby IKO było kompatybilne w Polsce! Macie tyle zapału, że na bank dacie radę ! Ja póki co mam inne rzeczy do roboty !


A ty nie mogles jak juz i tak traciłes swoj czas załatwic ze IKO bedzie uznawane w PL tylko poswieciles sie tworzeniem kolejnych nikomu nie potrzebnych przepisow,pozwolen itd.???Zyskał bys napewno wieksze uznanie.
Jak bysmy mało mmieli w PL biurokracji

A i jeszcze jedno pytanie;

Kto weryfikowal twoje umiejetnosci praktyczno/ dydaktyczne uprawniajace cie do prowadzenia kursu?? No chyba ze napisanie ksiazki i praca na uczelni juz wystarcza.

To tyle i czekam na dalszy rozwoj wypadków

Zed
Posty: 841
Rejestracja: 05 lip 2007, 19:18
Deska: Nobile NhP
Latawiec: Best Nemesis
Lokalizacja: Jestem z Wrocka, bo temu cholernemu bocianowi nie chcialo sie leciec na Hawaje... Nie cierpie drobiu
Dostał piwko: 3 razy
Kontaktowanie:
 
Post16 maja 2008, 16:25

signx pisze:[Trudno z Wami dyskutowac skoro wszyscy mają tu nastawienie na NIE i w każdej sferze tej inicjatywy widzą samo zło ! No cóż, takie to kiteforum !

Póki co wszyscy czekają na DRUGi film z nauką kitesurfingu, bo PIERWSZY i NAJLEPSZY już przecież jest :lol:

pozdrawiam i idę się uczyć startu z wody :roll:


Skoro 'takie" to kf, to... co tu robisz? :?

Kto czeka na ten drugi film?

Jakbyś miał pytania odnośnie tego startu dział "pierwsze kroki" czeka otworem :? nie wstydz się czegoś pytac :) Ktoś napewno Ci odpowie

Awatar użytkownika
march_in
Posty: 2135
Rejestracja: 01 cze 2007, 20:31
Lokalizacja: vava to rege tałn
Postawił piwka: 15 razy
Dostał piwko: 17 razy
Kontaktowanie:
 
Post16 maja 2008, 17:00

Marcin78 pisze:
Zamiast gadac spróbujcie to WY załatwić aby IKO było kompatybilne w Polsce! Macie tyle zapału, że na bank dacie radę ! Ja póki co mam inne rzeczy do roboty !


A ty nie mogles jak juz i tak traciłes swoj czas załatwic ze IKO bedzie uznawane w PL tylko poswieciles sie tworzeniem kolejnych nikomu nie potrzebnych przepisow,pozwolen itd.???Zyskał bys napewno wieksze uznanie.
Jak bysmy mało mmieli w PL biurokracji




dokladnie.

Próbowałeś?
Istnieje możliwość?
A może coś podpowiesz?
Jakoś z twoich wypowiedzi jasno wynika ze jak najwiecej chcesz sie nachapac i tyle.
ale moze sie myle.skoro ktos cie prosil o papiery a ty od poł roku bez odzewu.
gdzie sa twoje checi?
dlaczego zarzucasz innym brak checi?


"Nie wiem, nie znam się, zarobiony jestem"
Qrwa miś
:)

Awatar użytkownika
Kosek
Posty: 1527
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:12
Deska: 666
Latawiec: North Rebel
Lokalizacja: Łeba
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 1 raz
Kontaktowanie:
 
Post16 maja 2008, 17:53

Cubano pisze:
którego ministra?

nosi jakieś nazwisko?


pan minister Tomasz Lipiec ;) juz siedzi ;)

hehehe;)

a tak na serio to nie wiem tylko tak chcialem "zażarcić" ;)

Smokie
Posty: 5595
Rejestracja: 07 sie 2003, 12:00
Deska: Semente Pocket Rocket, 77
Latawiec: Slingshot RPM
Lokalizacja: Warszawa
Postawił piwka: 121 razy
Dostał piwko: 77 razy
Kontaktowanie:
 
Post16 maja 2008, 18:26

signx pisze:moge prosić o linka z tymi komentarzami ?? nie za bardzo je kojarzę :lol: bo to co piszesz jest wyssane z palca !


Nic ci tu nie zlinkuje bo tego na forum nie było. Jednakze dosyć sporo czasu spędzam na wodzie i z ludźmi którzy maja podobna zajawkę na latawce. Siedząc w tym wiele rzeczy sie wie i słyszy chcąc nie chcąc. Nie będę Ci mówił skąd to wiem i wie kilka innych osób. Nie muszę sie tłumaczyć. Poza tym i bez tej opinii moje zdanie na temat "licencji" państwowych jest na nie.

cyberdog1899
Posty: 487
Rejestracja: 16 cze 2007, 19:26
 
Post16 maja 2008, 19:39

infidelity pisze:
Pozostałym jednak (czyli tym, którzy zostaną instruktorami w przyszłości) będzie chyba łatwiej/taniej?


Łatwiej, taniej? Żeby uczyć w Polsce będą musieli mieć polski papier, żeby uczyć za granicą- w dalszym ciągu będzie potrzebne IKO. Czyli przy obecnym braku spójności i dążenia do jakiegoś połączenia tych uprawnień tak czy inaczej będą potrzebne 2 licencje.


Już teraz nie sądzę żeby instruktor IKO mógł uczyć we wszystkich krajach, choćby europejskich. Powoli lokalne (krajowe) związki zaczynają się wyłamywać np. Wielka Brytania. IKO nie ma pojęcia o sytuacji prawnej w poszczególnych państwach. W jakim niby charakterze może zająć stronę w sporze sądowym, jeśli dojdzie do wypadku drogowego, spowodowanego przez kite'ra przeciąganego po ulicy?!! Zadzwonisz na Dominikanę i poprosisz o poradę? Polecam.
Nota bene jak jesteś instruktorem prowadzenia samochodu w Polsce, to też świata nie podbijesz - musisz spełniać wymagania kraju w którym uczysz; kitesurfing przestaje być tu wyjątkiem. Zwyczajna kolej rzeczy.


Wróć do „Forum Główne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości