Poszukiwacze fal

Kitesurfing i wszystko z nim związane.
Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post14 paź 2010, 09:52

Mamy XXI wiek i warto zaprzęgnąć naukowe zdobycze czasów do naszych celów.

Okolice Kołobrzegu. Wiatr NNE 5B. Przeciętna odległość między falami 12-16m czyli okres 4-5s, długość fali do jeżdzenia max 100m.
Analizując zdjęcia odnajduje się perełki z falą o parametrach 7-8s x 30m x 250m czyli dwa razy lepiej.

Oto przykład:
Obrazek

A tutaj zwykły przybój 300m dalej:
Obrazek

I żeby nie być gołosłownym. W miejscu z pierwszego zdjęcia wyrzeźbię nawet do 10 bottom turn. Zaliczyłem taką sesję na wiosnę :D
Układ dna jest tak fajny, że zachodni rozkołys rozkłada się podobnie. Nazywam to swoim secret spotem :lol:
Poszukajcie w pobliżu swoich spotów takich perełek.

A tutaj fotki z kołobrzeskiego molo (spot wyłącznie dla ekspertów):
Obrazek
Fala niby super równa. Niestety widać, że załamuje się na całej długości. Warto zwrócić uwagę na to jak molo odbija falę. Falę wsteczną widać wyraźnie nawet 200m na N od frontu mola. Przepływanie blisko takich przeszkód może sprawić z tego względu sporo kłopotów - nie polecam.

danon
Posty: 79
Rejestracja: 17 sty 2008, 22:16
Kontaktowanie:
 
Post14 paź 2010, 11:03

Wczoraj w Kronice mówili coś o usypaniu wału podwodnego wzdłuż plaży w Kołobrzegu 100m od brzegu na wysokość 0,5m pod powierzchnią .

i podobno woda ma być cieplejsza o 3-4 C

Awatar użytkownika
zgred
Posty: 2614
Rejestracja: 30 paź 2005, 19:20
Deska: nbl
Latawiec: ozone, best
Lokalizacja: Pułtusk-Władek-Sopot-Gdańsk :)
Dostał piwko: 1 raz
Kontaktowanie:
 
Post14 paź 2010, 11:25

fakt są takie miejsca gdzie fala układa się ładniej niż przeciętnie na bałtyku.
Jak mi się zdarzało w chałupach na wysokości eko po bałtyku pływać to przeważnie na wysokości piekarni były o wiele równiejsze fale i przez to wyższe - fun nieporównywalny z tym co było przy eko.

Kilka razy mi się trafiło takie pływanie i zawsze tam jest fajniej ;) - dno robi swoje ;)

ale zdjęć satelitarnych do tego nie wykorzystywałem jeszcze ;)

Awatar użytkownika
onzo
Posty: 5583
Rejestracja: 19 paź 2003, 22:34
Deska: Wainman Joke 138
Latawiec: Vegas 9,12,16
Lokalizacja: WaWa
Postawił piwka: 41 razy
Dostał piwko: 89 razy
Kontaktowanie:
 
Post14 paź 2010, 11:52

a mi się zdecydowanie lepiej pływa na falach w Kuźnicy niż przy Chałupach. Ale ja tam na falach mało się znam, więc może sami zweryfikujcie.

A czy ktoś próbował pływania w Dębkach - tam jest jakieś ujście rzeki z tego co pamiętam z lat dziecięcych - nie robią się jakieś fajne układy dna przez to i nie tworzy się ciekawa fala?

Smokie
Posty: 5595
Rejestracja: 07 sie 2003, 12:00
Deska: Semente Pocket Rocket, 77
Latawiec: Slingshot RPM
Lokalizacja: Warszawa
Postawił piwka: 121 razy
Dostał piwko: 77 razy
Kontaktowanie:
 
Post14 paź 2010, 12:25

zgred pisze:fakt są takie miejsca gdzie fala układa się ładniej niż przeciętnie na bałtyku.
Jak mi się zdarzało w chałupach na wysokości eko po bałtyku pływać to przeważnie na wysokości piekarni były o wiele równiejsze fale i przez to wyższe - fun nieporównywalny z tym co było przy eko.

Kilka razy mi się trafiło takie pływanie i zawsze tam jest fajniej ;) - dno robi swoje ;)

ale zdjęć satelitarnych do tego nie wykorzystywałem jeszcze ;)


Najlepsze fale na wysokości kempingów to zdecydowanie Solar i okolice Trójki. Za każdym razem jak jest fala to w tych miejscach fale są najlepsze.

Co do Debek to od dawna wiadomo że potrafi tam sie zrobić ładna fala tyle że jak jechać już na zachód to lepiej Lubiatowo albo Łeba.

Gumi$
Posty: 360
Rejestracja: 20 wrz 2006, 21:39
Deska: Cabrinha Custom + LF Vantage
Latawiec: Torch
Lokalizacja: Charzykowy
Kontaktowanie:
 
Post14 paź 2010, 17:58

A jak wygląda sprawa na przekopie wisły?
http://mapy.google.pl/maps?f=q&source=s ... 1&t=h&z=15
Wyglada na dobre wypłycenie.

kiteinstruktor.pl
Posty: 127
Rejestracja: 18 lut 2007, 10:43
Lokalizacja: Gdańsk/Jastarnia
Kontaktowanie:
 
Post14 paź 2010, 21:03

Słyszałem od najbardziej opływanego tam lokalesa "Strażaka" że przy niektórych kierunkach robi się tam MEGA dobrze!

przemass
Posty: 3798
Rejestracja: 06 maja 2006, 22:01
Deska: Encore Nirvana
Latawiec: Airush Razor
Lokalizacja: ChalupyCumbuco
Postawił piwka: 26 razy
Dostał piwko: 25 razy
Kontaktowanie:
 
Post14 paź 2010, 21:41

Nie jestem wave specjalistą zdecydowanie, ale jak już wieje północ i jesteśmy na Helu to po okolicach 3 warto już płynąć do Władka na "rurociąg" - chyba najlepszy warun na tym odcinku...

pzdr

Smokie
Posty: 5595
Rejestracja: 07 sie 2003, 12:00
Deska: Semente Pocket Rocket, 77
Latawiec: Slingshot RPM
Lokalizacja: Warszawa
Postawił piwka: 121 razy
Dostał piwko: 77 razy
Kontaktowanie:
 
Post15 paź 2010, 08:20

przemass pisze:Nie jestem wave specjalistą zdecydowanie, ale jak już wieje północ i jesteśmy na Helu to po okolicach 3 warto już płynąć do Władka na "rurociąg" - chyba najlepszy warun na tym odcinku...

pzdr


a wiadomo że najlepsza fala jest jak wieje przez 3 dni ok 30 knt z pln i pozniej odkreca na zach ;)

Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post15 paź 2010, 09:43

zgred pisze:ale zdjęć satelitarnych do tego nie wykorzystywałem jeszcze ;)


Polecam bardzo. Jadąc pierwszy raz do Brasil odkryłem w ten sposób super wave spot w okolicach Mundau. Do tej pory mało kto o tym spocie wie 8)
Jadąc w nowe miejsca zawsze mocno analizuję zdjęcia sat - naprawdę wiele można się dowiedzieć :idea:

Przykład: okolice Cape Town - od razu wiadomo gdzie lepiej parkować aby pływać na lepszej fali:
Obrazek

Smokie
Posty: 5595
Rejestracja: 07 sie 2003, 12:00
Deska: Semente Pocket Rocket, 77
Latawiec: Slingshot RPM
Lokalizacja: Warszawa
Postawił piwka: 121 razy
Dostał piwko: 77 razy
Kontaktowanie:
 
Post15 paź 2010, 10:53

BraCuru pisze:Polecam bardzo.


Od momentu jak pojawiło się Google Earth uważam że jest to najfajniejsza aplikacja jaka w ogóle pojawiła się w necie. Cały czas jestem pod wrażeniem co tam można znaleźć.... Jak ktoś się wybiera na snk to bez GE ani rusz :)

Co do Brazylii to ja zanim tam pojechałem to wybrałem się na wirtualna podroż awionetka nad wybrzeżem w GE:)

Awatar użytkownika
onzo
Posty: 5583
Rejestracja: 19 paź 2003, 22:34
Deska: Wainman Joke 138
Latawiec: Vegas 9,12,16
Lokalizacja: WaWa
Postawił piwka: 41 razy
Dostał piwko: 89 razy
Kontaktowanie:
 
Post15 paź 2010, 10:57

a wytłumaczcie mnie jako kompletnemu laikowi w sprawie fal - co przy pływaniu na dużych falach jest najważniejsze, żeby było przyjemnie :?: To, że załamuje się stopniowo :?: To że załamuje się w lewo lub w prawo :?:
I kolejne pytanie - czy zdjęcie satelitarne oddające tak naprawdę układ jednej fali jest wystarczające do stwierdzenia (szczególnie w PL) że fale zawsze się tak układają :?:

Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post15 paź 2010, 11:41

onzo pisze: To, że załamuje się stopniowo :?:

Podstawa podstawowych podstaw!

To że załamuje się w lewo lub w prawo :?:

Kwestia indywidualna. Jedni wolą na lewo, drudzy na prawo. Ale są też tacy co im wsio ryba, bo nie mają dominującej nogi i potrafią na jednym halsie złoić fale front lub backside.

I kolejne pytanie - czy zdjęcie satelitarne oddające tak naprawdę układ jednej fali jest wystarczające do stwierdzenia (szczególnie w PL) że fale zawsze się tak układają :?:


Śmiem twierdzić że TAK przy podobnym kierunku i sile wiatru. Jak się fala rozbija (przy danym kierunku i sile wiatru) zależy jedynie od układu dna. Im większe i gwałtowne wypłycenie tym lepiej załamująca się fala.
Analiza dna, które widać na GE daje więcej niż opisy osób co byli na danym spocie tylko kilka razy.
Przykład z Półwyspu:
Obrazek
Zobacz jak wygląda dno na wschodnim końcu Chałup a jak 2km dalej na wschód. W Chałupach widać wyrażnie drugą rewę i ciemny kolory pomiędzy pierwszą a drugą rewą. Kolor ten jest ciemniejszy niż cały pas na NE od jedynej rewy na dole zdjęcia. W efekcie wiesz że w Chałupach będziesz miał 3 wyraźne przyboje przy czym najlepszy będzie na drugiej rewie 600m na wschód od ostatnich zabudowań. 2km od Chałup będziesz miał typowy bałtycki czop i tylko dwa przyboje. Poza tym widać jak druga rewa zlewa się z pierwszą 1,5km od Chałup. Na tamtym odcinku musi panować najbardziej syfiasty bałtycki czop :idea:

Przykład z Brazylii.
Obrazek
Patrząc na układ fal na Quebra Mar wiadomo czemu ludzie płacą za sam bilet 4.500PLN aby tam trafić. Włącz sobie GE i zobacz że akurat na wysokości Quebra Mar nie ma pierwszego przyboju (ten co się rozbija na plaży) a rafa oddalona jest bardziej od lądu (400m). Dzieki temu na niskiej wodzie masz niemalże lagunę na oceanie.

Spróbuj sam ocenić sytuację na odcinku Władek-MM (zapomnij o falochronach). Gdzie lepiej będzie układała się fale przy N lub E?
Obrazek

Awatar użytkownika
onzo
Posty: 5583
Rejestracja: 19 paź 2003, 22:34
Deska: Wainman Joke 138
Latawiec: Vegas 9,12,16
Lokalizacja: WaWa
Postawił piwka: 41 razy
Dostał piwko: 89 razy
Kontaktowanie:
 
Post15 paź 2010, 12:09

wypłycenia w takim razie łapię. A jak to jest z obserwowaniem fal bo przecież nigdy nie wiadomo, czy satelita zrobił(a?) zdjęcie przy dużym przyboju czy przy gładkiej wodzie więc nie wiadomo czy widać jak się naprawdę fala załamuje. Patrząc na szybko na okolice Karwii widać pięknie załamujące się fale, ale gdyby zrobić tam zdjęcie przy bezwietrznej pogodzie to nic by nie było widać.
Ale idąc wg Twoich wskazówek wychodzi mi, że dobrze jest w Kołobrzegu, okolicach Mielna, Łeby.... no i o reszcie już pisaliśmy. Aaa - w zachodnipomorskim intrygująco wyglądają Międzyzdroje... Nie wiem jak jest w Jastrzębiej ktoś coś wie :?:

Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post15 paź 2010, 12:39

onzo pisze:A jak to jest z obserwowaniem fal bo przecież nigdy nie wiadomo, czy satelita zrobił(a?) zdjęcie przy dużym przyboju czy przy gładkiej wodzie więc nie wiadomo czy widać jak się naprawdę fala załamuje.

Można przeszukać inne serwery ze zdjęciami. Jeśli nie ma takiej opcji to mozna tylko sie domyslać po układzie dna.

Patrząc na szybko na okolice Karwii widać pięknie załamujące się fale, ale gdyby zrobić tam zdjęcie przy bezwietrznej pogodzie to nic by nie było widać.

Akurat GE złapało sporo chmur zasłaniających linie przybojów.
Zasada jest mniej więcej taka:
Jedziesz pierwszy raz na urlop do Karwii. Nie znasz nikogo. Nic nie ma na necie. Szukasz na GE miejsc które wyróżniają się w okolicy ilością rew, największą odległością i głebokością pomiędzy nimi. Do tego liczy sie szerokośc plazy oraz wysokość wydm i lasu nadmorskiego (korzystasz ze zdjęć turystów).
Jadąc do Brasil zrobiłem klatki całego wybrzeża od Para do Jerico - wrzuciłem to na kartę aparatu foto i lokalizowałem fajne miejscówki zoomując sobie daną fotkę.
W dobie Ipodów, netu wireless itp jest to jeszcze łatwiejsze :idea:
PS.
Tutaj masz Karwię bez chmur:
Obrazek

A tak wygląda Kołobrzeg przy wietrze WNW4B (zwróćcie uwage na falę echo przy molo i główkach wejścia do portu).
Obrazek


Wróć do „Forum Główne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 61 gości