Budowa sieci stacji meteo z pomiarami "na żywo" dostępnymi przez internet

Kitesurfing i wszystko z nim związane.
Baton
Posty: 32
Rejestracja: 25 mar 2006, 13:55
Lokalizacja: Wrocek / Opole
Kontaktowanie:
 
Post03 cze 2015, 16:23

Witam,

mam koncepcję, żeby zrobić aplikację internetową i mobilną, która wskazywałaby kierunek i prędkość wiatru w czasie rzeczywistym ze spotów kitesurfingowych.

Jako źródło danych posłużyłaby stacja meteorologiczna, która przesyłałaby dane na serwer. Nie chcę wchodzić na razie w szczegóły jak byłaby taka stacja zbudowana, ale albo posłużyłbym się jakimś gotowym rozwiązaniem, albo zbudowałbym ją z użyciem mikrokontrolera arduino.

Chciałem zapytać czy czujecie duże zapotrzebowanie na wiatrowe dane na żywo. Ja latam i brakuje mi jednej strony, która skupiałaby wszystkie spoty z takimi informacjami.

Jeśli bylibyście chętni we wzięciu udziału w projekcie to ja bym zaczął, umieścił pierwszą stację gdzieś koło Wrocławia - na przykład na Mietkowie, postawił serwis i opisał skąd wziąłem/jak zbudowałem stację i jak ją skonfigurować żeby komunikowała się z serwerem. Dalej już bym liczył na was - żebyście zadziałali lokalnie i zainstalowali podobne stacje na swoich ulubionych spotach.

Czekam na odzew!

Pozdrawiam i z góry dzięki bardzo za komentarze - tutaj albo na andrzej.swaton@gmail.com.

jank007
Posty: 60
Rejestracja: 22 gru 2013, 10:31
Lokalizacja: Berlin
Postawił piwka: 15 razy
Dostał piwko: 3 razy
 
Post03 cze 2015, 16:37


Awatar użytkownika
Mikolpa
Posty: 3207
Rejestracja: 05 kwie 2013, 15:58
Deska: SU-2 Prorider 140, Trans 153
Latawiec: Rebel 10,12,14, Addiction 18
Lokalizacja: Wrocław
Postawił piwka: 126 razy
Dostał piwko: 142 razy
 
Post03 cze 2015, 16:49

Baton pisze:Witam,

mam koncepcję, żeby zrobić aplikację internetową i mobilną, która wskazywałaby kierunek i prędkość wiatru w czasie rzeczywistym ze spotów kitesurfingowych.

Jako źródło danych posłużyłaby stacja meteorologiczna, która przesyłałaby dane na serwer. Nie chcę wchodzić na razie w szczegóły jak byłaby taka stacja zbudowana, ale albo posłużyłbym się jakimś gotowym rozwiązaniem, albo zbudowałbym ją z użyciem mikrokontrolera arduino.

Chciałem zapytać czy czujecie duże zapotrzebowanie na wiatrowe dane na żywo. Ja latam i brakuje mi jednej strony, która skupiałaby wszystkie spoty z takimi informacjami.

Jeśli bylibyście chętni we wzięciu udziału w projekcie to ja bym zaczął, umieścił pierwszą stację gdzieś koło Wrocławia - na przykład na Mietkowie, postawił serwis i opisał skąd wziąłem/jak zbudowałem stację i jak ją skonfigurować żeby komunikowała się z serwerem. Dalej już bym liczył na was - żebyście zadziałali lokalnie i zainstalowali podobne stacje na swoich ulubionych spotach.

Czekam na odzew!

Pozdrawiam i z góry dzięki bardzo za komentarze - tutaj albo na andrzej.swaton@gmail.com..


Fajna inicjatywa :thumb: Im więcej stacji tym lepiej dla nas.
Co do Mietkowa to mamy już stację, działa drugi sezon :wink: we Wrocławskim wątku sporo znajdziesz na ten temat.
Jakbyś miał pytania to pisz :D

Awatar użytkownika
rolmigo
Posty: 403
Rejestracja: 03 lut 2009, 19:00
Deska: f-one
Latawiec: torch/rebel
Lokalizacja: kunice
Dostał piwko: 12 razy
 
Post03 cze 2015, 19:51

no i Jeszcze stacja w kunicach. ktora byla prototypem i nadal służy za poligon doświadczalny. mozemy sie zaangażować moze temat chwycić jak duzo ludzi sie zgłosi chetnych do wyłożenia kasy na sprzęt. co i jak juz podpowiemy .

Awatar użytkownika
Mikolpa
Posty: 3207
Rejestracja: 05 kwie 2013, 15:58
Deska: SU-2 Prorider 140, Trans 153
Latawiec: Rebel 10,12,14, Addiction 18
Lokalizacja: Wrocław
Postawił piwka: 126 razy
Dostał piwko: 142 razy
 
Post03 cze 2015, 20:29

rolmigo pisze:no i Jeszcze stacja w kunicach. ktora byla prototypem i nadal służy za poligon doświadczalny. mozemy sie zaangażować moze temat chwycić jak duzo ludzi sie zgłosi chetnych do wyłożenia kasy na sprzęt. co i jak juz podpowiemy .


Bez stacji na kunicach nie byłoby stacji na mietku :thumbsup:

Baton
Posty: 32
Rejestracja: 25 mar 2006, 13:55
Lokalizacja: Wrocek / Opole
Kontaktowanie:
 
Post03 cze 2015, 23:12



Dokładnie taka koncepcja. Tylko ja mam nadzieję zbudować tę stację za około 500zł. Najdroższą częścią stacji będzie sam wiatromierz.

PS. Przeglądałęm posty z tworzenia stacji na Mietkowie - super, że się udało.

Baton
Posty: 32
Rejestracja: 25 mar 2006, 13:55
Lokalizacja: Wrocek / Opole
Kontaktowanie:
 
Post03 cze 2015, 23:49

Myślę, że najszybsza, najprostsza, najtańsza i ... najuboższa opcja to byłby po prostu telefon, który ma wpięty wiatromierz w wejście słuchawkowe. Nie byłoby wtedy pomiaru wiatru, ale mamy bez budowania prosty sposób na wysłanie przez 3g informacji na serwer o aktualnej sile wiatru. Do tego moglibyśmy dołączać zdjęcie z telefonu co kilka minut. Do telefonów można dość tanio kupić mały solar - być może to by załatwiło problem zasilania.

Myślę, że docelowo byłoby kilka wersji stacji pogodowej. Ich wspólnym mianownikiem byłby format przesyłanych danych na serwer. Wtedy ktoś mógłby nad swoim jeziorkiem umieścić telefon z wiatromierzem, a ktoś inny jakiś wypasiony model stacji meteo z kamerą full hd live ;)

Awatar użytkownika
pawbuh
Posty: 391
Rejestracja: 28 lip 2011, 19:58
Latawiec: BEST
Postawił piwka: 2 razy
Dostał piwko: 9 razy
 
Post04 cze 2015, 10:22

Baton pisze:Myślę, że najszybsza, najprostsza, najtańsza i ... najuboższa opcja to byłby po prostu telefon, który ma wpięty wiatromierz w wejście słuchawkowe. Nie byłoby wtedy pomiaru wiatru, ale mamy bez budowania prosty sposób na wysłanie przez 3g informacji na serwer o aktualnej sile wiatru. Do tego moglibyśmy dołączać zdjęcie z telefonu co kilka minut. Do telefonów można dość tanio kupić mały solar - być może to by załatwiło problem zasilania.

Myślę, że docelowo byłoby kilka wersji stacji pogodowej. Ich wspólnym mianownikiem byłby format przesyłanych danych na serwer. Wtedy ktoś mógłby nad swoim jeziorkiem umieścić telefon z wiatromierzem, a ktoś inny jakiś wypasiony model stacji meteo z kamerą full hd live ;)

Widzę że jesteś z mojej okolicy, w Turawie stoi też stacja, chłopaki rok walczyli zanim w miarę stabilnie zaczęła pracować http://wiejewturawie.pl/
Także o rozwiązaniach typu telefon wystawiony na zewnętrzne warunki, zapomnij, bez dedykowanego profesjonalnego sprzętu się nie obejdzie.

Baton
Posty: 32
Rejestracja: 25 mar 2006, 13:55
Lokalizacja: Wrocek / Opole
Kontaktowanie:
 
Post04 cze 2015, 11:44

jak macie namiar na jakiś sprawdzony wiatromierz to dajcie znać

Awatar użytkownika
Pinio
Posty: 3647
Rejestracja: 02 wrz 2006, 03:46
Postawił piwka: 25 razy
Dostał piwko: 30 razy
 
Post04 cze 2015, 11:54

A orientuje się ktoś czy to coś co stoi na Kaczym Winklu /parking nad zatoką za Puckiem/ ma coś wspólnego z mierzeniem wiatru czy to tylko mała elektrownia :?: Bo miejsce do pomiaru jest idealne ogarnia większość kierunków nad zatoką.

Awatar użytkownika
boldek
Posty: 2072
Rejestracja: 17 sie 2010, 11:55
Deska: Shinn Ronson, Sling Celeritas
Latawiec: Eleveight RS 8, 10, 12
Lokalizacja: Swarzewo
Postawił piwka: 50 razy
Dostał piwko: 72 razy
 
Post04 cze 2015, 12:43

Pinio pisze:A orientuje się ktoś czy to coś co stoi na Kaczym Winklu /parking nad zatoką za Puckiem/ ma coś wspólnego z mierzeniem wiatru czy to tylko mała elektrownia :?: Bo miejsce do pomiaru jest idealne ogarnia większość kierunków nad zatoką.

Też nad tym ostatnio myślałem właśnie... :think: Tam nawet widać jakiś wiatromierz przy tych lampach solarnych i myślałem, że może ktoś to jakoś wykorzystuje na potrzeby ośrodka żeglarskiego, ale kurcze ciężko zdobyć na ten temat jakieś potwierdzone info...

Awatar użytkownika
Mikolpa
Posty: 3207
Rejestracja: 05 kwie 2013, 15:58
Deska: SU-2 Prorider 140, Trans 153
Latawiec: Rebel 10,12,14, Addiction 18
Lokalizacja: Wrocław
Postawił piwka: 126 razy
Dostał piwko: 142 razy
 
Post04 cze 2015, 16:14

Pinio pisze:A orientuje się ktoś czy to coś co stoi na Kaczym Winklu /parking nad zatoką za Puckiem/ ma coś wspólnego z mierzeniem wiatru czy to tylko mała elektrownia :?: Bo miejsce do pomiaru jest idealne ogarnia większość kierunków nad zatoką.


Dajcie zdjęcie to obadamy co to jest :wink:
W wielu miejscowościach na parkingach, przejściach są latarnie z solarami i wiatrakami, to tylko zasila i nie mierzy.

Awatar użytkownika
boldek
Posty: 2072
Rejestracja: 17 sie 2010, 11:55
Deska: Shinn Ronson, Sling Celeritas
Latawiec: Eleveight RS 8, 10, 12
Lokalizacja: Swarzewo
Postawił piwka: 50 razy
Dostał piwko: 72 razy
 
Post04 cze 2015, 17:17

Chyba znalazłem info:
http://www.nadmorski24.pl/aktualnosci/2 ... ndali.html
czyli wiatrak i solary, aby napędzać monitoring... Ciekawe czy byłyby szanse na stację meteo...?

Obrazek

JanuszD
Posty: 676
Rejestracja: 15 paź 2013, 09:15
Deska: TS/Hadlow/Spike
Latawiec: Rebel/Dyno/XR4
Lokalizacja: MediolanPoznan
Postawił piwka: 31 razy
Dostał piwko: 44 razy
 
Post05 cze 2015, 13:54

Myślę, że mistrzowsko zrobione są te kamerki:
http://www.addicted-sports.com/webcam/a ... am/webcams

Jest też relacja jak to było montowane:
http://www.addicted-sports.com/webcam/a ... bcam/infos

Baton
Posty: 32
Rejestracja: 25 mar 2006, 13:55
Lokalizacja: Wrocek / Opole
Kontaktowanie:
 
Post05 cze 2015, 16:14

JanuszD pisze:Myślę, że mistrzowsko zrobione są te kamerki:
http://www.addicted-sports.com/webcam/a ... am/webcams

Jest też relacja jak to było montowane:
http://www.addicted-sports.com/webcam/a ... bcam/infos


Myślę, że stacja z kamerką jest najlepsza - oczywiście widać spot na żywo, ale też widać czy coś się nie stało złego ze stacją - na przykład czy się nie przekrzywiła podczas zawieruchy. Prosty aparat do arduino z chinskiego allegro z rozdzielczoscia 640x480 kosztuje kilka dolarow wiec mysle, ze bardzo by to nie zwiekszylo kosztow stacji.


Wróć do „Forum Główne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości