Jaki latawiec szybciej wstanie - mniejszy czy większy?

Kitesurfing i wszystko z nim związane.
Awatar użytkownika
Siwstars
Posty: 11
Rejestracja: 03 kwie 2012, 18:37
Deska: Nobile NHP
Latawiec: Slingshot RPM
Lokalizacja: Wrocław
Postawił piwka: 1 raz
 
Post14 wrz 2015, 21:17

Aloha!

Ostatnio nurtuje mnie takie pytanie, na które nie mogę uzyskać odpowiedzi. Mianowicie jaki latawiec jest w stanie szybciej wstać przy małym wietrze - mniejszy (np. 9m) czy większy (np.12m). Chodzi o samo postawienie latawca do zenitu, aby nie przepadał i można nim było pobawić się na małym wietrze. Nie chodzi o starty czy pływanie, tylko o zwykłe postawienie go na sucho do zenitu. Większy latawiec jest bowiem cięższy, ale ma większą powierzchnię łapania wiatru, mniejszy oczywiście lżejszy, ale mniejszą powierzchnię. Który kite będzie szybciej wstawał i będzie w stanie utrzymać się przy zenicie - mniejszy czy większy?

Uprzedzam wypowiedzi, że to zależy od kita...chodzi mi o tendencję, jak to najczęściej bywa i jaka jest ogólna zależność wielkości kita do jego wstawania. Możemy przyjąć kita jako standardowego bowa, ogólnie jakąś podstawową niewyszukaną latawkę, na których uczą w szkółkach.

Dzięki za każdą wypowiedź ;)

Awatar użytkownika
Rajlor
Posty: 150
Rejestracja: 09 sie 2013, 16:56
Deska: C L A S H Reincarnation
Latawiec: rejzor
Lokalizacja: Gdańsk
Postawił piwka: 12 razy
Dostał piwko: 4 razy
 
Post15 wrz 2015, 00:09

Mniejsze zdecydowanie szybciej wstają. Szczególnie przy mocnym wietrze, porównując do większego kite'a na trochę mniejszym wietrze. Jednak jeżeli trzymasz w zenicie, to większy będzie stabilniejszy, na mniejszy rozmiar musisz uważać, bo krótkie puszczenie baru może spowodować niekontrolowane sytuacje :mrgreen:

Awatar użytkownika
Mikolpa
Posty: 3207
Rejestracja: 05 kwie 2013, 15:58
Deska: SU-2 Prorider 140, Trans 153
Latawiec: Rebel 10,12,14, Addiction 18
Lokalizacja: Wrocław
Postawił piwka: 126 razy
Dostał piwko: 142 razy
 
Post15 wrz 2015, 06:34

Rajlor pisze:Mniejsze zdecydowanie szybciej wstają. Szczególnie przy mocnym wietrze, porównując do większego kite'a na trochę mniejszym wietrze. Jednak jeżeli trzymasz w zenicie, to większy będzie stabilniejszy, na mniejszy rozmiar musisz uważać, bo krótkie puszczenie baru może spowodować niekontrolowane sytuacje :mrgreen:

Autorowi chodziło o porównanie na tym samym, słabym wietrze :wink:

Awatar użytkownika
Qba-EPP11
Posty: 2191
Rejestracja: 03 mar 2005, 14:25
Deska: Czapla Kite., Moses
Latawiec: RRD, Cabrinha, Airush
Lokalizacja: Dyhrenfurth
Dostał piwko: 15 razy
Kontaktowanie:
 
Post15 wrz 2015, 07:55

Mi przy słabym wietrze lepiej wstaje moje 16 niż 10.5. porównanie ze startu samemu, bo mi latawiec bardzo rzadko wpada do wody :)

andrek
Posty: 1843
Rejestracja: 27 gru 2004, 14:55
Deska: PocketAir/AirWave&Race/Bhoot
Latawiec: NOTUS Rev&Air
Lokalizacja: Słubice
Postawił piwka: 16 razy
Dostał piwko: 12 razy
Kontaktowanie:
 
Post15 wrz 2015, 13:34

Siwstars pisze:Ostatnio nurtuje mnie takie pytanie, na które nie mogę uzyskać odpowiedzi. Mianowicie jaki latawiec jest w stanie szybciej wstać przy małym wietrze - mniejszy (np. 9m) czy większy (np.12m). Chodzi o samo postawienie latawca do zenitu, aby nie przepadał i można nim było pobawić się na małym wietrze.


czyli nie chodzi Ci o ponowny start ? tylko o to by się utrzymywał w powietrzu?

jeżeli tak to zdecydowanie LŻEJSZY! ale i sam kształt nie jest bez znaczenia.

andrek

przemass
Posty: 3798
Rejestracja: 06 maja 2006, 22:01
Deska: Encore Nirvana
Latawiec: Airush Razor
Lokalizacja: ChalupyCumbuco
Postawił piwka: 26 razy
Dostał piwko: 25 razy
Kontaktowanie:
 
Post15 wrz 2015, 20:25

Lżejszy, STOSUNKOWO do powierzchni a zwykle najbardziej wydajne wiatrowo są 9m. Natomiast jeśli porównasz 5m i 12m, efekt często bywa odwrotny ( 5m stosunkowo cięższe niż 12m )

Awatar użytkownika
JastrząB
Posty: 471
Rejestracja: 29 paź 2004, 19:59
Lokalizacja: SzczeciN
Postawił piwka: 18 razy
Dostał piwko: 6 razy
Kontaktowanie:
 
Post16 wrz 2015, 01:03

Większy latawiec zawsze łatwiej utrzymać w powietrzu przy tym samym wietrze (o ile przyjąć że kształt, proporcje wszystkich wymiarów itp są identyczne). Jak wspomniano wyżej - wynika to z mniejszej proporcji ciężar/powierzchnia.

Przy startowaniu jest podobnie, ale różnica może być trochę większa ze względu na fakt iż prędkość wiatru rośnie wraz ze wzrostem wysokości.

...no chyba że latawiec niedopompowany to :wink:

suburban kite
Posty: 223
Rejestracja: 07 cze 2011, 12:53
Deska: Czarna jak węgiel
Latawiec: Rhino 2005
Lokalizacja: Polaris
Dostał piwko: 7 razy
Kontaktowanie:
 
Post17 wrz 2015, 23:18

Bałagan się tu zrobił.

Krzywa zależności co lepiej wstaje nie jest linią prostą i jest uwarunkowana od siły wiatru i wagi oraz długości i grubości linek nie tylko rozmiaru latawca.
Prędzej na słabym wietrze wstanie duży a nie mały ale zakładając że latawiec mamy dobrany do warunków i wagi na pływanie a nie body dragi to mały szybciej bo przecież mocniej wieje.
Po co Ci ta informacja?


Wróć do „Forum Główne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości