PORADY SPRZĘTOWE! JAKI LATAWIEC I DESKA NA POCZĄTEK?

Forum dla początkujących
Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post05 cze 2015, 00:16

Ciezka sprawa jak na srodladzie. Normalnie na 90kg 12-13m. Ale na srodladziu wiatr dziurawy i szkwalisty. Jak przyp****oli to i 9m bedzie za duzo :D a jak bedzie dziura to i najwiekszy komorowiec spadnie. Nie, no zartuje, ale juz calkiem powaznie to chyba 14m bedzie dobrym rozmiarem. Oczywiscie wiele zalezy od charakterystyki danego akwenu na ktorym plywasz typu ilosc przeszkod ktore moga tworzyc turbulencje, zawirowania, itp.

Z konkretnych modeli to moja lista, jak ktos ma lepsze pomysly to smialo dorzucac kolejne marki i modele: Airush DNA, Best Kahoona, Best TS, Cabrinha Crossbow / Xbow, Cabrinha Switchblade, Cabrinha Vector, Cabrinha Radar(?), F-one Bandit, Naish Park, Naish Ride, North Evo, North Neo, North Rebel, Ozone Catalyst, RRD Passion, RRD Vision, Slingshot Rally, Slingshot RPM(?), Slingshot Z

I jak na srodladzie to tez decha jak najwieksza moim zdaniem. Bo normalnie to 138 by styknelo, ale ze z tym wiatrem na ladzie to roznie... wiec ja bym patrzyl na 150+ Sudwy, Yanosikowe Transy, Flysurfery...

gredy
Posty: 1169
Rejestracja: 29 sty 2011, 21:17
Latawiec: Best
Postawił piwka: 77 razy
Dostał piwko: 31 razy
 
Post05 cze 2015, 10:41

tomekklata pisze:Hej,
proszę o radę jakie latawiec i deskę kupić?
głownie pływane na śródlądziu,
waga 90kg, umiejętności (kurs) w miarę ogarnięta umiejętność startu i halsowania.

budżet jakie 3000zł za komplet.

Proszę doradzić jaka długość deski, bo się waham.
latawiec raczej około 13-14 m2.

Pozdrawiam i z góry dzięki za rady !


Hejka na twoją wagę,jeśli chcesz mieć jeden latawiec szukaj 13 Bow/delta,żadnych innych wynalazków.
Jaki, to już wybór należy do ciebie,jak coś znajdziesz w kasie która Cię interesuje,poczytaj,popytaj :thumb:
Większość szmatek które Fordon wymienił jest ok. Dodał bym jeszcze delte Nobile N62 ,best waroo,ozone edge i sport( pomijając roczniki 2009-2010)
Pewnie jeszcze trochę latawców, jeszcze by się znalazło :wink:
Jesli chodzi o deski ,taka sama sytuacja.
Jak dwie To rozmiar 150/160 (spleene,trans,nobile) i mniejsza 135/140
Jeśli chcesz mieć jedną deskę,szukaj 137/145 ale szeroką. Ja pływam na spleene Rip 138/46 ale i Nobile xtr jest super Wiem że jeszcze airush coś podobnego robi ,ale nie pływałem,wiec nie wiem jak to pływa/ostrzy.
Są to normalne deski ,tylko wzmocnione i szersze, dzięki czemu nie przeszkadzają tak bardzo w kręceniu fikołków,skoków. A dzięki szerokości,prześlizgujesz się w dziurach wiatrowych :wink:
Na pw masz wiadomość odnośnie latawca.

ADMINIE
Tutaj nie powinno się nachalnie wciskać/reklamować,dawać linków z ofertą sprzedaży, sprzętu którym się samemu handluje :doh:
Jest do dość ,mało obiektywne. Ten dział własnie powinien ,kierować się tylko obiektywizmem i spostrzeżeniami użytkowników danego sprzętu.
Mam wrażenie ,że pojawił się drugi "Ziomek" ze swoimi deskami (dla wszystkich i do wszystkiego) :lol:
Jeśli wszyscy z biznesu,tak zaczną robić (bo każdy może coś tu sprzedać) Szkoda będzie tutaj zaglądać i cokolwiek doradzać :hand:

yanosik
Posty: 3075
Rejestracja: 22 gru 2006, 22:16
Deska: DaMystery
Latawiec: Twister
Lokalizacja: HelZatokaŻnin
Postawił piwka: 10 razy
Dostał piwko: 13 razy
Kontaktowanie:
 
Post05 cze 2015, 11:18

gredy pisze:Tutaj nie powinno się nachalnie wciskać/reklamować,dawać linków z ofertą sprzedaży, sprzętu którym się samemu handluje :doh:
...
Mam wrażenie ,że pojawił się drugi "Ziomek" ze swoimi deskami (dla wszystkich i do wszystkiego) :lol:
Jeśli wszyscy z biznesu,tak zaczną robić (bo każdy może coś tu sprzedać) Szkoda będzie tutaj zaglądać i cokolwiek doradzać :hand:


Uprzedzając ADMINA przyznam Ci rację. Może trochę się rozpędziłem, wychodząc z założenia:"...jeżeli inni mogą, to dlaczego nie ja... :?: "
Obiecuję POPRAWĘ :oops:
Oczywiście będę polecał każdemu początkującemu deski TRANS, ale faktycznie odpuszczę sobie "nachalną" reklamę i linkowanie :naughty:
Pozdrawiam
Yano

namor
Posty: 813
Rejestracja: 08 paź 2013, 12:51
Deska: Shinn Patrol & Shinnster
Latawiec: Duotone Neo
Lokalizacja: Sobieszewo
Postawił piwka: 18 razy
Dostał piwko: 14 razy
Kontaktowanie:
 
Post05 cze 2015, 12:25

Yano, respekt man :thumb: Przykład do naśladowania..

Awatar użytkownika
shelby68
Posty: 4
Rejestracja: 06 cze 2015, 19:41
 
Post07 cze 2015, 22:29

Witam Wszystkich,

Otoz moja sprawa wyglada tak, zrobilem kurs w maju tego roku w Polsce, aktualnie mieszkam w Szkocji i przez kilka lat to sie niezmieni. Instruktor doradzil mi zebym zaczol od latawca 9m poniewaz sam nie byl pewien co do warunkow wiatrowych, ale z drugiej strony mam znajomego Polaka (mieszka w Edynburgu) ktory zaczynal i dalej plywa na 12m i jestem troszke zagubiony w temacie.
Moja waga to 85Kg i 186cm(znajomy jest podobnej wagi i wzrostu) na chwile obecna kupilem latawiec treningowy 4-o linkowy z barem (flexifoil rage 2.5m). Trenuje zeby doszlifowac troche umiejetnosci ale juz sie rozgladam za sprzetem. Mysle ze jednak zdecyduje sie na 12m bo z moich obserwacji wynika ze warunki sa zroznicowane.

Co polecalibyscie swierzakowi? A moze jest ktos ze Szkocji? Mysle ze najczesciej plywalbym w Ayr, Troon Ewentualnie okolice Edyburga.
Myslalem raczej nad sprzetem uzywanym 1-2 letni. Deska moze byc starsza.

Znalazlem takie aukcje na Ebayu i nie wiem czy oplaca sie o nie bic?
http://www.ebay.co.uk/itm/221791675084? ... EBIDX%3AIT
http://www.ebay.co.uk/itm/181767690519? ... EBIDX%3AIT

Jakie latawce polecacie na poczatek? I Ewentualnie posmiganie na nim z 2 sezony.

Dzieki,
Tomek.

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post08 cze 2015, 02:31

Nie wiem czy tak wypada cytowac siebie samego, szczegolnie gdy jest to z kilku postow powyzej :wink: :D
Fordon pisze:Z konkretnych modeli to moja lista, jak ktos ma lepsze pomysly to smialo dorzucac kolejne marki i modele: Airush DNA, Best Kahoona, Best TS, Cabrinha Crossbow / Xbow, Cabrinha Switchblade, Cabrinha Vector, Cabrinha Radar(?), F-one Bandit, Naish Park, Naish Ride, North Evo, North Neo, North Rebel, Ozone Catalyst, RRD Passion, RRD Vision, Slingshot Rally, Slingshot RPM(?), Slingshot Z...


Co do aukcji: jak najbardziej warto, oba modele tak samo dobre, komplet latawiec + bar.

Co do warunkow wiatrowych: do tego celu wlasnie kupuje sie dwa, trzy latawce: w Twoim przypadku 12m jako rozmiar docelowy, 9m jak silniej wieje. A na upartego, ale nie wiem czy na poczatek to dobry pomysl, 17m jako slabowiatrowy, ale to juz opcjonalnie, nieobowiazkowo. Jezeli chcesz sie na poczatek ograniczyc do jednego latawca/rozmiaru to 12m. Jezeli znajomy plywa na 12m i ma podobna wage do Twojej to musi byc ku temu jakis powod czemu wybral ten rozmiar a nie inny. Wiec Ty zrob podobnie, tez kup 12m.

Awatar użytkownika
shelby68
Posty: 4
Rejestracja: 06 cze 2015, 19:41
 
Post08 cze 2015, 10:55

Dzieki wielkie teraz juz wiem jakie latawce rozwazac.

A jeszcze mam pytanie co do deski jakie wymiary na poczatek by mi pasowaly?
Czy np. takie beda dobre jak dla mnie?

http://www.ebay.co.uk/itm/2012-Naish-Ha ... 1c54304ff7

http://www.ebay.co.uk/itm/Cabrinha-Tron ... 33a3d0a0e3

Dzieki :)

Awatar użytkownika
Rhall
Posty: 298
Rejestracja: 29 gru 2012, 15:32
Deska: SU-2, Cabrinha
Latawiec: Flaj, Caba, North
Lokalizacja: Gdańsk
Postawił piwka: 21 razy
Dostał piwko: 9 razy
 
Post08 cze 2015, 19:56

@shelby68
Nie opisałeś niestety warunków wiatrowych w miejscu, w którym planujesz latać.
Znaczenie ma też, czy będziesz pływał na zafalowanym akwenie, czy płaskiej wodzie.
Także z doborem latawca i deski wstrzymaj się nim nie poznasz warunków lub zasięgniesz wywiadu, chociażby od lokalnym kajterów.

Bazując jedynie na Twojej wadze i wzroście szukałbym latawców 9-12m i celował w deski TT w okolicach 136-139cm, modele desek które pokazałeś zdają się być dość uniwersalne i powinny poradzić sobie z czopem.

Awatar użytkownika
shelby68
Posty: 4
Rejestracja: 06 cze 2015, 19:41
 
Post08 cze 2015, 20:32

Witam,

Docelowo bede plywal na morzu zatoka fith of clyde i nieraz wypady na morze pólnocne. Nawet jak bede lecial do Polski to w planach jest uzywanie sprzetu na morzu Kolobrzeg,Mielno,Dabki. Dolaczylem do grup kiteowych na facebooku tutaj w Szkocji wiec bede sie z tubylcami kontaktowal :)

Dzieki za pomoc ;)
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
HHORNET
Posty: 2
Rejestracja: 09 cze 2015, 11:02
 
Post09 cze 2015, 11:33

Witam, jestem nowy i po dłuższym studiowaniu tematu zdecydowałem się na to żeby potruć Wam tyłki ponieważ średnio mi wyszło znalezienie podobnych do mnie ludzi.

Otóż pochodzę ze Śląskiego gdzie akwenów raczej mało. Mieszkam 10km od zbiornika retencyjnego wielkości jedynie 41hA. Wiatr raczej średni przy dobrych szkwałach.
Lepsza opcja zalew Poraj,Chechło-Nakło,Rybnik,albo Turawa.

Są ro zbiorniki, które znam. Za młodu Optymist, później klasa Omega. Setki godzin na żaglówkach, kilkadziesiąt na windsurfingu.. I tutaj pytanie z innej dziedziny niż koledzy.

Mianowicie, czy jest jakimś ułatwieniem w moim przypadku wiedza żeglarska,znajomość meteorologii i techniki regatowej. Zarówno przepisów,sygnałów jak i praw na wodzie. Patent Sternika,żółty czepek. Znajomość wiatru et cetera..

jak uważacie czy w takim przypadku mogę liczyć na łatwiejszy start w kitesurfing? Nie próbowałem jeszcze, miejsce Zamieszkania odcina mnie od chociażby podziwiania Was z bliska.

Mam 70kg, silne nogi i niełatwo mnie zniechęcić chyba że totalną flautą.

Wnioskuję z odpowiedzi, że na taką wagę przypada mi 11-13m2, deska hmm chciałbym skupić się na nauce szybkich zwrotów,dużej prędkości ,wysokich skoków i w późniejszym czasie myśleć o freestyle'u. Szukam propozycji sprzętowych które będą znosiły zakres wiatru od średniego po mocniejszy. Nie wykluczam wypadów nad Hel czy do rodziny w Łebie. Budżet jaki planuję to nie więcej jak 1800zl na pierwszy sprzęt z drugiej ręki którym się nacieszę chociaż ze dwa sezony. Wiem ciężko bo to drogi sport aczkolwiek nie stać mnie na więcej.

POZDRAWIAM! I liczę na podpowiedzi. Jestem może. Nie aż tak zielony jak bardziej nowy w tej kategorii żeglarskiej :p

damianvov
Posty: 98
Rejestracja: 06 mar 2011, 00:57
Deska: Nobile NHP
Latawiec: TS, 50/50, Park
Lokalizacja: Lpool
Dostał piwko: 1 raz
 
Post09 cze 2015, 15:35

shelby68
zadzwon do mnie 07808152129 lub napisz na forum ja tez plywam w UK mam dla ciebie ciekawa propozycje pozdr.

Awatar użytkownika
yelp
Posty: 1
Rejestracja: 10 cze 2015, 21:17
 
Post10 cze 2015, 21:23

Witam serdecznie Kiteforum.pl!

Wiem jaki rozmiar latawca itd ale moje pytanie dotyczyc rodzaju latawca.
Mialem ok 6 lat przerwy w plywaniu (ale wciaz jestem poczatkujacym). Wiedza moja zatrzymala sie wiec na okolo pierwszym wpisie z tego watku :D .

Szukam latawca ktory bedzie dobry dla poczatkujacych i bedzie latwo wstawal z wody. Kilka lat temu to byla nowosc. Czy kazdy kite ktory kupie 2012+ sprawdzi sie? Z doswiadczenia snowboardowego wiem, ze na poczatku nie korzysta sie z 90% mozliwosci sprzetu, wiec czy powinienem martwic sie o marke/typ czy kupowac jakiekolwiek latawca?

Bardzo dziekuje za pomoc.

pusiencja
Posty: 15
Rejestracja: 18 sie 2009, 18:05
Dostał piwko: 1 raz
 
Post10 cze 2015, 23:46

Ważę 45kg, jestem początkująca. Zastanawiam się nad kupnem używanego Naish park 6m 2013 z barem za 2000zł. Czy to dobra cena? Latawiec podobno był raz na wodzie. I czy nie za mała powierzchnia latawca? Miałby to być podstawowy latawiec. Na razie nie mam kasy na dwa.

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post11 cze 2015, 01:55

Yelp: moim zdaniem kazdy z tych latawcow sprawdzi sie w Twoim przypadku. Zreszta pisac mozna duzo, ale nic nie zastapi przetestowania. To tak samo jak pisac o samochodach: mozna pisac duzo, ale to Ty musisz sie przejechac, by zobaczyc, ktorym sie Tobie jezdzi najlepiej. Na pewno nie kupuj "jakiegokolwiek latawca". Kup konkretne pod Twoje wymagania. Bo co do konkretnych marek i modeli, to te wymienione ponizej, moim zdaniem sie sprawdza co do Twoich oczekiwan i nie powinienes byc niezadowolony:

To moja lista, jak ktos ma lepsze pomysly to smialo dorzucac kolejne marki i modele: Airush DNA, Best Kahoona, Best TS, Cabrinha Crossbow / Xbow, Cabrinha Switchblade, Cabrinha Vector, Cabrinha Radar(?), F-one Bandit, Naish Park, Naish Ride, North Evo, North Neo, North Rebel, Ozone Catalyst, RRD Passion, RRD Vision, Slingshot Rally, Slingshot RPM(?), Slingshot Z...

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post11 cze 2015, 01:59

Pusiencja: jezeli stan faktyczny jest taki jak w opisie to moim zdaniem cena za ten latawiec z barek jest przystepna. Co do rozmiaru: kurde, ciezka sprawa. Zalezy jak u Ciebie wieje. Bo na taka wage to tak z ~7m byloby OK. Ale nie wiem w sumie czy jak bedzie wialo "tak se" - "bez szalu", a niestety tak czesto cos zazwyczaj wieje, to czy nie lepiej byloby 9-10m? Zalezy, na prawde zalezy. Na stronie 370 tego tematu byla podobna dyskusja, przejrzyj, przeczytaj, powinno troche sie okazac pomocne.


Wróć do „Pierwsze Kroki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości