PORADY SPRZĘTOWE! JAKI LATAWIEC I DESKA NA POCZĄTEK?

Forum dla początkujących
Awatar użytkownika
Theo
Posty: 29
Rejestracja: 08 kwie 2014, 16:26
Latawiec: Catalyst 10
Lokalizacja: nienack
 
Post20 kwie 2014, 21:56

Theo pisze:siema
czy ta decha nadaje sie do nauki? 69kg
viewtopic.php?f=10&t=56838


viewtopic.php?f=10&t=56914
a takie coś? podniszczona trochę ale cenowo przynajmniej nie jest najgorzej chyba?
faktem jest to, że będę się uczył ale skupmy się na ----> SZYBKI PROGRESS

serwa84
Posty: 8
Rejestracja: 21 kwie 2014, 22:07
Deska: -
Latawiec: -
Postawił piwka: 1 raz
 
Post21 kwie 2014, 22:58

Witam.
Jestem nowy w tym sporcie i chciałbym skompletować sobie sprzęcik aby w maju czerwcu ruszyć na wodę. :D
Może komuś będzie się chciało wspomóc mnie szybką konkretną radą '? :)
Zamierzam głównie pływać na Zalewie Włocławskim.
Mam ok 80 kg i 177cm.
1. Jaki latawiec byście mi polecili na początek? Ile m^2 ? Za jakimi modelami się rozglądać dla początkującego ?
Myślałem nad 12 na początek i tutaj pytanko, czy znany jest wam latawiec Cabrinha crossbow 2007 12m bo mam opcje kupić taki. Nada się ?
2. Jaką deseczkę byście mi zaproponowali, oczywiscie freeridowa na poczatek :) Może coś ok 134 42 ?

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post22 kwie 2014, 00:41

Dla 80kg osoby 12m latawiec. Na poczatek latawiec Freeride. Na poprzedniej stronie bylo bardzo podobne pytanie z udzielonymi na nie odpowiedziami. Na poprzedniej stronie byly tez przyklady latawcow typowo do nauki: Ozone Catalyst, North Neo, North Evo, Naish Ride, Best Kahoona, RRD Passion, Cabrinha Convert... + wiele innych fajnych latawcow Freeride. Niejeden uzytkownik forum moglby dorzucic tu jeszcze pare fajnych marek i modeli.

Cabrinha Crossbow z 2007 roku - nie jest to zly latawiec Freeride/ do nauki / na poczatek, ale jest juz troche stary, bardziej polecalbym cos nowszego. Jednak przez te lata technologia w tym sprzecie poszla do przodu i jest roznica miedzy latawcem 2007 a powiedzmy 2012. Jezeli jednak fundusze sa ograniczone i latawiec jest w dobrym stanie w atrakcyjnej cenie... czemu by nie, mozna kupic.

O desce na poczatek tez bylo na poprzedniej stronie, tez w tym samym poscie:

Deska do nauki
1. 150, duza deska do nauki lepsza bo latwiejsza, a potem uzywac jako lightwind
albo
2. 140, posluzy na dluzej jak 150, ale bedzie minimalnie ciezej na poczatku
albo
3. ok. 136 jako deska docelowa, bedzie ciezej na poczatku ja w przypadku desek powyzej, ale za to posluzy najdluzej.

Deska typowo Freeride`owa.
Z duzych (145-160+) polecam Naish Haze XL, Slingshot Glide, Spleene Door...
Co do "normalnych rozmiarowo" (punkt 2 i 3) wiekszosc desek Freeride bedzie OK.

134 tez sie nada jako docelowa, jednak bardziej bym polecal te 2cm wiecej dla 80kg ridera.

Jako ciekawostke napisze, ze w moim przypadku zaczalem od malej deski - 132x38, a skonczylem (poki co) na duzej desce - 145.5x46.5. Wiec teoretycznie gdybym zaczal od poczatku na duzej desce na takiej bym pozostal. I na poczatku byloby mi latwiej i potem nie musialbym zmieniac. Ale ja jestem wyjatkiem pod tym katem, jednak wiekszosc osob plywa na "normalnych rozmiarowo" / docelowych deskach :wink:

Na koniec dodam, ze najlepiej przetestowac sprzet samemu, bo jednemu moze bardziej przypasc do gustu to, a innemu tamto. Jezeli jednak jeszcze nie umie sie plywac, a sprzet chce sie skompletowac jeszcze przed nauka to wtedy pozostaje polegac na radach innych. Wtedy duzo czytac opini o danym sprzecie na forach, na stronach internetowych zamieszczajace opisy/opinie z testowanego sprzetu, ogladac filmiki z recenzjami, itd. itp. i dokonac slusznego wyboru. Jezeli wiele osob z roznych zrodel poleca dany sprzet to cos w tym musi byc i raczej bedzie sie zadowolonym

maryjka
Posty: 192
Rejestracja: 22 mar 2014, 23:19
Deska: 50/50
Latawiec: 50/50 FUEL GP
Postawił piwka: 65 razy
Dostał piwko: 10 razy
 
Post22 kwie 2014, 02:34

Jak dobrze, że jestem normalny rozmiarowo...

Zakres wiatrowy Jargi 17m z 2005r. dla 85kg? Ktoś wie?


Aha. Crossbow 07 może być, a deska 134/42 ok.
Nobile sobie kup.
A latawiec wiadomo -krzaki na początek. Im tańszy -tym lepszy.

serwa84
Posty: 8
Rejestracja: 21 kwie 2014, 22:07
Deska: -
Latawiec: -
Postawił piwka: 1 raz
 
Post22 kwie 2014, 09:57

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :)
Co do kite... Skoro mówicie, że x-bow '07 daje radę, to na początek jednak skuszę się na tego staruszka, bo jest w całkiem atrakcyjnych pieniądzach.
Jest za 600 z pompką i barem 12m 2007. Myślicie, że warto, jeśli wszystko z nim ok ?
Jeśli macie jakieś propozycje na coś nowszego w granicach 700-900 z barem chętnie rozpatrzę.
Zobaczę co i jak, a jak będzie lipa to kupię lepszy(nowszy). Boję się trochę droższego sprzętu, na początek, bo będę pływać na zalewie włocławskim, a tam myślę, załatwić latawiec dużo łatwiej jak na morzu.
Co do deski...
Jestem mocno zajarany i ambitny, długo już myślę o kite, więc odpuściłbym dechy 150cm itp.
Myślę, że zaraz bym zmieniał na mniejszą, chyba nie ma sensu, aczkolwiek na pewno byłoby łatwiej.
Tutaj jestem w stanie zainwestować nieco większe pieniądze na początek(powiedzmy max800- wiem to i tak nie dużo;) i chciałbym kupić coś co zostałoby ze mną do następnego latawca.
Rozmiar taki powiedzmy, pomiędzy ok 138-140max pomiędzy łatwą a docelową. Myślę ze na te 80kg, na jakiś czas wystarczy.
Tutaj pytanie. Jaką szerokość wybrać przy tych długościach ? Czym się kierować ?
Właśnie słyszałem, że nobile to dobre dechy. Lepsze miękkie czy twarde ?
Możecie podać, jakie modele nobile byłyby dobre dla mnie na początek ?
Może macie jakieś w ofercie ? :) Również chętnie rozpatrzę.

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post22 kwie 2014, 22:29

Tak jak napisalem wyzej, jezeli fundusze okrojone, cena atrakcyjna i stan latawca dobry to mozna brac, zle nie bedzie, ale cudow bym nie oczekiwal. W sumie na poczatku tez myslalem, ze na poczatek szkoda drozszego latawca. I nadal uwazam, ze nowy latawiec na poczatek to troche zbedny wydatek, ale moim zdaniem spokojnie mozna kupic dobre, w miare nowe (powiedzmy tegoroczne, roczne, dwu czy trzy letnie) latawce za 1500zl-3000zl - jezeli oczywiscie sa fundusze. Bo warto, bo jest roznica, a potem sie stwierdzi, ze i tak warto bylo kupic porzadny, nie oszczedzac na tym. Jezeli umie sie sterowac latawcem tak, by nie wleciec w krzaki to od walenia w wode czy plaze raczej sie nie rozpadnie. Badz co badz latawce sa wytrzymale, a nikt tez celowo by rozwalic latawiec w plaze nim nie wlatuje. Przynajmniej zaden z moich sie nie rozpadl, moim znajomym tez nie. Wiadomo, ze w szkolkach latawiec wiecej razy walnie o glebe niz prywatny. Poza tym wcale az tak duzo sie o wode nie wali, bo sterowanie latawcem zazwyczaj szybko ludzie ogarniaja (w sensie by nie walic nim o wode, plaze, nie pozwolic wleciec mu w krzaki), problemem na poczatku jest waterstart, utrzymanie mocy, skrecanie, itp. - tak wynika z moich obserwacji. Wali sie, owszem, ale nie wcale tak makabrycznie duzo, jak mogloby sie wydawac. Wiec o rozwalenie latawca az tak bardzo bym sie nie martwil. A moim zdaniem warto zainwestowac w uzywany, ale dobry latawiec.

Na 80kg polecalbym cos kolo 136, nawet 138. Wiec wybor 138-140 nie bedzie zlym wyborem. Co do szerokosci - poszukaj desek na sprzedaz o danej dlugosci, a potem patrz na szerokosc. Bo raczej malo kto szuka deski o danej, okreslonej szerokosci, bardziej patrzy sie na dlugosc, a potem po prostu akceptuje sie szerokosc jaka daje producent. Chodzi mi o to, ze malo kto mowi sobie: szukam deski o konkretnych, precyzyjnych wymiarach: 138x42. Znajduje deske 138x43 - odpada, bo to nie 42cm szerokosci, a 43cm. itp. Znajdz kilka desek 138, jedna moze miec 42, inna 44 szerokosci. Poza tym przy okrojonych funduszach za duzo nie mozna wybrzydzac, bo ciezko bedzie cos znalezc. Poza tym wiekszosc desek 138 bedzie miala szerokosc kolo tych 42-43cm.

Mozesz zawsze zalozyc watek w dziale Gielda typu: Kupie deske 138 dla 80kg ridera w cenie do 800zl.

Przy szukaniu deski patrz na opisy, czy to deska dla poczatkujacych, czy to decha Freeride, itp. reszta na poczatku jest mniej wazna, bo bez testow nie wiesz ktora Tobie bardziej przypadnie do gustu, np. miekka czy twarda. Poszukaj na kiteforum opis desek Nobile, byle tego troche, w tym m.in. jaka deska na poczatek, itp.

serwa84
Posty: 8
Rejestracja: 21 kwie 2014, 22:07
Deska: -
Latawiec: -
Postawił piwka: 1 raz
 
Post26 kwie 2014, 10:06

Dzięki Fordon za wyczerpującą poradę.
Takiej odpowiedzi oczekiwałem :)
Właśnie z racji dość ograniczonych funduszy postanowiłem jednak zakupić tą Cabrihna x-bow 12m2 '07.
Pompowałem, trzyma ciśnienie, generalnie jak za te pieniądze myślę, że było warto i jeszcze dostałem prawie nowy trapez do zestawu, więc jak za 6 stówek to było chyba warto żeby od czegoś zacząć :)
Myślę, że rozmiar odpowiedni i wystarczy, może rocznik stary, no ale niestety :( ... lepiej pływać na starym sprzęcie, niż nie pływać i zbierać na nowszy :wink:
Muszę jeszcze mieć chajs na dechę, piankę i zrobić kurs, więc w razie niezadowolenia systematycznie będę zmieniał sprzęt na coś nowszego :wink:
Co do deski to stwierdziłem, że na kursie popływam, wybadam co i jak, jaka mi podchodzi i swoją dechę zakupię jednak po kursie, bez napalania się :)
Takie jeszcze pytanko co do pianeczki...
Zdecydowałem że zakupię piankę 5/3m, ewentualnie 4/3 + bezrękawnik 2, bo daje większe możliwości dopasowania do temperatury.
Zastanawiam się na pianką firmy tribord z decathlonu ?
Warto nad tym myśleć, czy iść w jakąś inną firmę ?
Jakie firmy robią mocne pianki, które nie rozpadną się zaraz na początku ?

maryjka
Posty: 192
Rejestracja: 22 mar 2014, 23:19
Deska: 50/50
Latawiec: 50/50 FUEL GP
Postawił piwka: 65 razy
Dostał piwko: 10 razy
 
Post26 kwie 2014, 10:30

Zakres wiatrowy Jargi 17m z 2005r. dla 85kg? Ktoś wie?

metsa
Posty: 711
Rejestracja: 18 paź 2008, 09:46
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 6 razy
Kontaktowanie:
 
Post26 kwie 2014, 13:36

maryjka pisze:Zakres wiatrowy Jargi 17m z 2005r. dla 85kg? Ktoś wie?


Na równym wietrze ( morze, zatoka ) w zależności od wielkości deski od 12 do 18 węzłów dla średnio ogarniającego , na nierówny wiatr - śródlądzie itp praktycznie nie do użycia .

maryjka
Posty: 192
Rejestracja: 22 mar 2014, 23:19
Deska: 50/50
Latawiec: 50/50 FUEL GP
Postawił piwka: 65 razy
Dostał piwko: 10 razy
 
Post26 kwie 2014, 15:41

Dzięki Metsa.
Czyli do skoków w tandemie się nada. :)
Gorzej jak ci pasażer wypadnie. :(

xSplinterx
Posty: 5
Rejestracja: 28 kwie 2014, 04:45
Postawił piwka: 3 razy
 
Post28 kwie 2014, 05:25

Witam wszystkich!
Chciałem zacząć moją przygodę z kitesurfingiem I w tym właśnie celu jest niezbędna wasza pomoc.
Ważę ok. 85 kg na początek jak prawdopodobnie jak większość początkujący pocisnę w freeride.

1.Myślę że deska o wymiarach 140 na 40 powinna być dla mnie w sam raz na początek czy też nie ?

Więcej problemu mam z wyborem latawca mam przyjemność zimą mieszkać na florydzie natomiast
latem na samym południu new jersey tak więc przygotowuję się na śmiganie po atlantyku.

2.Wolałbym się zmieścić w zakresie jednego latawca I tu właśnie pies pogrzebany myślę o zakupie
bow'a czy też polecacie hybrydę lub coś innego ?
Jeśli tak to jakie znacie firmy takowych jestem
kompletnie zielony w temacie tyle co wyczytałem z tego forum ale po kilku stronach znudziło mi się
I postanowiłem poprostu samemu zapostować.

3.Jeszcze jedna sprawa czy szkółka jest niezbędna dręczy mnie to gdyż oglądałem kilka filmików
istruktażowych I myślełm o zakupie małego latawca do praktyki I uczyć się samemu gdyż lekcje
przynajmniej tutaj są że tak powiem nie najtańsze.
Jeśli jednak będę zmuszony do wykupienia lekcji to ile godzin wystarczy do względnego ogarnięcia
zabawy?

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post28 kwie 2014, 10:14

xSplinterx pisze:Witam wszystkich!
Chciałem zacząć moją przygodę z kitesurfingiem I w tym właśnie celu jest niezbędna wasza pomoc.
Ważę ok. 85 kg na początek jak prawdopodobnie jak większość początkujący pocisnę w freeride.


co do latawca to jeśli jeden - to z jak najszerszym zakresem wiatrowym
więc pewnie delta
z BESTa - śmiało mogę polecić model Kahoona , w każdym roczniku, byle nie za starą = zbyt zużytą
do Twojej wagi rozmiar jako jedyny 11,5m2 ..

co do szkolenia samemu - co najmniej kilka godzin podstaw jednak zdecydowanie wskazanych, do pierwszych startów..

pzdr

xSplinterx
Posty: 5
Rejestracja: 28 kwie 2014, 04:45
Postawił piwka: 3 razy
 
Post28 kwie 2014, 17:56

Wielkie dzięki Ziomek.

Właśnie skleiłem sobie zestaw na początek I kilka sezonów praktyki poproszę o opinie

http://tksmiami.com/CHAMELEON-2014.html
http://tksmiami.com/BEST-REDLINE-PERFOR ... -2012.html
http://tksmiami.com/NORTH-GONZALES.html deska 142 na 42
http://tksmiami.com/BEST-KAHOONA-PLUS-V ... -ONLY.html I skrzydło 11.5
co o nim sądzicie ?

Awatar użytkownika
adii
Posty: 265
Rejestracja: 22 sty 2012, 11:28
Deska: ACE
Latawiec: SB,Vector
Lokalizacja: Zegrze
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 7 razy
 
Post28 kwie 2014, 18:41

xSplinterx pisze:Wielkie dzięki Ziomek.

Właśnie skleiłem sobie zestaw na początek I kilka sezonów praktyki poproszę o opinie

http://tksmiami.com/CHAMELEON-2014.html
http://tksmiami.com/BEST-REDLINE-PERFOR ... -2012.html
http://tksmiami.com/NORTH-GONZALES.html deska 142 na 42
http://tksmiami.com/BEST-KAHOONA-PLUS-V ... -ONLY.html I skrzydło 11.5
co o nim sądzicie ?


Ale że za te pieniądze ??
Jeżeli ma być Best :?: to u Ziomka nie będzie taniej :wink:

xSplinterx
Posty: 5
Rejestracja: 28 kwie 2014, 04:45
Postawił piwka: 3 razy
 
Post28 kwie 2014, 19:22

Problem w tym że jestem w stanach :?
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2014, 21:57 przez xSplinterx, łącznie zmieniany 1 raz.


Wróć do „Pierwsze Kroki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości