Trymowanie Baru i Latawca RRD Obsession

Forum dla początkujących
mariuszsw
Posty: 15
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:28
 
Post15 lip 2013, 23:27

Witam

Mam pytanie, kupiłem sprzęt jest w naprawdę dobrym stanie RRD Obsession MK III bar global bar v3. Zaczynam dopiero przygode z kitesurfingiem ale jedna rzecz mnie niepokoii w tym latawcu, i prosił bym was o rade.

Byłem na wodzie kilka razy : latawiec 9m ja około 65 kilo, deska 132x41.
Zauważyłem ze latawiec dziwnie się zachowuje, a mianowicie czasem kompletnie traci stabilność i spada jak liść, pomimo ze wieje naprawdę mocno.

Oczywiście dzieje się tak tylko gdy latawiec stoi w zenicie.
myślałem ze to wina wiatru czy coś takiego, ale jak miałem podpięty latawiec kolegi tez 9m Cabrinha, to takich rzeczy nie było.
ludzie którzy pływali obok też nie mieli tego problemu.


moje pytanie brzmi, co sprawdzić przy latawcu, czy to jest normalne ?
może trzeba coś wytrymować ? bar linki czy coś ?

czy jest jakiś sposób sprawdzenia czy bar jest odpowiednio ustawiony ? czy linki baru powinny być tej samej długości, a morze linki mocy powinny być dłuższe ?

Awatar użytkownika
ni_knight
Posty: 146
Rejestracja: 23 mar 2010, 11:42
Deska: Laluz,Poison,Pescado 5'9
Latawiec: RPM,Bandit,Obsession,Passion
Lokalizacja: Gdańsk
Postawił piwka: 12 razy
Dostał piwko: 8 razy
 
Post15 lip 2013, 23:37

Sprawdź, czy nie masz wyciągniętych linek nośnych. Linki mają być równe. Instrukcja w tym wątku: http://www.kiteforum.pl/forum/viewtopic.php?f=3&t=49729&p=358721&hilit=trymowanie+baru#p358721

Awatar użytkownika
Pinio
Posty: 3647
Rejestracja: 02 wrz 2006, 03:46
Postawił piwka: 25 razy
Dostał piwko: 30 razy
 
Post16 lip 2013, 04:14

Wszystkie 4 linki po zaciągnięciu baru powinny być równe.
Jak są to wszystko powinno działać. Przy latawcu nic nie ruszamy.
Jeśli nie wiesz jak to zrobić a jesteś w okolicach półwyspu daj znać a chętnie pomogę.

Awatar użytkownika
max_rm
Posty: 362
Rejestracja: 13 cze 2008, 23:16
Lokalizacja: Gdynia
Postawił piwka: 6 razy
Dostał piwko: 5 razy
 
Post16 lip 2013, 14:04

Tutaj masz instrukcje:
http://issuu.com/robertoriccidesigns/docs/rrd_kite_boarding_-_multilanguage_-_07_11_2011_-_r/1
Najpierw sprawdz, czy masz ustawione wewnetrzne supelki na samym barze - jak na rysunku 7, str. 16. Jak zmienisz szmate na 10m+ to zmien na zewnetrzne supelki. Nastepnie trymujesz bar jak na str. 17-18. Ogolnie, polecam przeczytac instrukcje - duzo dla siebie odkryjesz.

Jak sprawdzic czy dobrze jest ustawiony. Zaciagajac bar z latawcem w zenicie, latawiec nie ma prawa leciec Ci za plecy ani gwaltownie opadac. Po wypieciu z haka z odpuszczonym depowerem, wszystkie linki musza byc rownie naprezone (uwaga, testuj podczas slabego/umiarkowanego wiatru) :roll:

Jezeli bar dobrze strymujesz, a latawiec dalej bedzie dziwnie sie zachowywac, to trzeba bedzie sie pobawic z przedluzkami...

mariuszsw
Posty: 15
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:28
 
Post16 lip 2013, 22:36

Dzięki panowie, sprawdzę długość linek i jak będę miał pytania to napiszę.

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post12 sie 2013, 12:39

Najprawdopodobniej linki sterujace nie sa strymowane. Wina tez moze byc wyciagnietymi bridlami, ale tu szansa mniejsza, by to akurat bylo powodem.

Przy odpuszczonym depower`ze i zaciagnietym barze wszystkie powinny byc rowne / rowno napiete, koncowki linek najlepiej zaczep o cos stabilnego. Jezeli maja rozna dlugosc to zmiejsz/zwieksz dlugosc poprzez regulacje przy wezlach/supelkach.

Tak jak napisal przedmowca: latawiec powinien sam utrzymywac sie w zenicie po starcie, nie ma prawa ciagnac w jedna czy druga strone.

Przesylam linka z instrukcjami do trymowania barow Ozone`a, jednak intrukcje moga dotyczyc wszystkich barow: http://www.flyozone.com/kitesurf/en/inf ... intenance/

przemass
Posty: 3798
Rejestracja: 06 maja 2006, 22:01
Deska: Encore Nirvana
Latawiec: Airush Razor
Lokalizacja: ChalupyCumbuco
Postawił piwka: 26 razy
Dostał piwko: 25 razy
Kontaktowanie:
 
Post12 sie 2013, 17:48

Sprawdź jeszcze z którego roku masz latawiec - w 2011 bodajże zdarzała się wada fabryczna o skutkach takich jak opisujesz.

Awatar użytkownika
Pinio
Posty: 3647
Rejestracja: 02 wrz 2006, 03:46
Postawił piwka: 25 razy
Dostał piwko: 30 razy
 
Post13 sie 2013, 13:42

Najlepiej to rrd sprzedaj same wady ;-)
Pływamy na tym 7 lat i jest ok :thumb: :arrow: sami zmieniamy ustawienia
a bary składamy w garażu, linki od 23 do 45m, zmiana baru na
2 bloczki (rejs), różne czasem dziwne zmiany ale jak latawiec
jest dobrze strymowany to działa :idea: na fabrycznych ustawieniach też :!:
Jeśli Ci coś nie działa jak masz jakiegoś doświadczonego Kolegę
może niech on spojrzy :idea:


Wróć do „Pierwsze Kroki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości