PRAWO DROGI - KsPD - finał

Wszystko o bezpieczeństwie - dział prowadzony przez BraCuru
Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post03 cze 2009, 20:27

Wybaczcie, że otwieram kolejny wątek dotyczący KsPD, ale chciałbym zrobić ostateczne podsumowanie tego co się działo w ostatnim roku w sprawie prawa drogi.
Nie każdy śledził rozwój KsPD, więc chciałbym zebrać wszystko w jednym miejscu.

Nie mogę się oprzeć i zacznę od złotej myśli: „wszystko co dobre powstaje w bólach”. W moim przypadku był to konkretnie ból złamanej nogi w czerwcu 2008.
Ból tym większy, że stało się to w środku sezonu. Nic innego mi nie pozostało jak kibicować innym na wodzie i śledzić KF.pl.
W tym czasie MArcinBe otworzył następujący watek:
viewtopic.php?t=19623

I tak się to zaczęło. Leżałem parę tygodni z nogą w gipsie, miałem wiele czasu i postanowiłem go jakoś spożytkować.
Po dwóch tygodniach miałem już dopracowany pomysł lecz potrzebowałem konsultacji, o które prosiłem w:

viewtopic.php?t=19849

Po kolejnym tygodniu zaprezentowałem pierwszy szkic Kodeksu:
viewtopic ... ight=prawo

W międzyczasie dostawałem dziesiątki interesujących maili i dyskusje kontynuowałem nie tylko na tym forum i nie tylko w Polsce.
Mailowałem z IKO, BKSA, AKSA i przeróżnymi stowarzyszeniami poza granicami kraju.
Szybko zorientowałem się, że praktycznie żadne z tych stowarzyszeń nie prezentuje szczegółowych zasad mijania się na wodzie,
nie zawsze potrafi odpowiedzieć na konkretne pytania a niekiedy zdarzało się, że jedna sytuacja była interpretowana w zupełnie odmienny sposób :idea: :!:
Fakt ten przekonał mnie dotakowo, że warto dokończyć ten projekt.

Okres jesienno-zimowy spędziłem przed komputerem pogłębiając swoją wiedzę o prawie drogi poprzez wirtualny surfing na Internecie.
Porażką okazało się tłumaczenie na niemiecki i angielski język przez polecanych przysięgłych tłumaczy – koszt ogromny a wyniki wręcz śmieszno-zabawne.
Z pomocą żony i znajomych Anglików przetłumaczyłem kodeks na angielski. Podarowałem sobie inne wersje językowe z najzwyklejszego braku czasu.

W lutym znalazłem się w kołobrzeskim Wydawnictwie Kamera:
Obrazek

gdzie przeurocza Iwona Kapciak rozpoczęła pracę nad plakatem:
Obrazek

Pod koniec marca wylądowałem z plakatem na Szczecin Yacht Show. Miałem tam przyjemność po raz pierwszy zaprezentować tablice i kodeks szerszemu gronu.
Przyjęcie było bardzo pozytywne tym bardziej, że Batman troił się przy promocji :shock:
Obrazek

Podczas SYS okazało się, że prawidło 10te wymaga dopracowania (ze względu na spotkania ze skuterami) oraz że sam plakat ma błędy i np. nie zawiera fundamentalnego prawidła 4.2.

Zależało mi bardzo na ukończeniu projektu do pierwszych zawodów Forda 22ego maja więc końcówka była gorąca :twisted:

Tak wyglądało drukowanie książki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W czwartek o 1600, dzień przed zawodami odebrałem pierwsze 250 sztuk i wraz z 35 tablicami dla szkół pojechałem na premierę.
Szczegóły tamtego weekendu tutaj:
viewtopic.php?t=24105


Tyle historii. Teraz parę słów o promocji i sprzedaży.

Obrazek

Książka dostępna jest po 20PLN w:
a) Księgarnia wysyłkowa Sporty.pl (plus koszt wysyłki)
Kliknij aby wejść: http://www.sporty.pl/index.php?s=karta&id=9834
b) Sklep Hydrosfera Władysławowo przy wjeździe na Półwysep Helski,
c) Sklep Surf-Connection, tuż obok Hydrosfery,
d) Sklep BoSport Warszawa Wał Międzyszyński 377
e) http://allegro.pl/show_item.php?item=653524908
(plus 3,00PLN koszt wysyłki)



Tablice na różnych płytach lub na banerze w formacie 70x100cm do obejrzenia i zamówienia w Hydrosferze i Surf Connection.
Obrazek
Tablice te polecam przede wszystkim szkołom (które wolą sztywną wersje plakatu) ale jeśli ktoś ma ochotę wytapetować sobie kultowo pokój – czemu nie?

Plakaty na banerze w ilości 30 sztuk został już rozdany darmowo szkołom, które były zainteresowane tym projektem.
W przyszłym tygodniu planuję dorobić kolejną partię darmowych banerów, bo zainteresowanie przerosło moje oczekiwania.
Proszę właścicieli szkół o złożenie zamówienia (kosztuje to tylko tyle co wysłanie maila).
Ułatwi mi to podjęcie decyzji o ilości dodruku, a wiedzcie, że koszt produkcji takiego banera to nie przysłowiowe słone paluszki.
Baner prześlę pocztą lub dostarczę osobiście jak będę w okolicy.

KsPD jest też również osiągalny na Internecie:
a) www.kiteteam.pl/kodeks obie wersje
Czekam na przyklejenie KsPD na poniższych popularnych stronach (jak to się stanie to dam od razu znać):
b) www.kiteportal.pl
c) www.sieplywa.pl
d) www.kiteforum.pl

W sieci umieściłem wersje do poczytania a nie do ściągnięcia. Zastanawiałem się nad tym długo i postanowiłem nie umieszczać ładowalnej wersji książki oraz plakatów. Wyjaśnienie mojej decyzji znajdziecie w dalszej części wątku.

Dla szkół, które będą dołączały książkę do kursu cena książki wynosi 15PLN przy zamówieniu do 25 sztuk. Powyżej tej ilości cena jednostkowa naturalnie spada.

Dla dystrybutorów cena również jest mniejsza i proszę Was o kontakt, jeśli będziecie zainteresowani dołączaniem KsPD do swoich produktów.

Jednym z przykładów błyskawicznego zrozumienia idei jest reakcja Wojtka z www.Kite24.pl, który nie wiele się zastanawiał i kupił zestaw książek, aby dołączać je do sprzedawanych desek SU-2.
Brawo Wenzel i dzięki za wsparcie projektu. Mam nadzieję, że inni dystrybutorzy i producenci sprzętu kajtowego pójdą przykładem Wojtka.

Podobnie zachował się Maciej Boszko, który zdecydował się również od razu na dodawanie książeczki swoim kursantom: http://www.bosport.pl/kursy_kitesurfingu,657.html


PLANY.
Wszystko zależy od tego czy KsPD będzie kupowane.
Mam nadzieję, że jeśli ludziska nie poskąpią 20PLN na książeczkę, a szkoły i dystrybutorzy będą promować KsPD, to wówczas może powstać dochód, który chciałbym przeznaczyć na lepsze tablice postawione na popularnych spotach w Polsce.
Tablice zawierałyby KsPD, info o bezpieczeństwie dla gapiów oraz kitesurfingowe savoir-vivre (obrazki z przykładami dobrej praktyki KS).
Po sezonie będzie wszystko wiadomo.

Trzymajcie kciuki, kupujcie książkę, namawiajcie znajomych, dystrybutorów, właścicieli sklepów, szkół i wypożyczalni do tego pomysłu. Jak wypali, to zrobimy wspólnie coś pożytecznego.

Tymczasem otworzyłem wątek o KsPD na światowym kiteforum:
http://www.kiteforum.com/viewtopic.php? ... 8ab49aa34b

Może za rok będę pisał podobne podsumowanie na tamtym forum :D Bynajmniej kto zna trochę angielski i podoba mu się KsPD niech zarejestruje się na Kf.com i wesprze dobrym słowem ten projekt.

Na dniach H20 zamieści artykuł o KsPD i mam nadzieję, że zamieszczą na swoich łamach plakat na jednej stronie.

Na koniec chciałbym wymienić “zasłużonych”, którym należą się gorące podziękowania za dołożenie cegiełki to budowy KsPD - czasami cegiełka była większa lub mniejsza a czasami trafił się zwykły „pustak”. Jedno jest pewne, że każdy wasz głos był pomocny nawet jak była to totalna krytyka.
Oto „zasłużeni”: Jacek Daktera, Wojtek Lisiak, Maciek Boszko, Mirek „Stempel” Stępniewski, Crazy Horse, Rolnik, Bestia, Świrus, Kukems, Kater & Gaspar, Ziomek, Szed, Zielwandam, Jacek Koński, Eska, Księciu, Batman.

Szczególne podziękowania należą się Rolnikowi, Stemplowi i Batmanowi. Michała zasypywałem mailami z trudnymi pytaniami i popsułem mu ostatnią Wielkanoc – sorry wielkie.
Stempel wygrał ze mną „bitwę o windsurfing”. Filip natomiast nie wahał się ani chwili i od początku promował projekt (prawie polegliśmy razem na Szczecin Yacht Show walcząc z Głównym Inspektorem z UM.
Batman do zobaczenia na Sea&Sky – i nie ma tłumaczenia, że nóżka Cię boli – skaczemy z Polonii :lol: ).
Gasparowi dziękuję, że mimo bardzo napiętych terminów znalazł czas na dyskusje „po niemiecku”.
Katar – wybacz, że trułem Ci tyłek w najmniej odpowiednim dla Ciebie momencie.
Żonie mojej należą się wyjątkowe słowa uznania za wielką pomoc przy weryfikacji Kodeksu oraz za to, że przetrwała cierpliwie ten okres, kiedy stawałem się zdecydowanie monotematyczny.
Magdzie Gauer, Oli Janowskiej i żonie ślę całuski za okrzesanie mojej polszczyzny.

Dziękuję również Esce, Smokiemu i Pablo za pomoc medialną.

Teraz cierpliwie czekam na pozytywną reakcję szkół, sklepów, dystrybutorów, instruktorów i wszystkich pływających na kajcie.

Jeszcze raz podam kontakt do siebie: BraCuru@interia.pl

PS. Dzięki tej pracy zapomniałem o bólu złamanej nogi i nawet już nie pamiętam, na której nodze miałem gips.
PS2.
Jakkolwiek ten projekt się zakończy mogę już napisać, że jestem niezmiernie szczęśliwy, bo praca nad KsPD była bardzo intensywnym i interesującym dla mnie rokiem, w którym poznałem wielu ciekawych ludzi a wymiana poglądów z nimi poszerzyła moje horyzonty. Chylę Wam wszystkim czoła…

Awatar użytkownika
rolnik
Posty: 4544
Rejestracja: 07 sie 2003, 21:16
Deska: SU2
Latawiec: Obojetne
Lokalizacja: Stara Gwardia
Postawił piwka: 44 razy
Dostał piwko: 44 razy
 
Post03 cze 2009, 22:14

:notworthy: to my chylimy czola zamawiam kilka i to z autografem :!:

Awatar użytkownika
SWIRUS
Posty: 992
Rejestracja: 07 sie 2006, 12:03
Lokalizacja: Sz-n
Kontaktowanie:
 
Post03 cze 2009, 22:17

rolnik pisze::notworthy: to my chylimy czola zamawiam kilka i to z autografem :!:

Wyrwałeś mi to z ust :wink:

Awatar użytkownika
Góral
Posty: 803
Rejestracja: 21 paź 2006, 09:08
Deska: Skim
Latawiec: Rebel
Lokalizacja: KiteTurawa
Dostał piwko: 1 raz
 
Post03 cze 2009, 22:30

REWELACJA!!
:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

kite24.pl
Posty: 5582
Rejestracja: 25 sie 2006, 17:42
Deska: SU-2
Latawiec: Gin Cannibal
Lokalizacja: Olsztyn
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 29 razy
Kontaktowanie:
 
Post03 cze 2009, 22:33

jesteśmy z Tobą ! wspieramy takie działania i mozesz zawsze liczyć na POMOC . dziekujemy :!: prosimy o wiecej :!: :P . :D :clap:

Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post04 cze 2009, 10:06

Mam jeszcze prosbe.
Nie wszystkie szkoly KS maja aktywnych "szpiegow" dzialajacych na tym forum. Dlatego, jesli znacie kogos z takiej szkoly to prosze przekazcie, aby skontaktowaly sie ze mna wsprawie przeslania darmowych banerow oraz ksiazek dla ich instruktorow.

Sprawa raczej pilna, bo dodatkowe banery beda produkowane w przyszlym tygodniu :!:

Info dla szkolek, ktore to czytaja a nie dostaly jeszcze zestawu:

Podajcie mi wysylkowy adres szkoly oraz ilosc zatrudnionych instruktorow. Wysle wam poczta baner i ksiazki - to naprawde nic nie kosztuje, nie bojcie sie :D

Jak spodoba Wam sie idea,to wowczas bede goraco namawial na dolaczanie ksiazki Waszym kursantom w cenie kursu.

Ceny dla szkol sa nastepujace:
1-25 sztuk = 15PLN,
26-50 sztuk = 14PLN,
51-100 sztuk = 13PLN,
100-200 sztuk = 12PLN.

Juz mam pierwsze sygnaly, ze plakat i ksiazka jest wielkim ulatwieniem dla instruktorow przy omawianiu prawa pierwszenstwa na wodzie.

Moze sie powtarzam ale chcialbym podkreslic, ze jesli bedzie bezpieczniej na wodzie tym wiecej ludzi bedzie uprawialo ten sport. Tym samym bedziecie mieli wiecej kursantow, kupujacych sprzet itd.


Rozpowszechnianie ksiazeczek KsPD potraktujcie w takim razie jako jedna z dobrych inwestycji w rozwoj Waszej szkoly a nie jedynie jako koszt :!: :idea:

__kater__
Posty: 1962
Rejestracja: 08 kwie 2006, 21:30
Postawił piwka: 6 razy
Dostał piwko: 1 raz
 
Post04 cze 2009, 21:26

nie mogę się doczekać japońskiej wersji ;-)

Awatar użytkownika
BATMAN
Posty: 317
Rejestracja: 19 wrz 2005, 21:09
Deska: Slingshot Darko, Nobile NHP,77
Latawiec: Slingshot FUEL
Lokalizacja: "Huragan DIILGANG, ulicznej sztuki smak, dzieciaki przeznaczenia talenty z ciemnych bram"
Kontaktowanie:
 
Post06 cze 2009, 13:37

Jeszcze raz dziekuje za mile słówko.
U nas w Board and Kite Plansza z KsPD
wisi juz w najbardziej reprezentacyjnym miejscu szkólki.
Bez wątpliwości każdy kto odwiedzi naszą szkólke bedzie musiał również zapoznac se z KsPD.
a ja cały czas dzialam pod osłoną nocy i kodeks trafił juz czołowki Swiatowych zawodników.
Pozdrawiam Batman and BoardandKite Crew

Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post06 cze 2009, 16:24

Batman -FOREVER :!:

Mam juz kolejne 25 banerow dla szkolek.
Zainteresowanych prosze o przeslanie adresu wysylkowego, info o szkole oraz ilosc instruktorow.

Wysylam baner i ksiazki za zupelna darmochę :D

Nie bojcie sie - nie gryzę :wink:

__kater__
Posty: 1962
Rejestracja: 08 kwie 2006, 21:30
Postawił piwka: 6 razy
Dostał piwko: 1 raz
 
Post06 cze 2009, 22:08

chyba założę szkółkę :P :twisted: :twisted: :twisted:

czy nowe tablice maja wymazana jedna czerwona strzalke zgodnie z uwaga tobyego z kf.com>? wydaje mi sie ze logicznie to brzmialo

moze warto zielonego dac jak płynie z fala w gore>?

Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post06 cze 2009, 22:40

__kater__ pisze:czy nowe tablice maja wymazana jedna czerwona strzalke zgodnie z uwaga tobyego z kf.com>? wydaje mi sie ze logicznie to brzmialo

moze warto zielonego dac jak płynie z fala w gore>?


Plakaty juz mam wydrukowane bez zmian, bo nie chce robic zamieszania na naszym wybrzezu wprowadzajac wersje Beta po 3 tygodniach od debiutu.
Poza tym wave u nas nie jest tak popularny jak w krajach, ktore nie maja Zatoki i my inaczej rozumiemy ten rysunek niz goscie ktorzy rzezbie kazdego dnia hawajskie fale. Wg mnie symbolicznie przedstawia fakt ustapienia z drogi surfujacemu.

W przyszlym tygodniu bede przygotowywal wersje angielska dla BKSA, na jedna hawajska wysepke i na Floryde. Tam raczej zmienie rysunek wave.

Tez sie zastanawiam jak go poprawic. Mysle ze usuniecie downwind strzalki bedzie najprostszym zabiegiem :idea:

Ale bylyby jaja jakbysmy zobaczyli tablice KsPD po polsku postawione na Hawajach. Padlbym ze smiechu :lol: :lol:
Windrider prosil mnie, aby wyslac mu wersje dwujezyczna do lokalnych sklepow :lol:
W koncu Lou Wainman produkuje w Polsce i juz korzysta z polskiego know-how to niech reszta uczy sie rowniez polskiego :wink: :lol: :lol:

Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post10 cze 2009, 11:51

Info dla szkol:

Jesli ktos z Was nie ma w swojej szkole baneru i bedzie w okolicy Rewy podczas najblizszego Forda (11-12) to prosze atakujcie mego syna, ktory startuje w zawodach.

Zabierze on ze soba swieze banery i ksiazki dla instruktorow pracujacych w waszych szkolach.

Nie podaje jego komorki, bo nietrudno bedzie go namierzyc na plazy.

Odbierajacych prosze jedynie o wpisanie sie na liste zawierajaca nazwe szkolki jaka reprezentuje.

Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post12 cze 2009, 14:44

1. Junior jest w Rewie do niedzieli, bo prognozy super. Ma ze soba banery i ksiazki. Jesli jakias szkola jeszcze jeszcze nie odebrala tego, to prosze atakujcie Rewe przez ten weekend.

2. KsPD bedzie wystawione do sprzedazy od nastepnego weekendu na Miedwiu u Bola.

Kazdy z West Coast go zna i wie gdzie go znalezc :idea:

Niestety kazdemu raczej zdarzy sie porwac latawiec i zwykle wszyscy laduja u niego, aby pocerowac latawke - poprostu Bolo jest the best.

Bolo bedzie dodawac ksiazke do kazdego naprawionego latawca - taki maly suwenir na pocieszenie w ciezkich chwilach dla kazdego kitesurfera.

szreder1981
Posty: 7
Rejestracja: 22 cze 2009, 00:22
 
Post22 cze 2009, 00:51

Witam

Dlaczego książka o tytule "Kitesurfingowe Prawo Drogi" może być wogóle publikowana?? Na jakiej podstawie Autor ksiażki rości sobie prawo do określania zasad panujących na wodzie, okreslania zasad pierwszenstwa oraz określania ich mianem prawa. Jedyna administracją jaka może określać zasady poruszania się jednostek oraz osob na wodzie jest Urząd Morski danego Państwa na jakim znajduje sie spot.
    Kompetencje Urzędu Morskiego:
    Do organów administracji morskiej należą sprawy z zakresu administracji rządowej związane z korzystaniem z morza w zakresie uregulowanym ustawą z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej oraz innymi ustawami.
    Organy administracji morskiej działają na polskich obszarach morskich, tj. wodach wewnętrznych, morzu terytorialnym, czyli w obszarach gdzie państwo polskie wykonuje zwierzchnictwo terytorialne zwane suwerennością, oraz w ograniczonym zakresie w obszarach wyłącznej strefy ekonomicznej, gdzie zgodnie z Konwencją o Prawie Morza państwo polskie wykonuje prawa suwerenne, w portach i przystaniach morskich, a także w pasie nadbrzeżnym przebiegającym wzdłuż wybrzeża morskiego, a szczególnie w jego części zwanej pasem technicznym. ..... W zakresie nie unormowanym w przepisach, jeżeli jest to niezbędne do ochrony życia, zdrowia lub mienia albo ochrony środowiska morskiego na morzu, w porcie, przystani oraz pasie technicznym Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni może ustanowić w zakresie swoich ustawowych kompetencji przepisy porządkowe zawierające zakazy lub nakazy określonego zachowania się.

Jeżeli jest to możliwe prosiłbym Autora na jakiej podstawie określa swoją publikację prawem drogi, ponieważ regulacje dotyczące zasad pierwszeństwa są zawarte w regulacji COLREG 72 z póżniejszymi zmianami wydane przez organizacje IMO i zatwierdzone przez Polski Rząd. Idąc dalej chciałbym się dowiedzieć od Autora publikacji jeżeli dojdzie do zdarzenia na wodzie czy w sądzie bedę mógł dochodzić swoich racji na podstawie publikacji "Kitesurfingowe Prawo Drogi" jako prawa obowiązującego na Polskich Wodach Terytorialnych. Ponieważ z tytułu książki wynika, że jest to norma prawna aktualnie obowiązująca i zatwierdzona przez Państwo Polskie. [/list]

Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post22 cze 2009, 04:53

szreder1981 pisze:Dlaczego książka o tytule "Kitesurfingowe Prawo Drogi" może być wogóle publikowana?? Na jakiej podstawie Autor ksiażki rości sobie prawo do określania zasad panujących na wodzie, okreslania zasad pierwszenstwa oraz określania ich mianem prawa. Rząd. Idąc dalej chciałbym się dowiedzieć od Autora publikacji jeżeli dojdzie do zdarzenia na wodzie czy w sądzie bedę mógł dochodzić swoich racji na podstawie publikacji "Kitesurfingowe Prawo Drogi" jako prawa obowiązującego na Polskich Wodach Terytorialnych. Ponieważ z tytułu książki wynika, że jest to norma prawna aktualnie obowiązująca i zatwierdzona przez Państwo Polskie. [/list]


1. W zeszlym tygodniu zginelo 3 ludzi uprawiajacych KS na swiecie.
2. Administracja nie rozpoznaje KS
3. Administracja nie ma pojecia jak podejsc do tego sportu
4. Administracja woli czekac na dyrektywy z EU.
5. EU czeka na dyrektywy z kosmosu
6. Przeczytaj sobie wstep publikacji to znajdziesz odpowiedz na swoje administracyjne pytania.

Czyzbys pracowal w Administracji? No to w koncu ktos sie zainteresowal i moze napisz cos madrego. Ile zajmie Ci to czasu? 15-20 lat tak jak bylo w przypadku MPDM-u :idea: W miedzyczasie bedzie dochodzilo do kolejnych wypadkow.

W sprawie roszczen - przeczytaj sobie KsPD choc raz tą publikacje a znajdziesz odpowiedz. I moze zauwazysz ze to jest Colreg...


Wróć do „Bezpieczeństwo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości