Linie wysokiego napięcia

Wszystko o bezpieczeństwie - dział prowadzony przez BraCuru
maski
Posty: 1394
Rejestracja: 06 sie 2003, 22:34
Latawiec: sligshot FUEL, RPM
Lokalizacja: kite24.pl olsztyn
Kontaktowanie:
 
Post11 wrz 2011, 11:46

bylemtam pisze:'prądy znacznie większe od zabójczych 250mA' tak 0,25 A może już zabić człowieka
zależy o jakim prądzie mowa stały czy przemienny
dla pewności przyjmijmy, że 1 A nas zabije
gdy zewrzemy linie 15kV przez bardzo małą impedancję z ziemią prądy sięgają wartości kilkudziesięciu A
latawiec, mokre linki, nasze ciało to co najmniej klika kilo ohm więc prądy będą znacznie mniejsze
przy zwarciu na prawdziwym WN >110kV
prądy osiągają wartości liczone w dziesiątkach kA (dzięsiątki x 1000 A )
podobne wartości osiąga 'piorun' gdzie bodajże (nie moja dziedzina) max rejestruje się 40kA
to jest jeden z mitów, że pioruny przenoszą OGROMNE ilości energii, a tak naprawdę jeden przenosi średnio energie porównywalną z 17 akumulatorami samochodowymi - dla mnie o dziwo tylko
a i przewody na liniach SN - WN nigdy nie są izolowane, zawsze są wykonane w technologi AFL
gdzie rdzeń aluminiowy jest w oplocie stalowym

Mam nadzieje, że juz wszystko jasne i tajemnic nie ma :mrgreen: :thumbsup: :?:


sorki ale nie rozpatrujmy przypadku kiedy na pewno "ubije" ale kiedy może być niebezpiecznie, już 50 mA może spowodować migotanie komór i zakończyć się niefajnie :-(
kolejne:
rozpatrujmy najmniej pożądany przypadek, układ ze skutecznie uziemionym punktem zerowym przez rezystor w punkcie zerowym transformatora potrzeb własnych bez kompensacji
do tego mokry pacjent w wodzie z mokrym sprzętem parkujący na linii sn - policz sobie jaki wtedy prąd może popłynąć
żeby nie było tak czarno to nawet w takim niekorzystnym układzie jw są mechanizmy które powinny wyłączyć linie w dostatecznie krótkim, bezpiecznym czasie ...ale to tak jak z poduchą w samochodzie - lepiej nie sprawdzać czy zadziała
na szczęście do tej pory nie słyszeliśmy i mam nadzieję, że nie usłyszymy o żadnym porażeniu kitera, ale trzeba mieć świadomość, że może się to skończyć tragicznie i korzystać ze zrywki zanim będzie za późno tym bardziej, że przeciętny kiter nie ma pojęcia jakie jest napięcie i układ sieci na jakiej przyszło mu nieoczekiwanie zaparkować. prostym wyznacznikiem możne być wysokość i im wyżej przewody tym bardziej gorąco może być.

jeżeli chodzi o stosowanie przewodów izolowanych w liniach napowietrznych sn to taka technologia jest wykorzystywana w polsce od ponad 15 lat i to wcaje nie incydentalnie, proponuje sprawdzić co oznacza skrót AAsXSn

Szpila
Posty: 114
Rejestracja: 06 wrz 2010, 20:38
Deska: Rrd Poison
Latawiec: NKB Rebel
Lokalizacja: Sopot/Wwa
 
Post13 wrz 2011, 21:59

Ziomek. pisze:wczoraj widziałem różowego (chyba RRD) na drzewach koło Kapra
elektryka była tuż-tuż..

zdr


Tak się składa, że akurat widziałem całe zdarzenie. Kiter stracił kontrolę nad latawcem (przyszkwaliło i miał grubo za dużo) przeciągnęło go w stronę brzegu, ale zdążył użyć zrywek zanim latawka (obu, i na CL i na leashu) zaparkowała na drzewie a linki na kablach. Panowie z energetyki sciągali latawiec z kabli i jednak zadzwonili do centrali, coby prąd na linii na czas akcji wyłączono, a myślę, że gdyby można było zdjąć bezpiecznie sprzęt to nie odcinali by od prądu połowy półwyspu.

Awatar użytkownika
Golla
Posty: 73
Rejestracja: 19 mar 2012, 10:03
Deska: su2
Latawiec: Cabrinha Convert
Postawił piwka: 1 raz
 
Post20 mar 2012, 16:43

Właśnie- ile ona ma? Od Władysławowa do Chałup też biegnie blisko spotu i jak tam pływam to zawsze czuję psychiczny dyskomfort i myślę o niej. Pamiętam jak w Węgorzewie jacht masztem zahaczył o linię wysokiego napięcia. Nawet ten, co skoczył do wody został porażony już w wodzie.

wenzel pisze:a ta linia między Kuźnicami a Jastarnią ile ma ? Bo na niej w 2009 zawisł latawiec a gość w wodzie z barem w ręku. Akcja była przednia do dziś to mile wspominam :D :D :thumbsup: Oj była gruba impreza !

jacho
Posty: 26
Rejestracja: 10 mar 2008, 19:46
Latawiec: airush varial , rrd obsession
Lokalizacja: Reda
Kontaktowanie:
 
Post10 cze 2012, 20:04

"Latawce Roberto lubią siadać na linkach" . W zeszłą niedzielę na 1 parkingu za MM koło godz 14 obsesja wylądowała na drzewie a linki zwisały na liniach.
Wszystko się dobrze zakończyło , akcja zdejmowania trochę podniosła adrenalinę właścicielowi i obserwatorom zajścia.
Jak zwykle winny był wiatr :wink: , bo przez chwile siadło i kolo czekał z zaparkowanym latawcem przy brzegu , aż całkowicie siadło i latawiec bez kontroli opadł na drzewo z linkami na linach.
Linki były suche , nic nie iskrzyło ,drzewo suche , " zawodowiec amator" :roll: wdrapał się na drzewo odłączył linki (dolna około 1m od Liny) i ściągnął nieposłuszną latawicę .
Na pewno było w tym dużo szczęścia .Ogólnie wole oglądać sekundy grozy w TV niż takie scenki .
Podkreślić należy to że zdarzyło się to człowiekowi z wieloletnim doświadczeniem i umiejętnościami a jednak.Trzymajmy się jak najdalej od drutów i kamyków .
Pozdro

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post12 cze 2012, 15:28

jacho pisze:"Latawce Roberto lubią siadać na linkach" .



..nie tylko :naughty: :hand:

Obrazek

ałć.. :?

pzdr

Awatar użytkownika
przemekskowron
Posty: 1150
Rejestracja: 07 wrz 2006, 19:25
Deska: -SharkENERGY-
Latawiec: -SharkENERGY-
Lokalizacja: Elbląg
Postawił piwka: 3 razy
Kontaktowanie:
 
Post12 cze 2012, 20:37

takie łódki z masztami ,stojące przy brzegu np przy funsurfie przed eko powinni te wszystkie maszty uciąć przy kadłubie , żeby leżały jak kłody bezpiecznie na ziemi!

Famay
Posty: 1154
Rejestracja: 04 paź 2010, 14:46
Latawiec: Cabrinha
Postawił piwka: 18 razy
Dostał piwko: 17 razy
 
Post12 cze 2012, 20:43

Ej mam pomysł na super akcję :thumb: W nocy na każdym kempingu wytnijmy wszystkie możliwe maszty i sprzedajmy na złom :!: Ale będzie kasy :lol:

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post12 cze 2012, 23:11

przemekskowron pisze:takie łódki z masztami ,stojące przy brzegu np przy funsurfie przed eko powinni te wszystkie maszty uciąć przy kadłubie , żeby leżały jak kłody bezpiecznie na ziemi!


..nie sądzę :hand:

jakoś od nastu lat nie udało mi się zaparkować na maszcie, podobnie naszym kursantom czy instruktorom..więc.. :naughty: można koegzystować..

pzdr

Jurgen
Posty: 2943
Rejestracja: 19 wrz 2006, 00:39
Lokalizacja: 3miasto
Postawił piwka: 13 razy
Dostał piwko: 13 razy
Kontaktowanie:
 
Post13 cze 2012, 10:56

Ziomek. pisze:..nie tylko :naughty: :hand:
ałć.. :?
pzdr


A skąd Ty wyczarowałeś zeszłoroczne foto z Maszo :)??

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post13 cze 2012, 11:04

..dojścia mam :wink:

pzdr
Ostatnio zmieniony 15 cze 2012, 01:48 przez Ziomek., łącznie zmieniany 1 raz.

Jurgen
Posty: 2943
Rejestracja: 19 wrz 2006, 00:39
Lokalizacja: 3miasto
Postawił piwka: 13 razy
Dostał piwko: 13 razy
Kontaktowanie:
 
Post13 cze 2012, 15:58

Akurat to lądowanie to typowy przykład: "Ja wiem lepiej mimo że wszyscy na brzegu każą mi odejść dalej"....
Wieczorna sesja, Prawie nikogo na wodzie i na plaży :)

Obrazek

Awatar użytkownika
jedi1
Posty: 2272
Rejestracja: 28 maja 2006, 17:37
Lokalizacja: Gdynia
Postawił piwka: 132 razy
Dostał piwko: 83 razy
Kontaktowanie:
 
Post13 cze 2012, 18:45

Jurgen pisze:Akurat to lądowanie to typowy przykład: "Ja wiem lepiej mimo że wszyscy na brzegu każą mi odejść dalej"....
Wieczorna sesja, Prawie nikogo na wodzie i na plaży :)

Obrazek


Nowy żagiel zamocowany na maszcie :wink:

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post15 cze 2012, 01:51

..ee, nie tylko Cabrinie :wink:

siła złego na jednego :wink:


Obrazek

peace

andrzejwodejszo
Posty: 3117
Rejestracja: 11 sie 2008, 08:29
Deska: SU-2, MOSES
Latawiec: komórkowe Ozony / SU-2 / Moses
Lokalizacja: Olsztyn
Postawił piwka: 77 razy
Dostał piwko: 46 razy
Kontaktowanie:
 
Post20 cze 2012, 14:16

szkoda edża :PP

Famay
Posty: 1154
Rejestracja: 04 paź 2010, 14:46
Latawiec: Cabrinha
Postawił piwka: 18 razy
Dostał piwko: 17 razy
 
Post20 cze 2012, 17:34

andrzejwodejszo pisze:szkoda edża :PP


Szkoda wszystkiego :thumbsup:


Wróć do „Bezpieczeństwo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości