„Ile wiatru potrzebujesz w kitesurfingu?”

Wszystko o bezpieczeństwie - dział prowadzony przez BraCuru
makanitravel
Posty: 36
Rejestracja: 24 lut 2019, 22:04
Deska: Tona
Latawiec: ozone
Dostał piwko: 3 razy
 
Post07 lip 2020, 12:01

„Ile wiatru potrzebujesz w kitesurfingu?”

Cóż... TO ZALEŻY!

Najszybsza odpowiedź to 10 węzłów do kontrolowania samego latawca i 12 węzłów do pływania na desce twintip (średnio-zaawansowany, 75kg)

...ALE...

...Rzeczywistości nigdy nie jest taka oczywista, ponieważ na niezbędną siłę wiatru wpływa kilka czynników (omówimy ich tutaj 10 dla polskich warunków):


1. ROZMIAR LATAWCA

Jednym zdaniem: Im WIĘKSZY latawiec, tym MNIEJ wiatru potrzebujesz. I odwrotnie: im mniejszy latawiec - tym konieczny mocniejszy wiatr

Dodatkowe info: Producent podaje optymalne i krańcowe zakresy wiatrowe latawców w manualu/instrukcji. Dla przykładu: dla pływającego o wadze 75kg i latawcu o rozmiarze 12m2 jest to ok.14-19 węzły. Doświadczone osoby są w stanie rozciągnąć ten zakres zarówno w górę jak i w dół.

Przelicznik*: "1,5 węzła wiatru więcej to możliwość 1m2 latawca mniej"; np. Jeżeli przy wietrze 18-węzłów używasz latawca 12m2, to przy wietrze 21 węzłów możesz użyć 10m2.


2. KSZTAŁT/TYP LATAWCA

Jednym zdaniem: Latawce typu C-shape mają mniejszy zakres wiatrowy niż latawce typu Bow lub Hybryda; latawce komorowe mają lepszy dolny zakres niż latawce pompowane

Dodatkowe info: Latawiec komorowy ma większą "powierzchnie pracującą" od latawca pompowanego w tym samym rozmiarze. Na spocie zwykle mówi się, że "generuje on więcej mocy". Różnica to może wynosić nawet 25-30% na korzyść latawców komorowych. Dlatego jeśli widzisz kogoś pływającego na 15m komorówce to nie zakładaj w ciemno, że Twoje 15m pompowane tak samo da sobie radę.


3. WAGA PŁYWAJĄCEGO

Jednym zdaniem: : Im większa waga pływającego tym potrzebny większy rozmiar latawca (dla tych samych warunków wiatrowych), albo tym większego wiatru on potrzebuje (dla tego samego rozmiaru latawca)

Przelicznik I: Jeżeli jesteś cięższy od kogoś o 10kg to dla takich samych warunków wiatrowych potrzebujesz latawca większego o 1-2m2

Przelicznik II dla minimalnego wiatru - 1 węzeł wiatru więcej dla 4,5 kg wagi więcej, czyli jeśli ważę o 4,5 kg więcej niż Ty, to potrzebuję 1 węzła wiatru minimalnego więcej


4. ROZMIAR DESKI

Im większa powierzchnia deski tym wiatr może być mniejszy

Powierzchnia deski to długość X szerokość, zatem nie tylko długość ma znaczenie, ale co ciekawe, przede wszystkim SZEROKOŚĆ!!

Przelicznik*: Gdy deska jest dłuższa o 5cm to minimalny wiatr może być mniejszy o 1 węzeł. Np. dla latawca 9m2 i deski o wymiarach 135x40cm będzie to 19-20 węzłów, a dla deski o wymiarze 142x43cm będzie to 17-18 węzłów


5. RODZAJ DESKI

Deski wypornościowe i hydrofoil dają możliwość pływania przy mniejszym wietrze
Bardzo szeroki temat!... Rekordziści mówią o pływaniu na hydrofoilu przy 4 węzłach!


6. PLAN NA SESJE

Minimalny wiatr zależy od zakładanego progresu, np.
(standardowo=75kg, twin-tip, średnio-zaawansowany)
- 10 węzłów wystarczy żeby sterować latawiec lub trenować body-dragi
- 13 węzłów do pływania lewo-prawo
- Pływanie pod wiatr utrudnione dla mniej niż 15 węzłów


7. TWOJE UMIEJĘTNOŚCI

Pływania przy niskim wietrze jest bardzo techniczne i wymaga większej wprawy. Dlatego im bardziej zaawansowany kitesurfer, tym mniej problemów z dolnym zakresem wiatrowym.


8. DŁUGOŚĆ LINEK

Im dłuższe linki tym większy dolny zakres wiatrowy. Im krótsze linki tym większy górny zakres wiatrowy latawca.

Zmiana długości linek o 2-3metry może zmienić zakres wiatrowy latawca do 20% ( w górę lub dół). Zastosowanie 3-metrowych przedłużek do latawca może „zwiększyć moc latawca” o 1-2m2


9. PŁYWY/PRĄDY

Jeżeli kierunek prądu wody jest taki sam jak kierunek wiatru, to będziesz potrzebował tego wiatru dużo więcej niż w sytuacji gdy pływ wody jest w kierunku przeciwnym do wiatru.

Jeżeli woda jest płaska to potrzebujemy mniej wiatru niż w przypadku zafalowanych akwenów.


10.WARUNKI POGODOWE/PROGNOZA

Jeżeli prognoza jest gasnąca to przygotuj większy latawiec, a jeżeli prognoza jest rosnąca, to latawiec w mniejszym rozmiarze. Dochodzi tu jeszcze temat stabilności i jakości wiatru, który pozostawimy na temat innego posta.


ZAMIAST PODSUMOWANIA:

Tak, wiemy!- powyższy post nie wyczerpuje tematu- bowiem poszczególne czynniki wykazują zbyt ogromne zależności, żeby można było je tu omówić. Poza tym dochodzi jeszcze kilka innych kwestii m.in. stabilności i jakości wiatru czy różnic w systemach depower.
Chętnie usłyszymy jak to wygląda z Waszej autopsji!

Przeliczniki są poglądowe i w większości oparte na naszym doświadczeniu.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do wyboru latawca zapytaj o poradę instruktora lub doświadczonego kitesurfera

Jeżeli chciałbyś wiedzieć więcej na temat z któregoś podpunktów to służymy pomocą!

Przy okazji drugiego dnia lata życzymy wszystkim samych
pozytywnych sesji w tym sezonie!
Do zobaczenia na spocie!

Pozdrawiamy
Makani Travel Kite Wyjazdy
Info@makanitravel.pl
Załączniki
Jak dobrac latawiec.jpg
Jak dobrac latawiec.jpg (236.83 KiB) Przejrzano 9051 razy

Wróć do „Bezpieczeństwo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron