Przeróbka baru na 1 linkowy system bezpieczenstwa

Pytania odnośnie naprawy, budowy, i modyfikacji sprzętu.
gregory1972
Posty: 38
Rejestracja: 16 sie 2011, 23:29
Deska: Shinn Ronson Ch 144x43
Latawiec: Pivot 14,12,10, Bolt 8M,
Lokalizacja: Lahinch
Postawił piwka: 8 razy
 
Post12 lip 2014, 10:16

Kupując bar North trust quad nie zdawałem sobie sprawy ze system bezpieczeństwa jest 2 linowy(latawiec zostaje na 2 linkach). Nie bardzo mi się to podobało ze względu na warunki jakie są na spotach których bywam.
Szukając odpowiedzi jak to zrobić , okazało się ze nie tylko ja mam podobne wątpliwości.
Mój wybór padł na bracket OZONE + ball stopper.
Co jest potrzebne:
1) Bracket OZONE + ball stopper (cena 65pln +15pln)
2) wiertło do rozwiercenia ball stopper (powiększyć średnice otworu o jakieś 0.5mm)
3) imbus (nie wiem jaki bo metryczny nie pasował i użyłem Torx)
4) mydło w płynie potrzebne do przepychania linki przy składaniu.

Przed przeróbką:
Obrazek


Sądziłem że będzie to prostsze, ale okazało się że aby przełożyć żółtą linkę przez bloczek (A) należy wyjąć szarą linkę (B) rozbierając połączenie (C)
Obrazek

Po złożeniu :

Obrazek

Testowany na sucho działa bez problemu. Wkrótce wypróbuje go z latawcem.

Tagi:
Remake 2 lines safety system to 1 line.

gregory1972
Posty: 38
Rejestracja: 16 sie 2011, 23:29
Deska: Shinn Ronson Ch 144x43
Latawiec: Pivot 14,12,10, Bolt 8M,
Lokalizacja: Lahinch
Postawił piwka: 8 razy
 
Post15 lip 2014, 09:22

Testy przebiegły pomyślnie.
Ze względu na to ze w stopper ball powiększyłem otwór na wcisk (linki North i Ozone sa troche inne) to bar zatrzymuje mi się na stopper ball czyli jakieś 4.5metra od leasha (Y jest wysoko). Nie wiem czy nie powiększyć otworu tak żeby bar odlatywał dalej, ale wydaje mi się ze to jest pewna zaleta gdyż linki się nie plączą i bar jest dość blisko. Co o tym sadzicie?

taad
Posty: 16
Rejestracja: 27 sie 2013, 14:38
Deska: Nhp
Latawiec: Rebel
 
Post16 lip 2014, 15:01

Tez sie zastanawiam nad takim przerobieniem.
Gdzie kupiłeś części od ozone?

gregory1972
Posty: 38
Rejestracja: 16 sie 2011, 23:29
Deska: Shinn Ronson Ch 144x43
Latawiec: Pivot 14,12,10, Bolt 8M,
Lokalizacja: Lahinch
Postawił piwka: 8 razy
 
Post17 lip 2014, 08:54

taad pisze:Tez sie zastanawiam nad takim przerobieniem.
Gdzie kupiłeś części od ozone?

kiteguru.pl

można by się jeszcze zastanowić nad krętlikiem (swivel), choć bar Northa można 'odkręcić' ręcznie.

Awatar użytkownika
Grzegorz KiteLife
Posty: 695
Rejestracja: 02 mar 2013, 22:10
Lokalizacja: JastarniaToruńUK
Postawił piwka: 41 razy
Dostał piwko: 32 razy
Kontaktowanie:
 
Post17 lip 2014, 15:17

Spoko to wyglada. Miales juz gotowa linke nosna z kulka stopujaca bo wiadomo, ze bary z bezpieczenstwem na dwie linki nie posiadaja jej? Zastanawiam sie jak zamontowac kulke na nosnej. Mam to do zrobienia w barze Besta ale nie widze sposobu na zaczepienie dolnej nosnej do bloczku...

Awatar użytkownika
harnaś
Posty: 821
Rejestracja: 10 lut 2009, 15:22
Deska: Aboards Z-series
Latawiec: Nobile 555 RRD Addiction
Lokalizacja: Wałbrzych
Postawił piwka: 23 razy
Dostał piwko: 9 razy
 
Post17 lip 2014, 20:38

Grzegorz KiteLife pisze:Spoko to wyglada. Miales juz gotowa linke nosna z kulka stopujaca bo wiadomo, ze bary z bezpieczenstwem na dwie linki nie posiadaja jej? Zastanawiam sie jak zamontowac kulke na nosnej. Mam to do zrobienia w barze Besta ale nie widze sposobu na zaczepienie dolnej nosnej do bloczku...

opisałem jak to zrobić w innym wątku , cytat z tego wątku :
nie podpinaj mini 5 linki do dwóch nośnych , podepnij do jednej , jeśli masz nośne zakończone pierścieniem to jedną z nich odepnij ,następnie tą odpiętą przełóż przez pierścień i załóż dodatkowy pierścień do tej odpiętej linki nośnej żeby zadziałał jak stoper bal ,teraz do tego pierścienia podepnij mini 5 linkę ,wtedy zadziała system na jedną nośną tak jak powinno być w oryginale . Zadziała tak jak na tym filmie podpięcie nr 1
http://youtu.be/XKMw3CQynq0

Awatar użytkownika
Grzegorz KiteLife
Posty: 695
Rejestracja: 02 mar 2013, 22:10
Lokalizacja: JastarniaToruńUK
Postawił piwka: 41 razy
Dostał piwko: 32 razy
Kontaktowanie:
 
Post17 lip 2014, 21:30

Faktycznie trik z pierscieniami rozwiazuje problem podlaczenia mini nosnej do ozonowego bracketa. Gdzie na szybko mozna kupic O-Ring do linek o srednicy max 2cm?
Pozostaje tez pytanie jak zaczepic kulke na nosnej zatrzymujaca bar po wypieciu na rozpietosc latawca?

Awatar użytkownika
harnaś
Posty: 821
Rejestracja: 10 lut 2009, 15:22
Deska: Aboards Z-series
Latawiec: Nobile 555 RRD Addiction
Lokalizacja: Wałbrzych
Postawił piwka: 23 razy
Dostał piwko: 9 razy
 
Post17 lip 2014, 22:31

Grzegorz KiteLife pisze:Faktycznie trik z pierscieniami rozwiazuje problem podlaczenia mini nosnej do ozonowego bracketa. Gdzie na szybko mozna kupic O-Ring do linek o srednicy max 2cm?
Pozostaje tez pytanie jak zaczepic kulke na nosnej zatrzymujaca bar po wypieciu na rozpietosc latawca?

Tak na spokojnie ale nie łapię o co kaman , napisałem że odłączamy jedną nośną od v latawca i przeciągamy przez pierścień , poniżej pierścienia podłączamy dodatkowy pierścień , następnie do tego podłączamy mini 5 lin.kę przeciągniętą przez otwór w barze , mini 5 linka powinna mieć długość odpuszczonej linki depowera na wysokości chicken loopa

Awatar użytkownika
jedi1
Posty: 2272
Rejestracja: 28 maja 2006, 17:37
Lokalizacja: Gdynia
Postawił piwka: 132 razy
Dostał piwko: 83 razy
Kontaktowanie:
 
Post17 lip 2014, 22:36

harnaś pisze:
Grzegorz KiteLife pisze:Faktycznie trik z pierscieniami rozwiazuje problem podlaczenia mini nosnej do ozonowego bracketa. Gdzie na szybko mozna kupic O-Ring do linek o srednicy max 2cm?
Pozostaje tez pytanie jak zaczepic kulke na nosnej zatrzymujaca bar po wypieciu na rozpietosc latawca?

Tak na spokojnie ale nie łapię o co kaman , napisałem że odłączamy jedną nośną od v latawca i przeciągamy przez pierścień , poniżej pierścienia podłączamy dodatkowy pierścień , następnie do tego podłączamy mini 5 lin.kę przeciągniętą przez otwór w barze , mini 5 linka powinna mieć długość odpuszczonej linki depowera na wysokości chicken loopa


To nie zadziała dobrze. Bo ten dodatkowy pierścień zablokuje się w barze podczas leashowania i bar odjedzie tylko na długość mini 5tej, co bardzo łatwo może spowodować kiteloopy. Do leashowania na jedną linkę kulka, bo zostanie zbita albo odpowiednie mocowanie np. krętlik Slingshota.

Awatar użytkownika
harnaś
Posty: 821
Rejestracja: 10 lut 2009, 15:22
Deska: Aboards Z-series
Latawiec: Nobile 555 RRD Addiction
Lokalizacja: Wałbrzych
Postawił piwka: 23 razy
Dostał piwko: 9 razy
 
Post17 lip 2014, 22:47

Ale u mnie to działa idealnie w kitach Nobile oraz adolfie Rrd stoper dochodzi do baru, i latawka idealnie wykłada się na 1 nośnej , po leashowaniu ,nie ma problemu z restartem ,

Awatar użytkownika
Grzegorz KiteLife
Posty: 695
Rejestracja: 02 mar 2013, 22:10
Lokalizacja: JastarniaToruńUK
Postawił piwka: 41 razy
Dostał piwko: 32 razy
Kontaktowanie:
 
Post17 lip 2014, 22:48

Faktycznie bar nie odjedzie bo zatrzyma sie na pierscieniu i bede mial dokladnie to samo co teraz... :doh:
Ostatnio zmieniony 17 lip 2014, 23:18 przez Grzegorz KiteLife, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
harnaś
Posty: 821
Rejestracja: 10 lut 2009, 15:22
Deska: Aboards Z-series
Latawiec: Nobile 555 RRD Addiction
Lokalizacja: Wałbrzych
Postawił piwka: 23 razy
Dostał piwko: 9 razy
 
Post17 lip 2014, 23:02

to nie jest tak że bar powinien odjeżdżać kilka metrów zazwyczaj dwa trzy metry wystarczą , warunek mini 5 linka ma działać na 1 nośna i tyle , teoretycznie to działamy na 1 nośną ale w praktyce to działamy na obie , na tą podłączoną do leasha w 100% a na drugą nośną w 50% , latawiec wykłada się na plecy z delikatnie uniesionym jednym tipem .

Awatar użytkownika
jedi1
Posty: 2272
Rejestracja: 28 maja 2006, 17:37
Lokalizacja: Gdynia
Postawił piwka: 132 razy
Dostał piwko: 83 razy
Kontaktowanie:
 
Post17 lip 2014, 23:03

harnaś pisze:Ale u mnie to działa idealnie w kitach Nobile oraz adolfie Rrd stoper dochodzi do baru, i latawka idealnie wykłada się na 1 nośnej , po leashowaniu ,nie ma problemu z restartem ,


Tylko to jest bardziej zbieg okoliczności niż zasada i pytanie w jakim wietrze. Ja tak podłączałem bar RRD jak kiedyś miałem, bo ABC w swojej przetłumaczonej (przerobionej) instrukcji tak polecało. Po zleashowaniu się zdziwiłem, bo latawiec nie obrócił się ładnie wzdłuż wiatru i dalej ciągnął, a różnica była taka, że leżał przekrzywiony (co mogło powodować kiteloopy, jeśli latawiec nie wpadłby do wody). Potem przeczytałem oryginalną instrukcję RRD i tam było napisane, że jak się podłącza do tego pierścienia to mini 5ta nie ma przechodzić przez bar, tylko wisieć i wtedy latawiec już się ładnie leashował.

to nie jest tak że bar powinien odjeżdżać kilka metrów zazwyczaj dwa trzy metry wystarczą , warunek mini 5 linka ma działać na 1 nośna i tyle , teoretycznie to działamy na 1 nośną ale w praktyce to działamy na obie , na tą podłączoną do leasha w 100% a na drugą nośną w 50% , latawiec wykłada się na plecy z delikatnie uniesionym jednym tipem .


Żaden producent kite nie ma systemu bezpieczeństwa działającego w ten sposób :!: Jak leashujesz się na jedną linkę to bar musi odjechać daleko, aby wszystkie inne nie miały naprężenia zupełnie. Jakiekolwiek naprężenie na innych linkach może powodować kiteloopy.

phpBB [video]

Awatar użytkownika
harnaś
Posty: 821
Rejestracja: 10 lut 2009, 15:22
Deska: Aboards Z-series
Latawiec: Nobile 555 RRD Addiction
Lokalizacja: Wałbrzych
Postawił piwka: 23 razy
Dostał piwko: 9 razy
 
Post17 lip 2014, 23:17

Wszystko zależy jak wysoko jet umiejscowione V latawca , jeśli bardzo blisko to mini 5 linka poza barem a jeśli wysoko to może przechodzić przez bar , jak się samodzielnie lądujesz na plaży to ciągniesz równomiernie za środkowe linki następnie za górną sterówkę , leashowanie powinno wyglądać tak samo ,w każdym bądź razie tak mi się wydaje :wink:

Awatar użytkownika
Grzegorz KiteLife
Posty: 695
Rejestracja: 02 mar 2013, 22:10
Lokalizacja: JastarniaToruńUK
Postawił piwka: 41 razy
Dostał piwko: 32 razy
Kontaktowanie:
 
Post17 lip 2014, 23:25

5 mini poza barem spowoduje ze bar faktycznie odleci ale to rozwiazanie jest juz nie na obecne czasy...


Wróć do „Zrób to Sam & Naprawa Sprzętu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości

cron