SOMA BAY Egipt

Miejscówki Kitesurfingowe
Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post20 kwie 2011, 10:48

cześć


kilka uwag na szybko a propo chwalonej SOMA BAY..
wklejam do odpowiedniego ku temu miejsca..


przemass pisze:.. wyjazd do kultowego już spotu kajtowego w Egipcie - Soma Bay, także jednego z najlepszych w regionie spotów do nauki i treningu!



jako że nie byłeś tu jeszcze a my obecnie tu jesteśmy
podam garść info o spocie z pierwszej ręki:

nie jest to najgorszy spot w Egipcie na jakim byłem
ale do najlepszych wiele mu brakuje :idea:

do nauki oraz treningu: NAPRAWDĘ spory tłok - mimo że miejsca spooroo, większy tłok zaobserwowałem TYLKO na Cauipe w Brazyli, z tąróżnicą, że tam ludzie POTRAFIĄ pływać, tu jak wpadniesz kajtem do wody - masz prawie gwarantowane wpłynięcie przez eskadrę flajserferowców lub cabriniarzy (tu królują Niemcy..)
megapłycizna :/ - woda w największym stanie ma głębokość ..do pasa.. co jest absolutnym minimum do ćwiczenia..
poza tym ciągle po kostki, max do kolan..
jak juz jest głęboko - to powstaje TURBO CZOP, niemal jak stan pośredni w Parakuru..
z tydzień zajmuje wpływanie się w niego..
klimat w niemieckiej bazie - nie istnieje ..tzn : istnieje, ale ..niemiecki..
tzn ordnung must sein
nie możesz położyć kajta 20 cm poza wyznaczonym obszarem, lub wystartować/wylądować za pomocą znajomego..
poza tym najlepsza część spotu (głębsza, a bardziej płaska) zarezerwowana jest WYŁĄCZNIE dla wuesów, to typowe dla Egiptu
choćby w Dahabie też tak jest - super spot pod WS i maleńka zatoczeńka 15 cm płytka dla KS :/
i jak tylko pomyślisz by tam wpłynąć już syreny alarmowe biją a dwie motorówki z "uzbrojonymi" ;) beachboyami sąw pełnym ślizgu po Ciebie.. nawet gdy na akwenie nie ma ANI JEDNEGO WueSa.. :/
za to instruktorzy bazy mogą tam na kite pływać do woli..

wiele by wymieniać - pojedziesz - sam zobaczysz, ocenisz..


na koniec plusy:
hotel jest może nie w moim stylu - ale luksusu mu odmówić nie można!
megawypas warunki mieszkaniowe i jedzenie niespotykane w Egipcie
do wyboru restauracje greckie, włoskie, arabskie i "międzynarodowe"
fortepian do kolacji ;) .jesli komus go potrzeba..
no i tylko godzinny transfer..

nie jest to najlepsze miejsce ani na trening - ani do szkoleń
ale DA SIĘ! najgorsze teżnie jest
na pewno w cenei 3 tys pln za 2 tyg ALL warto je zobaczyć
bo ceny niedługo wrócą do normalnego poziomu i wtedy nie decydowałbym się na to miejsce w cenie niemal Brazylii..
z wiatrem kapryśnie jak to w Egipcie - dużo bardziej niżna Północy wg mnie (np> RAs Sudr..) więc lepiej na 2 tyg niz na tydzień.. by coś popływać

pzdr

Awatar użytkownika
IQM1
Posty: 715
Rejestracja: 13 wrz 2009, 14:31
Deska: Nobile NHP Split
Latawiec: Core Riot XR / XR 2/ XR 4
Lokalizacja: Przemyśl
Postawił piwka: 3 razy
Dostał piwko: 7 razy
Kontaktowanie:
 
Post20 kwie 2011, 11:09

Byłem tam i znam wiele osób, które tam były i takiej opinii ani opisu warunków nie widziałem. Każdy jednak swoją subiektywną nawet opinię może wyrazić. Moim zdaniem pośród czterech znanych mi spotów w Egipcie tj. El Gouna, Dahab, Magawish I Soma ta ostania jest najlepsza.Pozdrawiam

Awatar użytkownika
onzo
Posty: 5583
Rejestracja: 19 paź 2003, 22:34
Deska: Wainman Joke 138
Latawiec: Vegas 9,12,16
Lokalizacja: WaWa
Postawił piwka: 41 razy
Dostał piwko: 89 razy
Kontaktowanie:
 
Post20 kwie 2011, 11:55

Ziomek ale jaka dobra cena :?: Ja w zeszłym roku poleciałem do Somy na takich samych warunkach jakie są proponowane w tej chwili. Więcej - z tego co pamiętam dopłata do AI kosztowała 260zł - teraz o 100zł więcej. W Ras Sudr jeszcze nie byłem, ale Soma jako spot jest ok pod warunkiem że niemiaszki z bazy nie wpuszczają za dużej ilości początkujących na spot. Gdy większość wypływa na głęboką, lub ćwiczyć tricki na granicy między głęboką a płytką wodą - da się spokojnie popływać. Jeżeli jednak w wodzie są sami kursanci lub początkujący to robi się ciasno. Swoją drogą nie rozumiem, czemu akurat w tak uporządkowanej bazie pozwalają, aby "kolega uczył koleżankę". W ten sposób dopłynięcie do brzegu to było lawirowanie między spadającymi latawcami, chociaż instruktorów na Core było max 3 jednocześnie.
A że trafiłeś na kocioł w wodzie to nie dziwne - taka pora :( Wiało przynajmniej :?:

Awatar użytkownika
chrab
Posty: 253
Rejestracja: 29 sie 2008, 12:40
Deska: Nobile NHP
Latawiec: Slingshot RPM, Fuel
Lokalizacja: wroclaw
Kontaktowanie:
 
Post20 kwie 2011, 15:45

wezcie to doklejcie do odpowiedniego watku, bo sa juz chyba ze 4 o somabay i jest watek, gdzie informacji o spocie jest wiecej.

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post21 kwie 2011, 10:12

IQM1 pisze:Byłem tam i znam wiele osób, które tam były i takiej opinii ani opisu warunków nie widziałem. Każdy jednak swoją subiektywną nawet opinię może wyrazić. Moim zdaniem pośród czterech znanych mi spotów w Egipcie tj. El Gouna, Dahab, Magawish I Soma ta ostania jest najlepsza.Pozdrawiam


doceniam Twoje zdanie - tym bardziej że we wszystkicj wymienionych przez Ciebie spotach byłem , często po kilka razy :wink:
i faktycznie Z NICH - SOMA jest zdecydowanie najlepsza
w TYM porównaniu
co nie znaczy że ..nie jest nienajlepsza

- Dahab? - pomyłka - świetny spot ..dla WS :idea: - dla kite jest tam miejsca za mało dla dwóch kajciarzy..
za płytko, wiatr od brzegu = nierówny..

- ElGouna - "nie wypada" nie korzystnie pisać - ale spot jest niezbyt obszerny ujmując dyplomatycznie i dość płytki na trening
do tego gdy schodzi woda to akurat sie rozwiewa - i z pływania nici - a gdy woda napływa...siada wiatr..

- Megawish może pomińmy.. turboczop i "równiutki" wiatr w zakresie 8-30 węzłów podczas jednej sesji..

w tym zestawieniu faktycznie SOMA BAY "rządzi"

nie twierdzę jak napisałem w pierwszym poście, że jest to to beznadziejny spot
ale do topu też mu brakuje

aha - ja zapomniałem a i tu nikt tego nie dopisał
że wiatr tu RÓWNIEŻ wieje od brzegu
i nie trafiłem tu jeszcze na sesję z równym wiatrem
10cio węzłowe szkwały są tu normą..

na pewno tu jeszcze wrócę, ale są miejsca gdzie chętniej wracam..

tymczasem spadam na kolejną sesję
tylko znów mam dylemat czy wziąć 7mkę czy 17stkę.. :roll:

pzdr

yoda
Posty: 24
Rejestracja: 31 paź 2010, 11:58
 
Post21 kwie 2011, 10:34

Najlepsze są te syreny alarmowe. Siedziałem zmęczony po sesji i nagle kogoś na KS gonili ze strefy WS i uruchomili mi je nad uszami. Myślałem że to ostrzeżenie przed atakiem "Kadafianów". Poźniej był desant a'la somalijscy piraci. Generalnie warunki na bazie są "bojowe".

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post21 kwie 2011, 11:26

yoda pisze:Najlepsze są te syreny alarmowe. ..



:D
to racja !!

jak tylko pomyślisz by wpłynąć do WueSów - nawet jak nikogo nie - już trąbią
za to jak instruktorzy pływają pomiędzy żelazkami - zapominają..
planujemy więc PRZEJĄC TRĄBĘ! (serio!)

skądinnąd dobry to pomysł - na komunikację na spocie
by np dać znać , że coś się dzieje - np w PL - że burza idzie itd..
no i kompresory są tu barrdzo wydajne :idea:

pzdr

yoda
Posty: 24
Rejestracja: 31 paź 2010, 11:58
 
Post21 kwie 2011, 12:32

Zdecydowanie popieram opanowanie i uciszenie tego plażowego wyjca wyskalowanego dla 70-letnich niedosłyszących niemieckich riderów. Można użyć bazooki lub urządzić najazd w koszulkach z wizerunkiem pięknej Angeli Merkel (w końcu trzeba pomścić gliwicką prowokację).
pozdro.

przemass
Posty: 3798
Rejestracja: 06 maja 2006, 22:01
Deska: Encore Nirvana
Latawiec: Airush Razor
Lokalizacja: ChalupyCumbuco
Postawił piwka: 26 razy
Dostał piwko: 25 razy
Kontaktowanie:
 
Post21 kwie 2011, 13:15

Ziomek. pisze:w tym zestawieniu faktycznie SOMA BAY "rządzi"
pzdr



No widzisz, ciekawa uwaga o tym że w Somie nie byłem ( co jest prawdą - jakoś się nie złożyło - JESZCZE 2 tyg z haczykiem ;)) w zasadzie nie ma nic do rzeczy...

Gdybym to JA miał wybierać, pojechalibyśmy na Fuerte żeby zobaczyć coś nowego lub do Ras Sudr, bo po pierwszym wyjeździe który tam zorganizowaliśmy już nie chciałeś innych miejsc w Egipcie widzieć...Natomiast tak się składa że mamy grupę 8 kursantów którzy chcą TYLKO do Somy jechać...powody:

- najlepszy ( wg NICH spot )
- najlepszy jak dotąd ( dla NICH ) egipski hotel w jakim byli
- transport na miejsce trwa do godziny :?: a nie 6 - 7 jak to jest w przypadku Ras Sudr :)

Jest klepnięta rezerwacja dla 8 osób z Poznania i 4 z Gdańska, wciąż wolne miejsca na dobijanie do obu grup, mam nadzieję że raczej będziemy brać 7m niż 17 ;)

Z przyjemnością doklejmy wątek gdzieś gdzie się należy

pzdr

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post21 kwie 2011, 19:41

ak przeklejasz post - to tak by nie tracił sensu
Soma rządzi w zestawieniu z miejscówkami do których z własnej woli na pewno już nigdy nie pojadę
to tak jakbyś golfem 1,6 rządził na szosie wśród tico..

hotel - faktycznie najlepszy w jakim byłem w Egipcie
co zresztą napisałem
tylko z dobrych hoteli to masz bliżej do Grand w Sopocie np
jeśli hotele trza pozwiedzać..

Przemass - pojedziesz - zobaczysz - wrócisz - pogadamy w przyczepie
bo na forum to ja JUŻ TERAZ wiem co napiszesz..

progresu tu zbyt wielkiego nie zrobisz..
tak nierówny wiatr to sięrzadko na helu zdarza..
choć dziś było całkiem znośnie..
za to głodny chodził na pewno nie będziesz..

a 7 godzin to do Ras Sudr chyba rowerem wyjdzie..

pzdr

Awatar użytkownika
robi69
Posty: 232
Rejestracja: 12 lut 2009, 17:17
Deska: nobile NHP Split
Latawiec: Ozone, Wainman
Lokalizacja: Przemyśl
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 6 razy
 
Post22 kwie 2011, 10:08

Witam i pozdrawiam serdecznie wszystkich wypowiadających się w tym wątku :D
Oto moja opinia na temat tego spotu:
W Egipcie bywałem w nast. miejscach: Dahab, El Gouna, Safaga.
W Soma miałem przyjemność być 2 razy w zeszłym roku. Raz z ekipą Andrzeja Airmana (2 tyg , 1 tydz. za free z powodu chmury :) ). Na 14 dni wiało co najmniej 10 na latawce od 7-mki w zwyż. Podczas kolejnego pobytu w październiku mieliśmy wiatr codziennie na latawce od 7-16 m. Wiatr był w miarę stały i nie zauważyłem 10 cio węzłowych szkwałów ani nie miałem okazji spotkać wiatru wiejącego od brzegu. Wieje z reguły z kier. pn z lewej strony wzdłuż brzegu. Osoby zainteresowane odsyłam do szerszej wypowiedzi na ten temat zamieszczonej przez kolegę chrab7 (pozdr. Adaś), która jest w wątku o podobnym tytule. Co do głębokości wody, no to cóż pływy w Egipcie są odczuwalne na każdym spocie ......
Moim zdaniem jedną z największych zalet tej miejscówki jest brak rafy i przyjemny pisaeczek na dnie. Umożliwia to pływanie praktycznie przy kilkunastu cm wody bez butów. Co do tłoku na wodzie, to zależy jak trafisz ale generalnie miejsca jest na tyle że na zatoce to o takich warunkach w sezonie można tylko sobie pomarzyć.
Kolejną zaletą jest sprawnie działająca asekuracja. Motorówka stoi na wodzie od momentu otwarcia spotu, tj godz 9.00 i załoga reaguje natychmiast, gdy jest taka potrzeba. Co do niemieckiego porządku to osobiście czasami wolę taki porządek jak polski bur... Co do klimatu w bazie, to niestety daleko mu do ponujęcego w RSZ. Cenowo też nie jest najgorzej (asekuracja 1 tydz. ok 40 Euro) . W czasie mojego pobytu trąbiono max 2 razy.
Hotel Intercontinental - rewelacja, chyba najlepszy w jakim byłem do tej pory. Jedyna wada to brak w opcji All "mocniejszego" alkoholu. Polecam natomiast hotel Caribbean oddaolny od Bazy Surf Motion o 15 min. spacerkiem w jedną stronę. Powrót do hotelu możliwy jest plażą. Hotel o troszeczkę niższym standardzie ale za to daje więcej luzu. Alkohole miejscowe w cenie, dyskoteki itp. jedzenie na podobnym poziomie. Nie polecam osobom, których drażni przy kolacji widok klientów w dresach ze złotymi zębami :D

generalnie miejscówka rewelacyjna, warta polecenia każdemu :clap:

Przemass, Ty też napewno nie będziesz żałował

Awatar użytkownika
onzo
Posty: 5583
Rejestracja: 19 paź 2003, 22:34
Deska: Wainman Joke 138
Latawiec: Vegas 9,12,16
Lokalizacja: WaWa
Postawił piwka: 41 razy
Dostał piwko: 89 razy
Kontaktowanie:
 
Post22 kwie 2011, 10:08

z wiatrem to chyba masz po prostu pecha. Jak pisałem w Ras nie byłem, ale ja trafiłem na wiatr bardzo przyjemny, chociaż... nie piszę, że nie zdarzały się zmiany natężenia w ciągu sesji. Co ciekawe gdy byłem w Somie to u nas wiało ponad 20knt a w El Gounie ludzie szukali kolejnego schronienia przed słońcem czekając kolejny dzień na wiatr :!: :schock: Tak więc nie wiem jak tam jest ale czy to termik czy inny wiatr - zmienia się to w bardzo dużym zakresie.
Nie wiem też jak stoi budowa tego hotelu w głębi zatoki - może to on już zaczął zabierać wiatr i Soma przestanie być w ogóle dobrym spotem do pływania bo będzie kręcić jak w Hurgadzie.

Awatar użytkownika
wieloryb
Posty: 1162
Rejestracja: 15 lip 2006, 20:20
Lokalizacja: Katowice
Postawił piwka: 6 razy
Dostał piwko: 9 razy
Kontaktowanie:
 
Post22 kwie 2011, 11:49

chłopaki ,a da się pływać bezpośrednio przy Hotelu Caribbean Word czy trzeba się od wyhalsować do Intercontinentala :?:
interesuje mnie dokładnie jakie są warunki przy Caribbean

Awatar użytkownika
surfbabe
Posty: 689
Rejestracja: 17 lip 2005, 16:25
Deska: su2 custom
Latawiec: FX, nemesis
Lokalizacja: wwa
Postawił piwka: 47 razy
Dostał piwko: 29 razy
 
Post22 kwie 2011, 12:27

o Soma tu dużo było: viewtopic.php?f=5&t=28877&hilit=soma+bay&start=15
i chrab się postarał z super opisem.
opcja "szukaj" rozwiewa wątpliwości :wink:

przemass
Posty: 3798
Rejestracja: 06 maja 2006, 22:01
Deska: Encore Nirvana
Latawiec: Airush Razor
Lokalizacja: ChalupyCumbuco
Postawił piwka: 26 razy
Dostał piwko: 25 razy
Kontaktowanie:
 
Post22 kwie 2011, 15:43

robi69 pisze:generalnie miejscówka rewelacyjna, warta polecenia każdemu :clap:

Przemass, Ty też napewno nie będziesz żałował



Spoko, dzięki za dużą opinię. Z tego co widziałem, czytałem i słyszałem i trochę szybciej niż pierwsze polskie zorganizowane wyjazdy w to miejsce, jest tam bardzo OK...

Pojedziemy, zobaczymy, napiszemy ;)


Wróć do „Spoty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 60 gości