Deska do snowkite

Snowkiting - wszystko związane z tą zimową odmianą kitesurfingu.
Awatar użytkownika
szed
Posty: 3853
Rejestracja: 09 lip 2005, 19:34
Deska: CF, North, Shin
Latawiec: Naish
Lokalizacja: Katowice
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 31 razy
Kontaktowanie:
 
Post11 lis 2011, 18:34

Rozpocznę ten wątek z nadzieją, że pojawi się tutaj trochę przemyśleń i podzielicie się doświadczeniami z zakresu najbardziej przyjaznej konstrukcji deski do snowkite. Wiem z doświadczenia i obserwacji innych, że jeśli chodzi o zimową odmianę naszego sportu/hobby to już wielu z nas kompletnie nie przywiązuje wagi do typu deski i jej rodzaju. Kupujemy często jakieś najtańsze g.. bo przecież i tak będziemy jeździć gdzieś po polach i krzaczorach :). Wydaje mi się po kilku latach zimowego doświadczenia, że jednak nie bez znaczenia jest: rodzaj deski, długość, flex, rocker itp.
Osobiście poza tymi wszystkimi parametrami zastanawiam się też czy czasem deska w opcji 'wide' nie byłaby dobrą opcją właśnie do snowkite szczególnie gdy go uprawiamy gdzieś w kopnym śniegu na polach i łąkach.
Podzielcie się proszę swoimi doświadczeniami jeśli oczywiście nie macie podejścia jak wcześniej napisałem, że do odmiany zimowej to wystarczy byle g.. deska :wink:

Awatar użytkownika
acn
Posty: 130
Rejestracja: 13 mar 2008, 18:17
Lokalizacja: Rybnik
Kontaktowanie:
 
Post11 lis 2011, 20:12

Ja polecam deskę z rockerem średni flex, bez setbacka, kierunkowego rdzenia, true twintip. Taka deska sprawdzi się świetnie w każdym terenie i do śmigania prawo lewo i do freestyle. Jest kilka firm które mają technologie poprawiające utrzmanie krawędzi-grip tech, magnetraction, snaketraction(?), pewnie jeszcze kilka jest. Mam deske z magnetraction i muszę przyznać że coś tam działa;) Fajną wydaje mi się sprawą w snowkite będzie technologia którą wykorzystuje się w np. GNU Park Pickle, czy pewnie deskach LibTecha bo ta sama linia produkcyjna-asymetrical twin shape-asymetryczny sidecut deski.

Co do deski WIDE to jeżeli nie masz buta większego niż 43 to nie ma sensu. Dł na 75kg ok 180cm 155cm dł- deska w rockerze może być ciut dł.

Ogólnie jakbym miał w tej chwili kupić deskę pod snowkite(freestyle) i do parku to wybierałbym między 3- GNU Park Pickle, Arbor Westmark, LibTech BananaMagic;)


Pozdro
Ostatnio zmieniony 13 lis 2011, 11:44 przez acn, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Krzysztof-L
Posty: 1061
Rejestracja: 23 lip 2009, 20:17
Deska: NHP
Latawiec: Ozone
Lokalizacja: Wisła Wielka
Postawił piwka: 47 razy
Dostał piwko: 37 razy
 
Post12 lis 2011, 21:52

Do tej pory używałem zabytkowego, dedykowanego do boardercrossa kierunkowego Burtona z wiązniami step-in. Było to powodem ogólnego zdziwienia bo w jedną stronę jeździłem na switchu. :doh:

Jak dotąd nie miałem okazji na SNK w głębokim śniegu i w związku z tym i przyjętą ad hoc filozofią jazdy "grawitacyjnej" - czyli z latawcem tak jak bez -nawet to się sprawdzało tym bardziej, że deska ma duży promień skrętu i nie było problemu z utrzymaniem stabilnego kierunku jazdy.

Jednak myślę, że to nie do końca dobra, choć oryginalna koncepcja :wink: Utrwala asymetryczne nawyki i niepotrzebnie ogranicza spektrum manewrów.

Teraz planuję zakup czegoś symetrycznego. Mam na myśli Yamaya z 77project lub dedykowanej do SNK Nobile NHP Snowkite.

Moje doświadczenie ogranicza się jednak do średnio zaśnieżonych pagórkowatych pól, lotnisk i zamarzniętego jeziora. Mam nadzieję, że bardziej obyci koledzy dorzucą tu swoje 3 grosze.

Awatar użytkownika
szed
Posty: 3853
Rejestracja: 09 lip 2005, 19:34
Deska: CF, North, Shin
Latawiec: Naish
Lokalizacja: Katowice
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 31 razy
Kontaktowanie:
 
Post14 lis 2011, 14:22

No tu Krzysztof poruszyłeś dość istotną kwestię z tym stylem jazdy jak to nazwałeś 'grawitacyjnym' :wink:
Ciekawe jest to, że ja za to mam zgoła odmienne spostrzeżenia. Generalnie na snowboardzie jeżdżę kierunkowo i jest to dla mnie dużo bardziej naturalna pozycja niż nogi na kaczkę (tym bardziej w dość twardych butach). Na snowkite zacząłem jeździć na desce symetrycznej w klasycznym ustawieniu właśnie na kaczkę. Niestety jak dla mnie jest to mega niekomfortowe ustawienie i zauważyłem, że częściej i tak jeździłem w jedną stronę na switch'u. A jeśli tak to po co się męczyć... chyba lepiej ustawić sobie wiązania kierunkowo, dobrać odpowiednią deskę (są chyba nawet jakieś konstrukcje typu fish) i ujeżdżać pola i pagórki trochę nazwijmy to bardziej wave'owo :wink:

Awatar użytkownika
mary.dk
Posty: 1918
Rejestracja: 17 cze 2009, 21:13
Deska: Aero, Airush - Compact, Slayer
Latawiec: Airush Wave
Lokalizacja: Bydgoszcz
Postawił piwka: 58 razy
Dostał piwko: 88 razy
 
Post14 lis 2011, 21:24

Hmm, chyba dorzuce swoje trzy grosze ;-)
Ustawienie wiazan kierunkowo ma sens tylko i wylacznie
przy stylu alpine, bo nawet jazda all-around juz nie za koniecznie.
Ustawienie wiazan na tzw kaczke wymusza u ridera prawidlowa postawe
i absolutnie nie mowie tutaj o kaczce typu +15 i -15 stopni, to juz tylko
dla typowego freestylera w raczej miekkim zestawie ktory potrafi takie ustawienie wykorzystac.
Dla typowego ridera od kilku lat sugeruje sie ustawienia typu +21 przod -7/-9/-12 tyl,
wymusza to prawidlowa postawe, wystarczy pamietac zeby kolana byly skierowane w ta sama strone co stopy
czyli w tym przypadku na zewnatrz. Co do samego sprzetu to jak kolega wyzej sugeruje rocker
wydaje sie byc dobrym rozwiazaniem, ale... generalnie najistotniejszy wydaje sie flex.
Z doswiadczenia wiem ze im mieksza deska tym wygodniej, ale tutaj pojawia sie jeszcze kwestia gustu ;-)
Ja smigam na snowkite na tym samym sprzecie co z gory na dol - Burton Custom Wide.

Pozdro...

Awatar użytkownika
3msto
Posty: 534
Rejestracja: 04 paź 2009, 20:29
Lokalizacja: Gdynia
Postawił piwka: 9 razy
Dostał piwko: 45 razy
 
Post14 lis 2011, 22:21

witam,
dla mnie wiązania zdecydowanie na kaczkę (komfort jazdy i odczucia jak na desce kite) takie ustawienie daje moim zdaniem również lepsze trzymanie na krawędzi w pozycji backside , w takiej pozycji głównie jeździmy z kitem prawda.
zaraz się odezwą zwolennicy step in'ów i Flow'ów itp. ale uważam że, "tradycyjne " wiązania na sk są najwygodniejsze kiedy wpinamy się z latawką w zenicie lub siedząc na tyłku.

co do deski to wybrałbym typowy TwinTip , flex i długość uzależniony powinien być moim zdaniem też od terenu po którym śmigamy,
np. ja jeżdzę głównie po zamarznietej zatoce ( czytaj lodzie ) i moja długa twarda freeridówka trzyma najlepiej.

i moje spostrzeżenie :

warto w desce dedykowanej do SK co pewien czas przełożyć wiązania w drugim kierunku , od jazdy praktycznie na jednej krawedzi mam ją sporo bardziej dobitą.
pzdr

Awatar użytkownika
wieloryb
Posty: 1162
Rejestracja: 15 lip 2006, 20:20
Lokalizacja: Katowice
Postawił piwka: 6 razy
Dostał piwko: 9 razy
Kontaktowanie:
 
Post15 lis 2011, 09:28

z moich przemyśleń to należy jeszcze zwrócić uwagę na samo taliowanie deski ,gdyż deska mocno taliowania będzie mała tendencję do skręcania jak jeździmy na krawędzi.
Do snowkite najlepiej mieć deskę jak najmniej wytaliowaną ,czyli taką która ma duży promień skrętu wtedy podczas jazdy na krawędzi nie trzeba mocno korygować kierunku jazdy na desce.

Awatar użytkownika
szed
Posty: 3853
Rejestracja: 09 lip 2005, 19:34
Deska: CF, North, Shin
Latawiec: Naish
Lokalizacja: Katowice
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 31 razy
Kontaktowanie:
 
Post15 lis 2011, 09:53

Dlatego też jest coś takiego jak 20m promień skrętu i Snake rocker :wink: Wydaje mi się, że to dobre dwie cechy deski do snowkite, a i poza trasa bez latawca też pewnie bardzo dobrze się będzie na czymś takim śmigać.

Awatar użytkownika
fabi
Posty: 288
Rejestracja: 28 gru 2006, 01:04
Lokalizacja: Wałbrzych/Wrocław
 
Post15 lis 2011, 12:20

3msto pisze:
zaraz się odezwą zwolennicy step in'ów i Flow'ów itp.
pzdr



A na ten przykład Chastagnol uzywa od jakiegos czasu systemu Flowa co widac na jednym z filmów, więc moze nie jest to az takie złe

Awatar użytkownika
szed
Posty: 3853
Rejestracja: 09 lip 2005, 19:34
Deska: CF, North, Shin
Latawiec: Naish
Lokalizacja: Katowice
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 31 razy
Kontaktowanie:
 
Post15 lis 2011, 12:37

Jak dla mnie wiązania typu Flow do snowkite jak najbardziej są Ok. A na ten przykład SP robi zajebiste wiązania gdzie połączono system flow z klasycznym wiązaniem. Dla mnie bomba (super trzyma i jednocześnie mega szybko się zapina i wypina).

gredy
Posty: 1169
Rejestracja: 29 sty 2011, 21:17
Latawiec: Best
Postawił piwka: 77 razy
Dostał piwko: 31 razy
 
Post15 lis 2011, 18:30

Witam , jest to co prawda, filmik reklamowy Nobile , ale jest w nim kilka ciekawych porad jeśli chodzi czym sie kierować przy zakupie i jak ustawić .
Chyba sporo prawdy jest w tym co tam mówią.
phpBB [video]

Mój burton bulett już czeka na pierwsze śniegi :thumb:

Awatar użytkownika
mary.dk
Posty: 1918
Rejestracja: 17 cze 2009, 21:13
Deska: Aero, Airush - Compact, Slayer
Latawiec: Airush Wave
Lokalizacja: Bydgoszcz
Postawił piwka: 58 razy
Dostał piwko: 88 razy
 
Post15 lis 2011, 22:00

Oczywiscie Flow a step in to dwie zupelnie inne bajki,
na korzysc Flow'a oczywiscie mimo iz osobiscie wole tradycyjne wiazania.
Szed co to jest Snake Rocker ?
Ja myslalem ze deska typu snake to camber/rocker/camber - to mialoby sens ;-)
ale snake rocker ? Moglbys wyjasnic to magiczne zagadnienie ?
...bylbym wdzieczny ;-)

Pozdro...

Awatar użytkownika
szed
Posty: 3853
Rejestracja: 09 lip 2005, 19:34
Deska: CF, North, Shin
Latawiec: Naish
Lokalizacja: Katowice
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 31 razy
Kontaktowanie:
 
Post15 lis 2011, 22:36

Oj.. no może się źle wyraziłem. Myślę, że wiesz o co mi biega. Chodzi mi o kombinację camber w kształcie takiego zafalowania (w środkowej części deski) nazywane też wave-combination czy jakoś tak :wink:
Biega generalnie o to:
Obrazek

Smokie
Posty: 5595
Rejestracja: 07 sie 2003, 12:00
Deska: Semente Pocket Rocket, 77
Latawiec: Slingshot RPM
Lokalizacja: Warszawa
Postawił piwka: 121 razy
Dostał piwko: 77 razy
Kontaktowanie:
 
Post16 lis 2011, 10:08

Chasta nie używa Flowa tylko APO ;) K2 i SP mają podobne systemy, APO troche inny ale zasada działania podobna czyli zwykłe paski z grzechotkami a z tylu odchylany highback. Co do desek to już tu wszystko było wcześniej napisane na ten temat. ACN napisałeś o deskach raczej z górnej półki cenowej, aczkolwiek wybór idealny :).. A ja polecam skierować oczy w stronę desek z NASZEJ bielskiej fabryki. 77, Contract i dedykowana na SNK Nobile. Będzie Pan zadowolony :) Siódemki wiadomo wszystko gra i w dół i do góry i w poziomie :) Contract majstersztyk Pana Darka wiadomo. Nobile też wiadomo z tym że ja akurat nie przepadam za tą deską bez latawca. Za duży promień skrętu ..

Awatar użytkownika
Krzysztof-L
Posty: 1061
Rejestracja: 23 lip 2009, 20:17
Deska: NHP
Latawiec: Ozone
Lokalizacja: Wisła Wielka
Postawił piwka: 47 razy
Dostał piwko: 37 razy
 
Post16 lis 2011, 11:40

ok ale co Wy tak na Pan :shock:


Wróć do „Snowkiting Forum”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości