PORADY SPRZĘTOWE! JAKI LATAWIEC I DESKA NA POCZĄTEK?

Forum dla początkujących
Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post07 lis 2013, 22:56

Calkiew spora waga jezeli chodzi o ten sport, niemniej jednak dodam, ze moja waga 2 lata temu wynosila 105kg. W zwiazku z Twoja waga i doswiadczeniem polecam nie mniej jak 14m. Jezeli chodzi o snowkite to latawce na sniegu maja o wiele wiekszy zakres wiatrowy niz na wodzie. Duzo zalezy od stopnia wtajemniczenia, umiejetnosci operowania depowerem, sily wiatru, szkwalow... Na 14m dasz rade plywac na wodzie, ale rowniez da rade fruwac na snowkite. Jezeli chodzi o Slingshot Octane 2010 - nadaje sie na poczatek, da rade sie na nim nauczyc. Ogolnie polecalbym inne modele na poczatek, jezeli jednak masz okazje dostac Octane za niskie pieniadze - bierz. Poza tym zazwyczaj na srodladziu wiatr jest slabszy jak nad morzem/zatoka, wiec na Twoja wage 13m-14m przy normalnych wiatrach to minimum.

Awatar użytkownika
jedi1
Posty: 2272
Rejestracja: 28 maja 2006, 17:37
Lokalizacja: Gdynia
Postawił piwka: 132 razy
Dostał piwko: 83 razy
Kontaktowanie:
 
Post08 lis 2013, 07:44

Fordon pisze:Jezeli chodzi o snowkite to latawce na sniegu maja o wiele wiekszy zakres wiatrowy niz na wodzie.


:doh:

Awatar użytkownika
harnaś
Posty: 821
Rejestracja: 10 lut 2009, 15:22
Deska: Aboards Z-series
Latawiec: Nobile 555 RRD Addiction
Lokalizacja: Wałbrzych
Postawił piwka: 23 razy
Dostał piwko: 9 razy
 
Post08 lis 2013, 09:09

jedi1 pisze:
Fordon pisze:Jezeli chodzi o snowkite to latawce na sniegu maja o wiele wiekszy zakres wiatrowy niz na wodzie.


:doh:


wszystko zależy od podłoża , jeśli będzie mokry kopny śnieg to żeby śmigać potrzeba więcej wiatru lub większego rozmiaru i odwrotnie na zmrożonej pokrywie słabszy wiatr lub mniejszy rozmiar.
dodatkowo narty potrafią zwiększyć zakres wiatrowy :wink:

chrisn
Posty: 56
Rejestracja: 07 lis 2013, 18:03
Postawił piwka: 4 razy
 
Post08 lis 2013, 11:21

Dzięki za pierwsze uwagi.
Oczywiście pełne IKO2 na początek to podstawa (zatoka lub Sulejów). Jednak z doświadczenia wiem, że na takim kursie załóżmy 10h (2h dziennie) to netto na jedną osobę przypada nie więcej niż 30 minut ekeftywnego szkolenia. Stąd pomysł na równoległe szlifowanie ujmiejętności na swoim sprzęcie.

Reasumując, jeśli dobrze rozumiem to w takich pieniądzach Octane daje radę i nię będzie to kasa wyrzucona w błoto

Awatar użytkownika
onzo
Posty: 5583
Rejestracja: 19 paź 2003, 22:34
Deska: Wainman Joke 138
Latawiec: Vegas 9,12,16
Lokalizacja: WaWa
Postawił piwka: 41 razy
Dostał piwko: 89 razy
Kontaktowanie:
 
Post08 lis 2013, 11:43

chrisn pisze:Dzięki za pierwsze uwagi.
Oczywiście pełne IKO2 na początek to podstawa (zatoka lub Sulejów). Jednak z doświadczenia wiem, że na takim kursie załóżmy 10h (2h dziennie) to netto na jedną osobę przypada nie więcej niż 30 minut ekeftywnego szkolenia.


to są jakieś zasłyszane historie głównie od osób, które wybrały słabe szkółki. Po pierwsze dobre szkoły mają max 2-3 kursantów jednocześnie. Z 10h masz na początku teorię - każdy korzysta tak samo - w zależności od szkoły trwa to od 0,5-2h. Korzystasz w całości. Potem latawiec do nauki -1,5-2m2 - 1h na dwie osoby, ale podpatrując teżsię uczysz - jak dla mnie korzystasz 0,5h w całości i powiedzmy połowę tego co druga osoba - razem 0,75h. Potem to jużdo wody - jak wchodzicie razem to korzystacie na zmianę, ale tutaj też podpatrując się uczysz, więc skoro zostało 7h to korzystasz z tego jakieś 5h minimum. Łącznie przy 2 osobach na szkoleniu przy prostym liczeniu wykorzystujesz jakieś 6-8h o ile Ci na tym zależy, odpowiednio do tego podejdziesz i trafisz na dobrą szkółkę i instruktora.

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post08 lis 2013, 11:58

Zgadzam sie, ze patrzac tez sie uczy, niemniej jednak polecam szkolki, gdzie jeden instruktor szkoli jednego kursanta. A jeszcze lepiej jak jest to szkolenie do skutku - niektore szkolki maja takie szkolenie w ofercie.

chrisn
Posty: 56
Rejestracja: 07 lis 2013, 18:03
Postawił piwka: 4 razy
 
Post08 lis 2013, 13:12

onzo pisze:
chrisn pisze:Dzięki za pierwsze uwagi.
Oczywiście pełne IKO2 na początek to podstawa (zatoka lub Sulejów). Jednak z doświadczenia wiem, że na takim kursie załóżmy 10h (2h dziennie) to netto na jedną osobę przypada nie więcej niż 30 minut ekeftywnego szkolenia.


to są jakieś zasłyszane historie głównie od osób, które wybrały słabe szkółki. Po pierwsze dobre szkoły mają max 2-3 kursantów jednocześnie. Z 10h masz na początku teorię - każdy korzysta tak samo - w zależności od szkoły trwa to od 0,5-2h. Korzystasz w całości. Potem latawiec do nauki -1,5-2m2 - 1h na dwie osoby, ale podpatrując teżsię uczysz - jak dla mnie korzystasz 0,5h w całości i powiedzmy połowę tego co druga osoba - razem 0,75h. Potem to jużdo wody - jak wchodzicie razem to korzystacie na zmianę, ale tutaj też podpatrując się uczysz, więc skoro zostało 7h to korzystasz z tego jakieś 5h minimum. Łącznie przy 2 osobach na szkoleniu przy prostym liczeniu wykorzystujesz jakieś 6-8h o ile Ci na tym zależy, odpowiednio do tego podejdziesz i trafisz na dobrą szkółkę i instruktora.



Ok może masz rację,że zależy to od szkoły. Swoją wypowiedź oparłem na tym jak takie szkolenie wyglądało w Viganji robione przez WaterDonkey. IKO1 mam już przerobione i tam faktycznie korzystasz tyle ile pozostali kursanci. Niestety druga część już nie wylądała tak fajnie (mam info z pierwszej ręki od kumpla który się tam szkolił we wrześniu). Wypływali motorówką w 3 osoby + instruktor na ok 2 godziny (więc na wodzie każdy spędzał nie więcej niż 0,5 h na dzień)...

Ponawiam pytanie czy waszym zdaniem warto wchodzić w ten sprzęt za taką kasę

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post08 lis 2013, 13:57

Jezeli masz watpliwosci co do przebiegu szkolenia, nie jestes pewny czy szkolenie bedzie wygladac tak jak chcesz, masz informacje od znajomego, ze nie warto, ze odradza, nie poleca - wybierz inna szkole. Po co ryzykowac utopienie kasy, po co sie wkurzac, zamiast czerpac przyjenosc przy jednym z pierwszych kontaktow z tym fajnym sportem.

A co do Slingshot Octane 13m 2010 - jak juz napisalem wczesniej nie jest to zly latawiec, da rade sie na nim nauczyc, 1500zl to nie jest zla cena na poczatek za latawiec z barem + plecak i pompka. Jednak ja polecalbym inny latawiec i na Twoja wage polecalbym bardziej 14m niz 13m. Polecam np. Ozone Catalyst 14m 2011/2012. Dobry latawiec do nauki, na poczatek, do Freeride`u, uzywany przez szkolki kitesurfingowe do nauki kursantow, sam jestem wlascicielem 12m zeszlorocznego modelu i bardzo sobie chwale. Tylko, ze ceny oscyluja w granicach 2500zl za latawiec z barem, ale moim zdaniem warto dac 1000zl wiecej. Zreszta to tylko przyklad, jest wiele innych dobrych latawcow. Za kwote ok. 1500zl dostaniesz np. Cabrinha Convert 2009, rowniez dobry latawiec ktory posluzy Ci nie tylko do nauki, ale rowniez po nauce bedzie sie fajnie na nim plywac.

sztyvny
Posty: 178
Rejestracja: 20 lis 2012, 12:04
Postawił piwka: 2 razy
Dostał piwko: 8 razy
 
Post12 lis 2013, 18:58

Pytanie do doświadczonych kolegów:
Pływam rekreacyjnie od tego sezonu,ważę 80kg, posiadam SS Rally 12m i deskę spleene session 141x43. Dolny zakres mam tym zestawem załatwiony bo nie będę brnął w pływanie poniżej kilkunastu knt ale mniejsza o dół. Na przyszły sezon chciałbym zakupić coś na te szczęśliwsze, wietrzne dni czyli ok 20-30knt(na większy wiatr na pewno się nie odważę i raczej rzadko tak kłuje). Podleczyć górny zakres jakąś mniejszą dechą czy mniejszym latakiem 9m?(z góry dzięki za rady że to i to mam kupić z wiadomych względów)

Awatar użytkownika
jedi1
Posty: 2272
Rejestracja: 28 maja 2006, 17:37
Lokalizacja: Gdynia
Postawił piwka: 132 razy
Dostał piwko: 83 razy
Kontaktowanie:
 
Post12 lis 2013, 19:06

sztyvny pisze:Pytanie do doświadczonych kolegów:
Pływam rekreacyjnie od tego sezonu,ważę 80kg, posiadam SS Rally 12m i deskę spleene session 141x43. Dolny zakres mam tym zestawem załatwiony bo nie będę brnął w pływanie poniżej kilkunastu knt ale mniejsza o dół. Na przyszły sezon chciałbym zakupić coś na te szczęśliwsze, wietrzne dni czyli ok 20-30knt(na większy wiatr na pewno się nie odważę i raczej rzadko tak kłuje). Podleczyć górny zakres jakąś mniejszą dechą czy mniejszym latakiem 9m?(z góry dzięki za rady że to i to mam kupić z wiadomych względów)


9tkę kup. Chociaż deska ciut dużawa na Twoją wagę, ale jak Ci się pływa dobrze to najważniejsze.

dazer17
Posty: 88
Rejestracja: 04 gru 2011, 16:44
Latawiec: North Fuse 12m
Lokalizacja: Przemyśl
Postawił piwka: 2 razy
Kontaktowanie:
 
Post12 lis 2013, 19:23

Mam do wyboru:SS Rally 12m 2012,RRD Passion mkiv 11m 2012,North Fuse 12m 2012,PeterLynn Fury 11m 2012,Cabrinha Vector 11m 2012
Cel:freeride,snow,hangtime.
Co wybrać?70kg,latam na komórkach od 4lat,miałem do czynienia z pompkami :)

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post12 lis 2013, 19:32

sztyvny pisze:Pytanie do doświadczonych kolegów:
Pływam rekreacyjnie od tego sezonu,ważę 80kg, posiadam SS Rally 12m i deskę spleene session 141x43. Dolny zakres mam tym zestawem załatwiony bo nie będę brnął w pływanie poniżej kilkunastu knt ale mniejsza o dół. Na przyszły sezon chciałbym zakupić coś na te szczęśliwsze, wietrzne dni czyli ok 20-30knt(na większy wiatr na pewno się nie odważę i raczej rzadko tak kłuje). Podleczyć górny zakres jakąś mniejszą dechą czy mniejszym latakiem 9m?(z góry dzięki za rady że to i to mam kupić z wiadomych względów)

Tez polecalbym mniejszy latawiec, tez 9m. Jezeli jestes zadowolony z obecnego latawca, to najlepiej kup taki sam model w rozmiarze 9m. Moja waga wacha sie w granicach 80kg-90kg, tez plywam na wielkiej desce, w zasadzie jeszcze wiekszej jak Twoja, bo 145.5x46.5 i plywa mi sie bardzo dobrze, nie zamierzam jej zmieniac, jezeli masz podobnie jak ja - nie zmieniaj jej. Ogolnie co do deski na Twoja wage polecalbym cos kolo 136 - w przypadku gdybys zdecydowal sie na zmiane.

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post12 lis 2013, 19:50

dazer17 pisze:Mam do wyboru:SS Rally 12m 2012,RRD Passion mkiv 11m 2012,North Fuse 12m 2012,PeterLynn Fury 11m 2012,Cabrinha Vector 11m 2012
Cel:freeride,snow,hangtime.
Co wybrać?70kg,latam na komórkach od 4lat,miałem do czynienia z pompkami :)

Duze rozmiary jak na Twoja wage, na 70kg polecalbym cos kolo 10m - czyli tak z 2m mniej od wyzej wymienionych, ale jestes doswiadczony, wiesz co robisz, poradzisz sobie. Wiekszy rozmiar bedzie mial plusy przy slabszych wiatrach, na pewno wiekszy rozmiar przyda sie przy skokach, a gdy powieje silniej - masz 4 lata doswiadczenia, wiec umiesz sie poslugiwac depowerem, dasz rade. Kazdy z wymienionych latawcow jest dobrym latawcem, sa wsrod nich fajne latawce na poczatek, fajne latawce do Freeride`u, nienajgorsze do skokow... ale chyba jednak polecalbym wybrac Slingshot Rally 12m 2012, moim zdaniem najbardziej ambitny ze wszystkich, mozna na nim zajsc ciut dalej... ogolnie ciezki wybor, bo na prawde wszystkie latawce sa super i kazdy sie nada do okreslonych celow. Vector tez fajny wybor, Passion sam bardzo lubie... Ciezki wybor, jednak polecalbym SS Rally.

sztyvny
Posty: 178
Rejestracja: 20 lis 2012, 12:04
Postawił piwka: 2 razy
Dostał piwko: 8 razy
 
Post12 lis 2013, 20:16

jedi1 i fordon pisze:
9tkę kup.


dzięki za podpowiedzi, tak obstawiałem

dazer17
Posty: 88
Rejestracja: 04 gru 2011, 16:44
Latawiec: North Fuse 12m
Lokalizacja: Przemyśl
Postawił piwka: 2 razy
Kontaktowanie:
 
Post12 lis 2013, 20:31

Fordon pisze:
dazer17 pisze:Mam do wyboru:SS Rally 12m 2012,RRD Passion mkiv 11m 2012,North Fuse 12m 2012,PeterLynn Fury 11m 2012,Cabrinha Vector 11m 2012
Cel:freeride,snow,hangtime.
Co wybrać?70kg,latam na komórkach od 4lat,miałem do czynienia z pompkami :)

Duze rozmiary jak na Twoja wage, na 70kg polecalbym cos kolo 10m - czyli tak z 2m mniej od wyzej wymienionych, ale jestes doswiadczony, wiesz co robisz, poradzisz sobie. Wiekszy rozmiar bedzie mial plusy przy slabszych wiatrach, na pewno wiekszy rozmiar przyda sie przy skokach, a gdy powieje silniej - masz 4 lata doswiadczenia, wiec umiesz sie poslugiwac depowerem, dasz rade. Kazdy z wymienionych latawcow jest dobrym latawcem, sa wsrod nich fajne latawce na poczatek, fajne latawce do Freeride`u, nienajgorsze do skokow... ale chyba jednak polecalbym wybrac Slingshot Rally 12m 2012, moim zdaniem najbardziej ambitny ze wszystkich, mozna na nim zajsc ciut dalej... ogolnie ciezki wybor, bo na prawde wszystkie latawce sa super i kazdy sie nada do okreslonych celow. Vector tez fajny wybor, Passion sam bardzo lubie... Ciezki wybor, jednak polecalbym SS Rally.

no myśle ze 11-12m to strzal w 10 xd


Wróć do „Pierwsze Kroki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości

cron