PORADY SPRZĘTOWE! JAKI LATAWIEC I DESKA NA POCZĄTEK?

Forum dla początkujących
Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post08 kwie 2014, 22:56

Daraka:

Latawiec malo popularny, z przeznaczeniem do Freeride, a zazwyczaj latawiec Freeride`owy nadaje sie do nauki. Ja jednak na poczatek polecalbym cos bardziej sprawdzonego, znanego i pewnego. Chociaz jak spodoba sie Tobie, stan OK i cena bedzie dobra to mozesz brac. Nie bedzie to zly wybor, ale moim zdaniem mozna wybrac lepiej. Zgadzam sie z poprzednikiem co do rozmiaru.

Bylo na forum pare postow na co zwracac uwage przy zakupie latawca. Tak na szybko napisze: Zwroc uwage na stan poszycia (przetarcia, pekniecia, dziury, laty, naprawy, itp.) zarowno powierzchni nosnej jak i tuby glownej i zeber, czy nie rozchodza sie szwy, stan zaworow, szczelnosc, stan linek na latawcu (bridle), czy sa rowne i niepowyciagane, stan koncowek (pigtails), stan linek na barze, sprawdz czy bar strymowany bys na poczatku sam sie z tym nie musial meczyc...

Deska docelowa kolo 138 na ktorej tez mozna sie uczyc, ale typowo na poczatek to tak jak napisalem w swoim poprzednim poscie powyzej - 140-150, a pozniej sprzedac lub trzymac jako slabowiatrowa.

Awatar użytkownika
Theo
Posty: 29
Rejestracja: 08 kwie 2014, 16:26
Latawiec: Catalyst 10
Lokalizacja: nienack
 
Post09 kwie 2014, 09:18

Fordon pisze:Theo:

Latawiec trudny na poczatek. Troche za duzy, na Twoja wage badziej 10m. Nie pisze, ze na takim nie da sie rady nauczyc, bo te 8-10 lat temu (bo ten latawiec to jakos z 2004-2006?) na takich latawcach sie szkolili i dawali rade, ale na innym latawcu byloby latwiej, prosciej i przyjemniej np. latawiec typu bow. Przez te lata technika poszla fest do przodu w przypadku projektowania latawcow i widac i czuc roznice.

Deska moim zdaniem za mala, zarowno jako deska docelowa, a tym bardziej jako deska do nauki. Standardowo juz napisze, ze do nauki osobiscie polecam duze deski typu 150cm, tylko jest taki mankament, ze potem beda sluzyc raczej tylko jako deski slabowiatrowe, dlatego nie jest zlym wyborem deska typu 140cm, gdzie i nada sie na poczatek i posluzy jeszcze kawalek potem, po nauce. Na Twoja wage docelowa deske to polecalbym kolo 134. Mozna tez od takiej deski zaczac nauke i da rade sie nauczyc, ale znowu bedzie ciezej jak na 140 czy 150.

Moim zdaniem sprzet dobrany zle. Bedzie ciezej na poczatku, nie bedzie szlo tak dobrze i szybko i latwo i przyjemnie jak z dobrze dobranym sprzetem. Jak napisalem na poczatku postu: da rade sie nauczyc, ale bedzie ciezej + to co napisalem powyzej.



No właśnie chciałem, żebyście mi uświadomili, że ta deska jednak jest za mała. Miałem jednak nadzieję, że będzie inaczej bo wisi na alledrogo za 320zł, niezniszczona i do tego w okolicy.

Dzięki za odp.

Swoją drogą jakby ktoś coś wiedział o tanim blacie ok 134-136 to prosiłbym PW :)

pzdr

daraka
Posty: 5
Rejestracja: 08 kwie 2014, 17:30
Postawił piwka: 4 razy
 
Post09 kwie 2014, 09:57

Ziomek. pisze:
daraka pisze:hejka,
właśnie dołączyłem do forum. Zacząłem pływać w lipcu 2013, ok 8 godz na wodzie, jestem mega początkujący, chociaż wychodzę już z wody bez większych problemów. Ważę 88 kg i chcę kupić sprzęt. Mam ciekawą ofertę: Slingshot KEY 2011 z deską, podobno prawie nieużywany.
Jutro mam go obejrzeć na sucho. Proszę podpowiedzcie co myślicie o takim kajcie pod kątem potrzeb początkującego i na co mam zwrócic jutro uwagę oceniając kajta przed zakupem.
wielkie dzięki


rozmiar :?: zarówno latawca jak i deski

Key super udany nie jest, ale JEŚLI :idea: stan bdb i cena dobra to OK ..
jako jedyny potrzebujesz 12m2 :idea:
a deska 135-140 x 41-42 cm

peace


Ziomek - dzieki,
latawiec to 13m w zestawie z leashem, pompką i deską 132, cały zestaw ma kosztować 2500 zł. Podobno wszystko to było 2 razy na wodzie przez kilka godzin. czy jest szansa aby to zweryfikować po wyglądzie czy "brzmieniu / odgłosie" kajta (podobno nieużywane jakoś szczególnie szeleszczą). będę wdzięczny za każdą sugestię, która pomoże mi mądrze i bezpiecznie dokonać zakupu

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post09 kwie 2014, 12:04

daraka pisze:
Ziomek - dzieki,
latawiec to 13m w zestawie z leashem, pompką i deską 132, cały zestaw ma kosztować 2500 zł. Podobno wszystko to było 2 razy na wodzie przez kilka godzin. czy jest szansa aby to zweryfikować po wyglądzie czy "brzmieniu / odgłosie" kajta (podobno nieużywane jakoś szczególnie szeleszczą). będę wdzięczny za każdą sugestię, która pomoże mi mądrze i bezpiecznie dokonać zakupu


latawce zużyte mają MIĘKKIE poszycie, z białymi przełamaniami materiału
nie będą już pracować efektywnie
często niedoświadczeni testujący - mając stary model i biorąc na pływanie nówkę - pieją z zachwytu nad właściwościami - a jakby im dać ten sam model, zużyty a nówkę
..również pialiby - bo różnice w czuciu i zachowaniu są kolosalne :idea:

peace

Awatar użytkownika
theonestrugal
Posty: 7
Rejestracja: 09 kwie 2014, 22:01
Postawił piwka: 1 raz
 
Post09 kwie 2014, 22:23

Witam wszystkich na forum. Mam zamiar zacząć przygodę z kitesurfing w związku z tym mam parę pytań. Mam 182 i ważę 82kg jaka wielkość deski na początek i jaki rozmiar latawca (wiem ze ciężko ale mile widziane nazwy) Jestem ambitny, nastawiam się na freeride i freestyle, ogólnie uważam że te wystrzały w powietrze dają najwięcej frajdy :thumb: Jest na allero latawiec Best Waroo 13m http://allegro.pl/nowy-latawiec-kite-be ... 91376.html i nie wiem co o nim sadzicie, o desce myślałem na su-2 clasic. Jeżeli chodzi o piankę stawiam na Mystic Majestic 2014 (dobry wybór?) trapez Mystic Warrior IV bądź Mystic Majestic 2014? Pływał będę w Norwegii i Polsce. Dodam ,że w maju wbijam na Chałupy zrobić kurs IKOI i II. Pozdro

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post10 kwie 2014, 03:28

Deska do nauki
1. 150, potem uzywac jako lightwind
albo
2. 140, posluzy na dluzej jak 150, ale bedzie minimalnie ciezej na poczatku
albo
3. ok. 136 jako deska docelowa, bedzie ciezej na poczatku ja w przypadku desek powyzej, ale za to posluzy najdluzej.

Deska typowo Freeride`owa.
Z duzych (145-160+) polecam Naish Haze XL, Slingshot Glide, Spleene Door...
Co do "normalnych rozmiarowo" (punkt 2 i 3) wiekszosc desek Freeride bedzie OK.

Latawiec typowo do nauki
Rozmiar: 12m
Przyklady konkretnych marek i modeli typowo do nauki: Ozone Catalyst, North Neo, North Evo, Naish Ride, Best Kahoona, RRD Passion, Cabrinha Convert... i wiele innych fajnych latawcow Freeride. Niejeden uzytkownik forum dorzuci tu jeszcze pare fajnych marek i modeli.

Best Waroo 13m (2008-2010 rok?) nie jest zlym latawcem do nauki, ale ja polecalbym cos innego, jak np. powyzej.

Trapez
Wg. mnie trapez musi byc wygodny i sie podobac, a model, marka nie stanowia az takiej roznicy. Na poczatek bardziej polecam tradycyjny trapez, nie polecam na poczatek trapezu siodelkowego, nie kazdemu przypadnie do gustu. Ogolnie Mystic robi fajne trapezy, wiec wybierajac wiekszosc modeli bedziesz zadowolony, model Warrior cieszy sie dobrymi opiniami, wiec rowniez bedziesz zadowolony.

Pianka:
Ja kupilem moze nie najtansza, ale tania, dobra pianke 5/3mm i jestem zadowolony. Nie mialem na sobie pianki Mystic`a, ale to porzadna firma, wiec nie sadze by pianki robili szajsowate, wiec tu tez powinienes byc zadowolony.

I na koniec jedna wazna sprawa: najlepiej przetestowac sprzet przed zakupem, bo nie kazdemu moze sie spodobac dany model i marka, lub to co polecilem powyzej (mi sie podoba (i nie tylko mi), mi sie fajnie plywa, dlatego polecam, ale nie kazdy moze miec podobne zdanie). Ale skoro jeszcze nie umiesz plywac to z przetestowaniem moze byc ciezko. Sadze jednak, ze wybierajac jedna z przedstawionych przezemnie opcji powinienes byc zadowolony - mi sie podoba, wielu innym osobom (zarowno z forum, ze spotow jak i ze znajomych) to Tobie raczej tez bedzie sie podobac. Poczytaj rozniez opinie innych uzytkownikow forum, jak masz mozliwosc popytaj na spocie czy podczas szkolenia i wybierz swoim zdaniem najlepsze opcje.

Awatar użytkownika
bartolomeo_n
Posty: 521
Rejestracja: 06 gru 2010, 12:09
Deska: (Super+)Shinn(+ster)
Latawiec: RRD, Best TS, Bandit
Lokalizacja: Poznań
Postawił piwka: 14 razy
Dostał piwko: 35 razy
 
Post10 kwie 2014, 12:14

theonestrugal pisze:Witam wszystkich na forum. Mam zamiar zacząć przygodę z kitesurfing w związku z tym mam parę pytań (...) Pływał będę w Norwegii i Polsce. Dodam ,że w maju wbijam na Chałupy zrobić kurs IKOI i II. Pozdro

Ja na Twoim miejscu bym sprawdził statystyki wiatrowe miejsc w których zamierzasz pływać - a zwłaszcza JAKOŚĆ wiatru.
Im lepsze warunki - i równiejszy wiatr tym mniejsza (docelowa) deskę bierz. Jak nie będziesz cisnął na śródlądziu w PL to drzwi olej po prostu.
Poza tym - do maja na tyle niedaleko, że powstrzymaj się od zakupów (chociaż może niezłe ceny są teraz na używki) i kup sprzęt jak będziesz po kursie...

maryjka
Posty: 192
Rejestracja: 22 mar 2014, 23:19
Deska: 50/50
Latawiec: 50/50 FUEL GP
Postawił piwka: 65 razy
Dostał piwko: 10 razy
 
Post10 kwie 2014, 19:39

Pieję z zachwytu nad starodawnym modelem Yargi z 2006r bez względu na zużycie materiału.
A Best GP z 2013 też niezły -leży. Nowy latawiec, a wolę go trochę pooszczędzać.
Ziomku! Łon tyle nie polata. Jest to najlepszy latawiec w rozmiarze 12 jaki odkryłem ostatnio dla siebie, ale nie polata 8 lat. Na 100%.

---
A Fordon o Mysztiku przestań p.... Proszę.
Mam exela za 450 i mysztika za 800.
Ten drugi po 30 sesjach już jest do lepienia.
Klej o nazwie Cement4000 do klejenia pasów transmisyjnych zamówiłem,
to 3letniego Billabonga też wskrzeszę przy okazji.

Awatar użytkownika
theonestrugal
Posty: 7
Rejestracja: 09 kwie 2014, 22:01
Postawił piwka: 1 raz
 
Post10 kwie 2014, 21:59

Fordon pisze:Deska do nauki
1. 150, potem uzywac jako lightwind
albo
2. 140, posluzy na dluzej jak 150, ale bedzie minimalnie ciezej na poczatku
albo
3. ok. 136 jako deska docelowa, bedzie ciezej na poczatku ja w przypadku desek powyzej, ale za to posluzy najdluzej.

Deska typowo Freeride`owa.
Z duzych (145-160+) polecam Naish Haze XL, Slingshot Glide, Spleene Door...
Co do "normalnych rozmiarowo" (punkt 2 i 3) wiekszosc desek Freeride bedzie OK.

Latawiec typowo do nauki
Rozmiar: 12m
Przyklady konkretnych marek i modeli typowo do nauki: Ozone Catalyst, North Neo, North Evo, Naish Ride, Best Kahoona, RRD Passion, Cabrinha Convert... i wiele innych fajnych latawcow Freeride. Niejeden uzytkownik forum dorzuci tu jeszcze pare fajnych marek i modeli.

Best Waroo 13m (2008-2010 rok?) nie jest zlym latawcem do nauki, ale ja polecalbym cos innego, jak np. powyzej.

Trapez
Wg. mnie trapez musi byc wygodny i sie podobac, a model, marka nie stanowia az takiej roznicy. Na poczatek bardziej polecam tradycyjny trapez, nie polecam na poczatek trapezu siodelkowego, nie kazdemu przypadnie do gustu. Ogolnie Mystic robi fajne trapezy, wiec wybierajac wiekszosc modeli bedziesz zadowolony, model Warrior cieszy sie dobrymi opiniami, wiec rowniez bedziesz zadowolony.

Pianka:
Ja kupilem moze nie najtansza, ale tania, dobra pianke 5/3mm i jestem zadowolony. Nie mialem na sobie pianki Mystic`a, ale to porzadna firma, wiec nie sadze by pianki robili szajsowate, wiec tu tez powinienes byc zadowolony.

I na koniec jedna wazna sprawa: najlepiej przetestowac sprzet przed zakupem, bo nie kazdemu moze sie spodobac dany model i marka, lub to co polecilem powyzej (mi sie podoba (i nie tylko mi), mi sie fajnie plywa, dlatego polecam, ale nie kazdy moze miec podobne zdanie). Ale skoro jeszcze nie umiesz plywac to z przetestowaniem moze byc ciezko. Sadze jednak, ze wybierajac jedna z przedstawionych przezemnie opcji powinienes byc zadowolony - mi sie podoba, wielu innym osobom (zarowno z forum, ze spotow jak i ze znajomych) to Tobie raczej tez bedzie sie podobac. Poczytaj rozniez opinie innych uzytkownikow forum, jak masz mozliwosc popytaj na spocie czy podczas szkolenia i wybierz swoim zdaniem najlepsze opcje.



Oki wielkie dzięki za info. Wydaje mi się że zrobię tak:
-trapez i pianka tak jak pisałem,
-deskę będę się starał brać od razu docelową w rozmiarze pomiędzy 136-140 bo fundusze są takie a nie inne i póki co na dwie mnie nie stać,
-latawiec jeśli koleś od Waroo 2010 zrobi dobrą cenę to wezmę bo nowy a oceniają go też w porządku, jeśli nie to kupie coś z Twojej kolekcji (może ktoś na forum ma coś do sprzedania w rozmiarach ok 12) lub poczekam może na kursie coś mi doradzą. Ogólnie kusi mnie jeszcze jeden okolo 8-9m silno wiatrowy ale to zależy od $,
Jak wspomniałem wcześniej latać będę w Norwegii (w większości i miedzy innymi bo mieszkam tu póki co) mam zamiar odwiedzić spoty i tu link bartolomeo_n i inni co sadzicie
http://localkitespots.com/kitesurfing/N ... 05&zoom=11
wchodzą w grę trzy Sundvollen, Svelvik i Drobak wieje tam doś mocno ale jak wiadomo to akurat jest zmienne..... nop ale mały by się przydał? na 13 to mnie do Polski dowieje :clap:
Szacun i Pozdroo

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post11 kwie 2014, 01:24

Jezeli istnieje duza rozpietosc wiatrowa to powinienes miec dwa latawce. Jeden na normalne wiatry (12m) i jeden na silniejsze (9m). Z za duzym latawcem nie ma co sie pchac na silne wiatry, gra nie warta swieczki, dlatego jak beda tam wiatry 15-35kts (tak jak teraz patrze na stronie ktora podales) to 2 latawce to najlepsze rozwiazanie. Bo jak kupisz tylko 12m to powyzej 25kts juz nie poplywasz, wtedy plywanie ryzykowne, niebezpieczne no i co najwazniejsze nie bedzie frajdy z plywania tylko strach (tym bardziej na poczatku). Popatrz na allegro, eBay (nie tylko polski ale i zagraniczny), dzial Gielda na kiteforum (sprawdz istniejace juz oferty albo sam zaloz watek co chcesz kupic i czekaj na odpowiedzi i na ceny). A co do Waroo: Tak ja bylo pisane kilka postow wyzej: jak sie spodoba i cena bedzie OK to mozna brac, zly wybor to nie bedzie, ale najlepszy tez nie.

Z deska dobrze kombinujesz, i sie nauczysz i posluzy Ci na dluzej.

daraka
Posty: 5
Rejestracja: 08 kwie 2014, 17:30
Postawił piwka: 4 razy
 
Post11 kwie 2014, 17:02

pozdrówka z Wrocka,
czy możecie podpowiedzieć gdzie możliwie bezpiecznie kupić używanego kite'a z deską? przeglądam Allegro, ale tam 70% to oferty nowego sprzętu a nieliczne używki to głównie szkółki po 2 sezonach szkolenia (dużo napraw na tubach i w poszyciu). Na forum nie odnajduje dedykowanego wątku "KUPIĘ / SPRZEDAM" - może cienko szukam..?
Może gdzieś samemu zamieścić chęć kupna? Tylko gdzie?
dzięki

G2N
Posty: 49
Rejestracja: 07 wrz 2013, 01:54
Deska: SU-2 Prorider
Latawiec: RRD Vision '13
Postawił piwka: 13 razy
Dostał piwko: 2 razy
 
Post11 kwie 2014, 19:03

daraka pisze:pozdrówka z Wrocka,
czy możecie podpowiedzieć gdzie możliwie bezpiecznie kupić używanego kite'a z deską? przeglądam Allegro, ale tam 70% to oferty nowego sprzętu a nieliczne używki to głównie szkółki po 2 sezonach szkolenia (dużo napraw na tubach i w poszyciu). Na forum nie odnajduje dedykowanego wątku "KUPIĘ / SPRZEDAM" - może cienko szukam..?
Może gdzieś samemu zamieścić chęć kupna? Tylko gdzie?
dzięki


No tutaj przecież :)

Strona główna forum ‹ Giełda ‹ Latawce / Kite'y
viewforum.php?f=2

Awatar użytkownika
Theo
Posty: 29
Rejestracja: 08 kwie 2014, 16:26
Latawiec: Catalyst 10
Lokalizacja: nienack
 
Post14 kwie 2014, 21:21

siema
czy ta decha nadaje sie do nauki? 69kg
viewtopic.php?f=10&t=56838

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post15 kwie 2014, 04:22

Mmmmm... No w sumie na upartego nada sie... Co prawda to nie jest typowy TwinTip, rozmiarowo nienajgorzej wyglada... Poza tym deska wizualnie wyglada ladnie, cena tez nienajgorsza... Ale ja jednak polecalbym tradycyjnego TwinTip`a do nauki z przeznaczeniem do nauki. Ta deska jest bardziej na fale, nie byla projektowana z mysla o poczatkujacych, osobiscie jak dla mnie taki troche wynalazek dla osob szukajacych czegos nowego, innego, ciekawego, itp. Napisalem wynalazek, bo jednak wiekszosc desek to TT, wave, race, a te sa rzadziej spotykane / produkowane.

Ta deska przypomina mi troche starego Naish`a Mutanta.

Nie plywalem na niej, nie wiem jak bedzie sie plywalo na takiej osobie poczatkujacej, ale podejrzewam, ze szalu nie bedzie. Poszukaj tradycyjnego TwinTip`a, mysle ze tak bedzie najlepiej. Pozdrawiam.

bartekk
Posty: 1271
Rejestracja: 06 sie 2008, 22:46
Lokalizacja: Chałupy
Postawił piwka: 11 razy
Dostał piwko: 55 razy
Kontaktowanie:
 
Post15 kwie 2014, 11:38

Poszukaj lepiej jakieś standardowego twin-tipa, jeżeli to ma być tylko do nauki to coś powyżej 140 nawet do 150 cm.

Jak wolisz coś bardziej progressywnego, również na późniejsze etapy, to na Twoją wagę maks 136 cm.


Wróć do „Pierwsze Kroki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości