PORADY SPRZĘTOWE! JAKI LATAWIEC I DESKA NA POCZĄTEK?

Forum dla początkujących
Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post05 maja 2014, 17:43

- Teoretycznie kazdy bar z odpowiednio/rowno strymowanymi linkami bedzie pasowal do kazdego latawca. Czyli teoretycznie mozesz uzyc baru np. Naish`a do latawca Best`a. Niemniej jednak ja osobiscie polecalbym uzywac bar Ozone do latawcow Ozone, bar Cabrinha do latawcow Cabrinha, itp. Krotko mowiac uzywac baru dedykowanego do danej marki i modelu latawca.
- Poszukac na allegro, eBay, dac ogloszenie w dziale Gielda na KF
- Wszystkie moje bary byly i sa uzywane i nigdy nie stanowilo to dla mnie problemu, bez obaw mozesz kupic bar uzywany, byleby tylko byl w dobrym/normalnym stanie, a nie jakis przeorany - szczegolnie mam na mysli linki, bo to jest najwazniejsze
- Best Kahoona v5 (2013 rok o ile mnie pamiec nie myli?) to fajny latawiec Freeride dla poczatkujacych

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post05 maja 2014, 20:06

koszyk pisze: - Czy Best Kahoona v5 jest polecany dla nowicjuszy?

.



zdecydowanie jest to jeden z najlepszych modeli dla nowicjuszy i średniozaawansowanych , niezależnie od rocznika

co do baru - to czy dziś dostałem maila z zapytaniem o używane bary BEST

2013 sprzedajemy w cenie 600 pln

jednak w odpowiedzi dostałem ,iż to słaba cena, bo nowe można kupić w cenie 800 pln :clap:

napisałem , że biorę hurtową ilość, bo to jednak mniej niż 399 eur, jednak już odpowiedzi nie dostałem..

peace

*Michal*
Posty: 1
Rejestracja: 20 mar 2014, 13:51
 
Post06 maja 2014, 12:18

Witam
poczatkujacy po kursie na etapie kompletowania sprzetu
dostalem deske shinn luigi 134X44 za przyslowiowa flaszke wodki
czy przy mojej wadze ok 88 kg to dobry sprzet czy szukac czegos wiekszego

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post06 maja 2014, 13:53

Na poczatek zdecydowanie czegos wiekszego. Na Twoja wage jako deske docelowa polecalbym cos kolo 138 lub 140. Wiec jak widzisz ta deska o ktorej piszesz nawet jako deska docelowa jest za mala. A na poczatek ogolnie polecalbym duze deski, bo latwiej sie na takich nauczyc, choc nie pisze, ze nie da sie nauczyc plywac na deskach docelowych, ale bedzie ciut ciezej. Nie wiem tez jak dobrze plywasz, czy nadal sie uczysz, czy podstawy masz juz opanowane i patrzysz w strone progress`u. Deska ktora masz obecnie moze posluzyc jedynie na silniejsze wiatry jak juz sie troche wprawisz. Na upartego da rade sie na tym nauczyc, ale nie polecam, bedzie trudniej niz na docelowej desce i jeszcze trudniej niz na duzej, typowo do nauki. A wierz mi, ze na poczatku jak zbyt ciezko idzie z nauka, albo zbyt dlugo nauka trwa, to potrafi to czlowieka zniechecic. A przeciez w tym wszystkim chodzi o przyjemnosc i frajde, a jak sie bedziesz wkurzal, ze zbyt slabo/wolno nauka/progress idzie, to tej frajdy i przyjemnosci nie bedzie. Dlatego moja dobra, szczera rada: warto wydac troche wiecej i miec dobrze dobrany sprzet, na ktorym bedzie sie fajnie plywac, niz meczyc sie na tym co akurat, przypadkiem w rece wpadlo. A przy okazji dodam, ze na Twoja wage polecalbym latawiec tak 12m-13m, ew. 14m, ale jednak bardziej te 12m-13m, wiekszy juz nie, bo choc bedzie moze i lepiej ciagnal, to bedzie bardziej zamulal w powietrzu, bedzie wolniejszy, gdzie latawiec 12m-13m brak tego dodatkowego metra kwadratowego czy dwoch nadrobi zwrotnoscia, szybkoscia. Pozdrawiam i zycze powodzenia w kompletowaniu sprzetu.

Kasper
Posty: 73
Rejestracja: 07 maja 2014, 23:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Postawił piwka: 2 razy
Dostał piwko: 2 razy
 
Post08 maja 2014, 20:05

Siema. Poszukuję kajta 13-14 m. To co na razie wpadło mi w oko to Best Kahoona, Naish Park, Ozone Catalyst lub C4, North Fuse lub EVO, Slingshot RPM lub Z oraz Fone Bandit i Nobile T5 ale tych dwóch ostatnich praktycznie nie ma na rynku wtórnym. Możecie mi coś poradzić - które z nich są najbardziej warte uwagi? Szukam sprzętu używanego w rocznikach '12 lub '13. Jestem na etapie skoków, rozmiar to świadoma decyzja wynikająca z zapotrzebowania na pokrycie 3B. Z góry dzięki!

Awatar użytkownika
walo1
Posty: 467
Rejestracja: 24 lip 2010, 19:35
Deska: SU-2+YETI
Latawiec: CF Moowii/Best Roca/EVO
Lokalizacja: DębskaKuźnia
Postawił piwka: 4 razy
Dostał piwko: 2 razy
 
Post08 maja 2014, 22:01

*Michal* pisze:Witam
poczatkujacy po kursie na etapie kompletowania sprzetu
dostalem deske shinn luigi 134X44 za przyslowiowa flaszke wodki
czy przy mojej wadze ok 88 kg to dobry sprzet czy szukac czegos wiekszego


Cześć.
Ja ważę 84kg i zazwyczaj pływam na desce 135x40 lub jak mocno wieje i jak mam ochotę to wyciągam nobile shin 132x40 i też daje rade, latawiec 11m.
Jak słabo wieje to latwaiec 14m i deska RRD Placebo 145x47. Więc deski 134x44 nie jest taka zła (moim zdaniem), jest dosyć szeroka.

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post08 maja 2014, 23:18

Kasper:

Moim zdaniem testy, testy i jeszcze raz testy. Jezeli dobrze zrozumialem, to nie jestes poczatkujacy, jestes srednio-zaawansowany, troche pojecie masz i teraz tylko kwestia wyboru odpowiedniego sprzetu ktory sie Tobie spodoba. A kazdy jest inny, kazdemu moze sie spodobac inny latawiec. Dlatego jezeli jest mozliwosc - wyprobowac, przetestowac. A sezon ruszyl/rusza pelna para, wiec nic tylko korzystac. Do tego poczytac opinie innych, recenzje na forum i na necie, poogladac filmiki z latawcami w akcji, itp. No i pytanie czy dalej chcesz bawic sie w Freestyle, czy miec fajny, przyjemny latawiec do plywania Freeride, czy poswirowac ze skokami, itp.

Ja plywam na Ozone Catalyst 12m 2012 i moim zdaniem to dobry, uniwersalny kite. Ja jestem z niego bardzo zadowolony, plywa sie na nim swietnie, ostrzy fajnie, skacze spoko, mozna poswirowac z podstawami Freestyle - i sa osoby ktore podzielaja moje zdanie albo w kilku albo we wszystkich kwestiach. Ale jest tez czesc osob, ktora uwaza ten latawiec za taki bezplciowy, bez charakteru, za za latwy, itp.

Latwiej moim zdaniem polecic latawiec osobie poczatkujacej, ktora - badzmy szczerzy - nie bedzie na poczatku za bardzo widziala roznicy miedzy jednym a drugim latawcem, gdzie oba nadaja sie tak samo dobrze do nauki. Natomiast bedzie juz widziala i czula roznice miedzy np. latawcem z glownym nastawieniem na Freestyle czy Race - ktore nie sa latwe na poczatku, moga sprawiac trudnosci i sa raczej dla wprawionych plywakow - a grzecznym latawcem Freeride. I chodzi wlasnie o to by polecic jej latawiec prosty na poczatek, latwy do nauki, itp., a odradzic wybor np. C-shape`a. Z doradzaniem osobie majacej poczatki juz za soba - tu moim zdaniem gorzej, bo jak wspomnialem wczesniej kazdy jest inny, kazdemu moze sie przypodobac cos innego.

Z latawcow ktore wymieniles wiekszosc to fajne latawce na ktorych przyjemnie sie plywa. Gdybym ja mial wybrac inny niz Ozone Catalyst to mialbym problem. I raczej bez testow ciezko byloby podjac sluszna dedyzje.

Awatar użytkownika
Rajlor
Posty: 150
Rejestracja: 09 sie 2013, 16:56
Deska: C L A S H Reincarnation
Latawiec: rejzor
Lokalizacja: Gdańsk
Postawił piwka: 12 razy
Dostał piwko: 4 razy
 
Post09 maja 2014, 19:06

Może nie na taki początek, bo już jestem po IKO 2 i w tym sezonie kończę 3. Mam gamę latawców, jednak wszystkie z rocznika 2007 i w dół - po ojcu :) . Głównie besty waroo - rozmiary : 9, 12, 12, 15. Jednak nie posiadają one-pump, są już dość stare, ciężko wstają z wody(patrz. 15), powietrze "lubi" uciekać z tub(9, jedna z 12), pompowanie trwa baardzo długo, gdyż zatyczki do zaworów lubią tracić powietrze przy wyjmowaniu pompki :roll: Lubią się również chować do środka tak, że jest ciężki dostęp do tych zaworów :!: Ostatnio przy pływaniu jakiś kilometr od mojej przyczepy, nagle całe powietrze uciekło z tuby głównej. zawór sam się wysunął :doh: Teraz mam zamiar dokupić jednego kite'a :!: I teraz naradza się pytanie... jaki rozmiar byłby najbardziej optymalny, myślałem o 10m :idea: Na 1 miejscu znajduje się slingshot RPM, czy poszczególne roczniki bardzo się różnią od siebie? Slingshot nie jest najtańszym kite'm i chciałbym wyhaczyć z rocznika 2010-2013 z alledrogo w cenie 2-2,5k max :!: Jeszcze myślałem o jakimś wainmanie, best ts? co myślicie? Myślałem o początkach ze freestylem. Z góry dzięki za odpowiedź :thumb:

maryjka
Posty: 192
Rejestracja: 22 mar 2014, 23:19
Deska: 50/50
Latawiec: 50/50 FUEL GP
Postawił piwka: 65 razy
Dostał piwko: 10 razy
 
Post09 maja 2014, 20:16

TS 10m
RPM 10m

Awatar użytkownika
Rajlor
Posty: 150
Rejestracja: 09 sie 2013, 16:56
Deska: C L A S H Reincarnation
Latawiec: rejzor
Lokalizacja: Gdańsk
Postawił piwka: 12 razy
Dostał piwko: 4 razy
 
Post09 maja 2014, 20:32

@maryjka toś się rozpisał... :hand:

Awatar użytkownika
zaaaak
Posty: 1403
Rejestracja: 24 lip 2011, 17:51
Deska: SU2
Latawiec: FX
Postawił piwka: 60 razy
Dostał piwko: 90 razy
 
Post09 maja 2014, 21:00

*Michal* pisze:Witam
dostalem deske shinn luigi 134X44 za przyslowiowa flaszke wodki
czy przy mojej wadze ok 88 kg to dobry sprzet czy szukac czegos wiekszego


Jak za flaszkę to nie masz co się zastanawiać, przepłyń się a jak się nie spodoba to sprzedasz za dwie lub trzy;)
Jeśli chodzi o rozmiar to pierwsze kroki przy podobnej wadze stawiałem na su 135/45 i dawała spoko radę... niestety gabaryt to nie wszystko :wink:

Kasper
Posty: 73
Rejestracja: 07 maja 2014, 23:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Postawił piwka: 2 razy
Dostał piwko: 2 razy
 
Post09 maja 2014, 22:07

Fordon,
dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Pływałem na paru latawcach Northa i tam pasowało mi generalnie wszystko, chociaż EVO 13 chyba nie ma zbyt dużego ciągu, jednak porównania nie mam... Miałem też do czynienia z Cabrinhą i wiem, że nie odpowiada mi zupełnie ich bar z dziwnym systemem depowera. Na pewno nie chcę latawca kompletnie dla początkujących dlatego (z tego co czytałem) Kahoona raczej odpada. Jest też inny problem, w tym roku mogę nie mieć tak dużo czasu na pływanie jak w zeszłym, gdzie dostęp do pełnej gamy latawców ze szkółki miałem cały czas i po pracy mogłem pływać, więc czasu na testy też wiele nie będzie, a latawiec jeszcze przed sezonem chciałoby się kupić. Dlatego chcę zasięgnąć opinii - mniej więcej, za czym się rozglądać, a co raczej odpuścić. Zdaję sobie sprawę, że jest to kwestia bardzo indywidualna, bo i gusta różne, ale niestety nie będę miał możliwości przetestowania większości tych latawców przed kupnem. Gdyby się znalazł np RPM 14m lub C4 czy Catalyst to brał bym w ciemno, ale np z Naishem nie miałem w ogóle do czynienia. No i chcę kupić komplet do ok 3000 więc generalnie rynek wtórny, dlatego pytam i sprzęty, które gdzieś tam widziałem. Bandit - podobno bomba, a nigdzie tego nie ma (może właśnie dlatego).

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post09 maja 2014, 22:27

Kasper pisze:Fordon,
dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Pływałem na paru latawcach Northa i tam pasowało mi generalnie wszystko, chociaż EVO 13 chyba nie ma zbyt dużego ciągu, jednak porównania nie mam... Miałem też do czynienia z Cabrinhą i wiem, że nie odpowiada mi zupełnie ich bar z dziwnym systemem depowera. Na pewno nie chcę latawca kompletnie dla początkujących dlatego (z tego co czytałem) Kahoona raczej odpada. .


jest jeszcze BES TS :idea:

mamy dwunasteczkę i piętnasteczkę 2013 w igiełka stanach :thumb:

..peace

gregor_ko
Posty: 6
Rejestracja: 13 kwie 2014, 15:29
 
Post09 maja 2014, 22:29

Witam,
na początek pozdrawiam wszystkich forumowiczów. Jestem początkującym po kursie IKO 1-2 i chcę skompletować sprzęt na ten sezon. Waga 93kg wzrost 185. Zastanawiam się nad latawcem North Fuse - 14 lub Best Kahoona plus V5 - 13,5 ewentualnie Lithium Airusha Który byście polecali na warunki Zegrza i półwyspu. Wszystkie w podobnej cenie.

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post10 maja 2014, 03:59

Z tych wymienionych polecalbym Best Kahoona w rozmiarze 13,5m na Twoja wage. Wzrost nie stanowi roznicy w wyborze rozmiaru. Ogolnie nie polecalbym wiekszych latawcow niz 13m-14m. Chyba ze low wind, race, ale to juz inna para kaloszy. Narazie mowa o latawcach Freeride dla poczatkujacych. Wiekszy niz te 14m juz nie, bo choc bedzie moze i lepiej ciagnal, to bedzie bardziej zamulal w powietrzu, bedzie wolniejszy, gdzie latawiec 12m-13m brak tego dodatkowego metra kwadratowego czy dwoch nadrobi zwrotnoscia, szybkoscia. Mialem 15m latawiec przez dosc dlugi czas i swiadomie zmienilem na 12m. I wlasnie moj obecny 12m ciagnie tak samo jak nie lepiej niz te 15m. Pozostale wymienione latawce nie sa zlymi latawcami, ale moim zdaniem Kahoona bedzie najlepszym wyborem. Poza tym rozmiar latawca to jedna sprawa, pozostaje tez wybor odpowiedniego rozmiaru deski, bo to tez ma znaczenie. Przy okazji dodam, ze docelowa deske na Twoja wage polecalbym cos kolo 140, 140+. Do tego technika, do tego warunki na spocie (czy wiatr slaby czy silny, czy staly czy szkwalisty). Wymieniony latawiec z odpowiednia deska spokojnie pokryje warunki na srodladziu i na polwyspie, powinno sie fajnie i przyjemnie plywac.


Wróć do „Pierwsze Kroki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości