Gokova - Turcja, ktoś z Was testował?

Miejscówki Kitesurfingowe
Awatar użytkownika
onzo
Posty: 5583
Rejestracja: 19 paź 2003, 22:34
Deska: Wainman Joke 138
Latawiec: Vegas 9,12,16
Lokalizacja: WaWa
Postawił piwka: 41 razy
Dostał piwko: 89 razy
Kontaktowanie:
 
Post23 sie 2013, 11:07

Fajna relacja. a jak z pływaniem?

Awatar użytkownika
briku
Posty: 395
Rejestracja: 23 sie 2009, 09:43
Lokalizacja: Krk
Postawił piwka: 3 razy
Kontaktowanie:
 
Post23 sie 2013, 11:14

No dokładnie. Ja lecę za tydzień. Wyhaczyłem wycieczkę do Marmaris all inc za 1700 pln (były też za 1450, ale wykupili). Auto za 6 dni wyszło ~500zł. Do tego doliczę paliwo/jedzenie/inne. Jak jedziesz grupą to zawsze taniej, bo dzielisz koszty.
Może ktoś będzie na początku września na miejscu?

Awatar użytkownika
surfbabe
Posty: 689
Rejestracja: 17 lip 2005, 16:25
Deska: su2 custom
Latawiec: FX, nemesis
Lokalizacja: wwa
Postawił piwka: 47 razy
Dostał piwko: 29 razy
 
Post23 sie 2013, 11:17

pływałam dobrze codziennie. bez ściemy...
13/13 dni.
no wczoraj od południa było granicznie (i tak spoko z ostrzeniem), ale po 3-ciej tradycyjnie super dowiało... i tak do 6-tej. dziś ostatni dzień, właśnie lecę, ale statystycznie dostałam tu lepiej niż niejednokrotnie w egipcie.
poza jednym dniem wypadu do Efezu (bardzo polecam, to lokalne Pompeje) i wizytą w aquaparku w Marmaris pływam CODZIENNIE.


aaaaa... ceny paliwa straszą trochu - 7,30 pln za literek !!!

JoviPro
Posty: 45
Rejestracja: 21 lip 2012, 19:24
Deska: Murphy Pro
Latawiec: Ozone Edge
Lokalizacja: Cały Świat
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 3 razy
Kontaktowanie:
 
Post23 sie 2013, 11:51

surfbabe pisze:wrzesień w Gokovej to podobno najlepszy miesiąc, bo poza charakterystyczną tu termiką wchodzą trade winds.
dopytywałam dwóch lokalsów i dziewczynę, która mieszka tu 7 lat - mówią to samo.

kasiorka:
jak jadę z dziećmi, to muszę mieć wszystko pobukowane z wyprzedzeniem, więc z pewnością poniosłam wyższe koszty, no i jestem tu w szczycie ich sezonu (Turcy nie jeżdżą na wakacje w Ramadan, więc walą drzwiami i oknami zaraz po... no to ja to właśnie mam).
chciałam mieszkać na miejscu w Akyaka, więc wzięłam czarter do Bodrum - najtańszy dostałam w Alfa Star za 1299 za osobę.
z lotniska transfer 80 euro za kurs (taki mini bus - ładuje do 8-9 osób plus sprzęt, więc jak jedzie więcej niż 4 osoby to lepiej się opłaca).
mieszkanie - dla dzieci musiałam wziąć apartament z basenem, których wcale nie jest tu dużo, mieszkanko dla 4 osób - dwa pokoje, kuchnia, łazienka - 1300pln za tydzień.
ceny w sklepach porównywalne do naszych.
ceny w restauracjach też... polecam rybki, to rybne miejsce ta Akyaka - danie np. świeża ryba z grilla (seabass, seabream) za 25-28 pln !
ale jest cała masa lokalnych barów, gdzie wielgaśną bułkę ze świeżą rybką (Balik Ekmek), pikantnym mielonym mięsem (Kofte Ekmek), kebab w picie (tu mówią Durum!) wciągasz za całe 8,5 PLN! a pychota...

wejście na plażę kosztuje 10 LT (17 PLN) za dzień, ale tylko od osoby kajtującej.
jak przyjeżdżasz autem kasują na wjeździe, jak idziesz piechotką od miasta, to rzadko cię zauważają... :wink:
jeśli chcesz zostawić sprzęt to bazy liczą sobie od 5-6 euro za dzień.
ja jestem w bazie http://kiteboardgokova.com/en - bardzo mili ludzie... z godnością znosili pytania, po których alwayswinduy mnie olało np. czy warto brać auto (w Akyaka to bez sensu, bo tu wszystko w odległości kilku minut), bankomaty, czy lepiej euro czy dolary, etc. i dali najniższe stawki z 3 innych sprawdzanych przeze mnie baz - u nich za storage płacę 10 lira (17 pln) za dzień.

briku z tego forum leci inną metodą - hotel w Marmaris i auto do spotu... Marmaris do Gokovej to 30km i będzie 30min, bo Marmaris, pięknie położone, ale naprawdę spore miasto.
z moją rodzinką ta opcja ni cholery by nie przeszła...
Poza wszystkim Akyaka jest kameralna, bardzo sympatyczna, malownicza z charakterystyczną zabudową...
jak wrócę do domu, to wrzucę zdjęcia. piknie, naprawdę.
Innymi słowy, kto potrzebuje atrakcji, to polecam miasto Marmaris, kto woli spokój i klimat to Akyakę.


Rewelacyjny opis! Lecimy! :)

Awatar użytkownika
surfbabe
Posty: 689
Rejestracja: 17 lip 2005, 16:25
Deska: su2 custom
Latawiec: FX, nemesis
Lokalizacja: wwa
Postawił piwka: 47 razy
Dostał piwko: 29 razy
 
Post23 sie 2013, 21:55

ostatni dzień pływania i była odrobinę smutna mina...
było ok, ale trochu mało...
do 3-ciej...
potem przyszło zło.... och i było pięknie.
o 7-mej schodziłam z wody na czworakach...
wspomnienia stąd będę miała fajne :D.

vaskez
Posty: 1
Rejestracja: 27 sie 2013, 01:37
Deska: ..
Latawiec: JN DaVinci, Best GP, F-one Tri
 
Post27 sie 2013, 10:54

Witam wszystkich , ja wybieram sie 29.08.13 do Marmaris skad bede dojezdzal do Gokova od czasu do czasu poplywac , mam zamiar 2-3 razy wyporzyczyc sprzet , no chyba ,ze z tym wiatrem bedzie tak jak obiecuja wtedy pewnie spedze tam caly tydzien.

Awatar użytkownika
surfbabe
Posty: 689
Rejestracja: 17 lip 2005, 16:25
Deska: su2 custom
Latawiec: FX, nemesis
Lokalizacja: wwa
Postawił piwka: 47 razy
Dostał piwko: 29 razy
 
Post27 sie 2013, 13:54

obiecałam kilka słów podsumowania...
wrzucam też kilka fotek ilustrujących okolicę (niestety zrobionych telefonem).

zatoka Gokovy:
Obrazek
czy: https://maps.google.com/maps?q=gokova&h ... urcja&z=14

to blisko 3km wybrzeża, wzdłuż którego mamy 150 płycizny.
płasko lub lekki czopik, głębiej robi się falka 0,5m... czasem jak wiatr się rozhula to i 1m.
kierunek wiatru do brzegu, daje szanse na trzykilometrowe halse i ułatwia odzyskiwanie deski.
w sezonie maj-koniec września jest to stabilny (niezbyt mocny, ale bardzo przewidywalny i bez większych szkwałów) wiatr termiczny (robi się tu efekt venturi).
w kwietniu i październiku też można liczyć na pływanie - wówczas wchodzą pasaty, tyle, że ich przewidywalność/sprawdzalność jest niższa.
w wysokim sezonie wiatr na tyle stabilny, że spacerujących po plaży z latawcem widzi się regularnie (a już jeden zawodnik, który poszedł z kitem po picie do restauracji i stał przez kwadransik 2m od budki to rozłożył mnie normalnie na łopatki).
na spocie jest wydzielona strefa dla początkujących i dwie strefy freeride po obu stronach "training area":

Obrazek
*zdjęcie pozyskane ze strony http://www.kiteboardgokova.com - bardzo sympatycznych ludzi, których serdecznie polecam.
strefa na tym zdjęciu oznaczona jako "freerider area" zwykle dostaje kilka węzłów wiaterku więcej, więc tu chętniej urzędują wymiatacze.

do plaży kajtowej można dojechać autem lub dojść z Akyaka piechotką (15min).
jako, że plaża jest na terenie rezerwatu wejście jest odpłatne 10TL (ok 17PLN).

kilka fotek z drogi...
plaża miejska:
Obrazek

Akyaka z perspektywy:
Obrazek

dojście do kitebeach:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

zatoka:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
zaprzyjaźniona baza...
Obrazek

Mieszkanie:
można zamieszkać w Marmaris i dojeżdżać do spotu, albo wynająć apartament, czy pokój w hotelu w Akyaka.
Samą Gokovej nie polecam, to tam raptem kilkanaście budynków na krzyż i nic się tam nie dzieje.
Polecam za to baaardzo opcję z zamieszkaniem w Akyaka, bo miasteczko jest bardzo urokliwe, a ludzie przemili.
Angielski nie jest tu zbyt popularny (to znaczy w restauracjach to żaden problem, ale już w sklepie, czy lokalnym barze z lokalnym jedzonkiem to jednak przydaje się mowa ciała :wink: ). Okazuje się bowiem, że jest to mało popularne miejsce wśród zagranicznych turystów (trochę Brytyjczyków owszem spotkałam), a 95% turystów stanowią Turcy (ale, muszę przyznać tacy chyba raczej zamożni, bo Porsche Cayenne widziałam co najmniej kilka).
Zaskoczyło mnie otwarte podejście lokalesów i ich wzajemne zaufanie... np, kiedy pożyczaliśmy auto - pan zostawił nam je pod domem na kilka godzin wcześniej otwarte, z otwartymi szybami, kluczykami i dokumentami w środku!.., czy kiedy syn właściciela zostawił na całą noc sprzęt kajtowy pod domem, a furtka na oścież otwarta... Przykładów uczciwości i braku obaw przed złodziejami całe mnóstwo...
No i ta ich serdeczność... po kilku dniach lokalesi ze sklepów czy restauracji spotykając nas na ulicy wymachiwali na przywitanie...
Naprawdę miło. W mojej ocenie, jeśli chcesz poznać Turcję prawdziwszą to Akyaka będzie ciekawsza.

Roślinność bujna - ogromniaste bungenwille, daktylowce, bananowce i 4-metrowe agawy chętnie rosną nawet w centrum miasta, ale na obrzeżach i pod górą (700m n.p.m.) największe i najpiękniejsze...

Obrazek
Obrazek
Obrazek

centrum ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zatokę zasila 7 rzek (dzięki czemu woda nie jest tak bardzo słona), a przez środek miasta przepływa największa Azmak river.
Jest ona straaaaaaaaasznie zimna (ale miło przy 39 stopniach C w nią wskoczyć), ma kamieniste dno, jest płytka i bardzo przejrzysta - widać różne glony i ryby!!!
Lokalesi bardzo chętnie się w niej kąpią (i skaczą na bańkę w najgłębszym miejscu, budząc podziw gapiów), wzdłuż jej brzegu znajdują się bary i restauracje... ale i jest też ona siedliskiem stadek gęsi, których obecności nie da się nie zauważyć.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

najlepszy bar na rzece z lokalnym specjałem - bułką z rybą, czyli balik ekmek:
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Lokalne łódki zabierają turystów, którzy mogą dzięki temu zobaczyć ryby w pływające w rzece, a nawet żółwie.

Obrazek

Mnie strasznie się tu podobało, wypływałam się naprawdę znakomicie...
z czystym sumieniem polecam ten kierunek...

marcinprg
Posty: 4
Rejestracja: 04 wrz 2013, 15:09
 
Post04 wrz 2013, 15:14

Czesc,

Czy ktos bylby zainteresowany wyjazdem? Szukam osoby/osob ktore chcialyby poleciec na tydzien. Loty bardzo tanie, a zakwaterowanie jak w poscie. Im wiecej osob tym lepsza zabawa. Ja dopiero skonczylem kurs, ale opisany wyjazd wyglada super. Chcialbym poleciec 16 lub 23 wrzesnia.

Pozdro,

Marcin

Igorzewski
Posty: 2
Rejestracja: 07 wrz 2013, 14:16
Deska: T5 Nobile
Latawiec: Wainman Hawaii
Postawił piwka: 1 raz
 
Post07 wrz 2013, 14:25

Hej

Mam pytanie do osob które mieszkały w Marmaris i dojeżdzaly na spot Gokova.
Jak z wynajaciem samochodu, nie ma problemu i jaki kosz?
Wstępnie sie orientowalem to 1100zl na 14 dni, może uda sie cos taniej?
Jakis feedback dotyczący tej formy zakwaterowania?

Z góry dziękuje

Pozdrawiam

kominluk
Posty: 13
Rejestracja: 19 wrz 2012, 12:17
Postawił piwka: 1 raz
 
Post16 wrz 2013, 10:53

Lecimy we dwie osoby do Gokovy 21 września.

Lotem 6:05 z Warszawy do Bodrum.
Jeżeli ktoś chce się dołączyć do transferu z lotniska proszę piszcie na prv. Miasto docelowe Akyaka . W kilka osob zawsze będzie taniej.

wsz
Posty: 12
Rejestracja: 04 sty 2009, 12:38
Lokalizacja: Oslo
Postawił piwka: 1 raz
 
Post19 wrz 2013, 14:15

Witam.

Świetna relacja i zdjęcia surfbabe.

Wygląda na to, że kierunek staje się coraz bardziej popularny.
Ja byłem w 2-gim tygodniu lipca i dojeżdżałem na spot codziennie z Marmaris autobusem/ wracałem samochodem.
Pływałem 6 dni na 7 pobytu - dzień odpoczynku. Wiatr był co dzień na duże latawce. Ciekawe jak będzie teraz?
Obecnie lecę ponownie do Marmaris na tydzień od 21-go września i szukam kogoś z miejscem w aucie na dojazdy do spotu.
Albo chętnie dołączę się do wynajmu auta w tym okresie.
Jakby ktoś był i planował dojazdy w tym czasie z Marmaris to proszę o kontakt na priva.

Pozdrawiam i do zobaczenia na spocie.

Awatar użytkownika
Lion
Posty: 151
Rejestracja: 25 wrz 2011, 00:01
Latawiec: RPM
Postawił piwka: 11 razy
 
Post02 cze 2014, 16:09

Ktoś się wybiera do Gokovy w lipcu termin około 1-31 lipca - zawsze taniej można by wynając chatkę koło spotu ;)
Pozdr

kominluk
Posty: 13
Rejestracja: 19 wrz 2012, 12:17
Postawił piwka: 1 raz
 
Post25 cze 2014, 11:52

Lion pisze:Ktoś się wybiera do Gokovy w lipcu termin około 1-31 lipca - zawsze taniej można by wynając chatkę koło spotu ;)
Pozdr


Ja byłem i chętnie wybiorę się ponownie. W naszym wypadku ostatni tydzień lipca albo pierwszy tydzień września.
Ale chatek przy spocie to ja nie widziałem.
Przy 4 osobach w aucie można rozważyć o wile tańsze we względu na popularność ale odleglejsze lotnisko. Pytanie tylko czy graty wejdą do środka.

tomiku
Posty: 35
Rejestracja: 25 cze 2014, 16:26
Deska: Nobile NHP
Latawiec: Ozone
 
Post28 cze 2014, 20:41

Byliśmy w 7 osób w Akyaka (Gokova) tydzień temu. Rekomendacja Kuby (który tu szkolił kiedyś)= pozdr!.
Nie czytałem całego wątku, ale ostatnie relacje i zdjęcia są super.
Niestety wiało tylko 2 dni na 7, reszta w oklolicy 9-11 węzłów, więc jak się ma 15-17 m to OK.
Lokalesi twierdzą, że to anomalia, ale warto przygotowac się na słaby wiatr.

Tłok jest już w czerwcu, przed wakacjami. Przy kierunku on-shore jest naprawdę tłoczno, a taki jest cały czas. Dużo uczących się i Turcy (baardzo mili) nie zwracają uwagi na innych, najważniejszy jest kursant :) Woda ciepła, pianki zostawcie w domu.
Trochę Ruskich, jeden Niemiec, Angol i Czech, reszta to turyści lokalni.
Najbliższe lotnisko to Dalaman, czartery mają cel w Marmaris - lokalnym kurorcie (40 km), postarajcie się o nocleg w Akyaka w biurze podróży.
W tym miasteczku (szczególnie nad rzeką) - pyszne ryby. Nie jest tanio, kolacja dla 7 z winem 450 TL (razy 1,5 to jest PLN).
Ogólnie to działa maj - wrzesień, baz jest chyba z 10.
To dobra alternatywa do rozpolitykowanego Egiptu, ale nie na cały rok :(. Ale spotkać dużego żółwia podczas pływania - bezcenne.

Pozdr.

zguba
Posty: 3
Rejestracja: 15 lip 2014, 18:01
Latawiec: nobile koinobori
Lokalizacja: wrocław
 
Post14 sie 2014, 20:29

Po wszystkich powyższych pozytywnych relacjach zdecydowaliśmy się sprawdzić ten spot. Lecimy we dwójkę 25 sierpnia czartery z Rainbow tours z Katowic i Poznania(koszt 680zł w dwie strony) Całościowy bilans wychodzi bardzo korzystnie. Aktualnie jesteśmy na etapie dogadywania noclegu. Jak ktoś wybiera się w tym terminie lub myśli o tym zachęcam do kontaktu w grupie raźniej :D .
z wietrznymi pozdrowieniami :thumb: !


Wróć do „Spoty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości