Zestaw początkowy

Forum dla początkujących
nowhereman2
Posty: 2
Rejestracja: 13 lip 2014, 11:22
 
Post13 lip 2014, 11:42

Witam.
Mam pytanie odnośnie sprzętu z poprzednich lat, mianowicie przeglądając różnego rodzaju giełdy sprzętu używanego natknąłem się na mnóstwo sprzętu z około 2008-2010 roku. Czy taki sprzęt nadal nadaje się do użytku? Jestem początkującym w tym sporcie, po tygodniowym kursie udało mi się osiągnąć poziom bliski IKO II (mam jeszcze problem z pływaniem w drugą stronę) a w końcowej fazie obozu pomoc instruktora przypominała bardziej nadzór aniżeli rzeczywistą pomoc. Tutaj nasuwa się moja prośba/pytanie - czy sprzęt z tamtych lat jest jeszcze możliwy do używania? Czy modele z tamtych lat posiadają systemy bezpieczeństwa? Jeżeli nie, to od którego rocznika sprzęt ten jest bezpieczny, czy mógłby ktoś podać jakieś konkretne modele?
Tak jak wspomniałem jestem początkującym, w tym roku miałem pierwszy raz styczność z tym sportem, w ciągu roku mam nie wiele okazji do wyjazdów nad morze czy inne akweny na których mógłbym uprawiać kitesurfing, co za tym idzie nie chciałbym kupować nowego sprzętu i korzystać z niego przez kilka tygodni w ciągu roku, a z drugiej strony wypożyczenie sprzętu na tydzień czasu oscyluje w granicach 1000zł (za te ceny widziałem latawce 2008-2010 z barem). Wiem,że jest do tego celu dedykowany dział - ale nawiązując do wypowiedzi, czy ktoś posiada taki sprzęt który chciałby odsprzedać?
Jeżeli chodzi o moje wymiary to 195cm wzrostu na 100kg wagi.
Z góry dziękuje za odpowiedź
Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
christo
Posty: 84
Rejestracja: 23 sie 2008, 18:14
Deska: Nobile
Latawiec: OZONE Edge
Lokalizacja: Gdynia
Postawił piwka: 2 razy
Dostał piwko: 1 raz
 
Post13 lip 2014, 15:12

Witam

Pozwole sobie odpowiedziec, poniewaz po pierwsze plywam i latam juz troche, po drugie mam prawie identyczne wymiary jak Ty tzn. 193cm/103kg.

Sprzet z 2008 roku moze byc jeszcze zupelnie sprawny. Wszystko zalezy od tego:
1. Jak czesto byl uzywany
Przykladowo: gosciu uzywa kajta kilka razy w roku i kajt ma zalozmy piec lat, z drugiej strony kajt ma 1 rok ale byl uzywany w szkolce juz 50 razy. Tak wiec w tym przypadku raczej nie przejmowalbym sie "rocznikiem" a rzeczywistym "przebiegiem" kajta.
2. Przez kogo byl uzywany
Przykladowo: kajta uzywa gosciu, ktory umie jezdzic, z drugiej strony kajt jest uzywany w szkolce przez nowicjuszy i jest notorycznie "walony" o wode. To tak jakbys porownywal zwykly uzywany samochod i samochod ze szkolki jazdy... :)
3. Jak ktos dbal o kajta
To znaczy, czy go odpowiednio skladal, suszyl, nie zostawial na plazy do "wytrzepania" ani na sloncu do "wyplowienia", nie szorowal nim po piachach itp.

Reasumujac liczy sie aktualny stan kajta, a nie jego "metryka", aczkolwiek znalezc kajta z 2008 roku w dobrym stanie na pewno bedzie trudno. Po prostu trzeba szukac i najlepiej obejrzec go w "realu" najlepiej w asyscie kolegi, ktory troche wiecej plywa.

Modele z "tamtych" lat jak najbardziej maja systemy bezpieczenstwa i od tego czasu przynajmniej ja nie odnotowalem jakichs rewolucyjnych zmian.

Sam posiadam jednego kajta z 2009 roku w swietnym stanie, a drugi - z 2008 roku w stanie co najmniej dobrym niedawno sprzedalem ale tylko dlatego, ze stac mnie bylo na wymiane na nowy.

Czy kupic, czy wypozyczyc. Musisz sam sobie odpowiedziec na to pytanie, to znaczy, czy chcesz po prostu sobie pojezdzic, czy kitesurfing jest dla Ciebie przygoda "duchowa", czyli nowym stylem zycia :D

Jezeli nie masz zamiaru rezygnowac z powodow innych jak zdrowotne :) to ja zdecydowanie polecam zakup wlasnego sprzetu. Poniewaz jak juz wspomnialem mam te same wymiary podam Ci gotowca, zebys sobie zaoszczedzil czasu na dobieraniu sprzetu:

1. Jezeli masz kase na jeden kajt to 13m2
2. Jezeli masz kase na dwa kajty to 13/10m2
3. Jezeli masz kase na trzy kajty, to 13/11/9m2

Deska 135x44 albo 137x43 i to wszystko :thumbsup:

Czaro
Posty: 226
Rejestracja: 08 wrz 2013, 15:57
Lokalizacja: Tczew
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 10 razy
 
Post14 lip 2014, 09:11

Na taką vvagę rozvvaż latavvce 11m/14m i deskę min. 138.

fomicz
Posty: 275
Rejestracja: 12 lip 2012, 08:42
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 4 razy
 
Post14 lip 2014, 12:00

Jestem trochę niższy ale waga oscyluje w okolicach 100. Mam set 9/12. Trochę brakuje przy 12-14knt ale już powyżej nie ma problemu. Jeżdżę na Nobile XTR 140x46 i na razie nie szukam deski mniejszej.
Co do używek. Sam kupiłem dla syna 7ke z 2008 i była w stanie idealnym. Moją 12kę (2010) kupiłem z przeszyciem w jednym miejscu ale poza tym latawiec był idealny i służy mi już 3ci sezon (chyba czas na wymianę). Przy zakupie baru zwróć uwagę na stan linek, to co czasami można spotkać to tragedia. Czasami lepiej kupować osobno niż w zestawie, bo często bar dokładany do latawca to najgorszy jaki dany użytkownik posiada.

Awatar użytkownika
bartolomeo_n
Posty: 521
Rejestracja: 06 gru 2010, 12:09
Deska: (Super+)Shinn(+ster)
Latawiec: RRD, Best TS, Bandit
Lokalizacja: Poznań
Postawił piwka: 14 razy
Dostał piwko: 35 razy
 
Post14 lip 2014, 12:13

nowhereman2 pisze:Witam.
(...)czy sprzęt z tamtych lat jest jeszcze możliwy do używania? Czy modele z tamtych lat posiadają systemy bezpieczeństwa? Jeżeli nie, to od którego rocznika sprzęt ten jest bezpieczny, czy mógłby ktoś podać jakieś konkretne modele?


Pewnie, że większość sprzętu po 2008, poza ewidentnymi nielotami, jest spoko. Wszystko zależy od stanu konkretnej latawki. Sam mam jeden z 2008 w b. dobrym stanie i wole go od tego z 2010 :) Jeżeli chodzi o systemy bezpieczeństwa, to sprawa leży głównie w konstrukcji barów - tutaj faktycznie zmian było sporo (tzn. w obrębię pojedyńczych firm). Ja np. nie kupiłbym żadnego gdzie zrywka jest umieszczona na CL niesymetrycznie (patrz np. Ozone i to jeszcze w 2013! ale też wielu innych producentów). Sam np. kiedyś kupiłem bar RRD (chyba V2) i, o ile zrywka działała b. dobrze, to poprowadzenie linki depowera to jakaś pomyłka - dopiero kolejny model V3 (2010/2011?) ma to zrobione dobrze. Bardzo podoba mi się konstrukcja baru od Zeeko, tylko ceny nie bardzo :) Czyli - tak, w przypadku barów rocznik może mieć duże znaczenie...

Czaro
Posty: 226
Rejestracja: 08 wrz 2013, 15:57
Lokalizacja: Tczew
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 10 razy
 
Post15 lip 2014, 13:23

nowhereman2 pisze:Witam.
Jestem początkującym w tym sporcie, po tygodniowym kursie udało mi się osiągnąć poziom bliski IKO II (mam jeszcze problem z pływaniem w drugą stronę)..........
Tak jak wspomniałem jestem początkującym, w tym roku miałem pierwszy raz styczność z tym sportem, w ciągu roku mam nie wiele okazji do wyjazdów nad morze czy inne akweny na których mógłbym uprawiać kitesurfing, co za tym idzie nie chciałbym kupować nowego sprzętu i korzystać z niego przez kilka tygodni w ciągu roku,



Zaczynałem pływać miałem 107 kg.Nauczyłem się pływać na 15 m latawcu i długo na nim najlepiej mi się pływało.W tej chwili 104kg i dwa latawce 15m i 12m.Pływanie zatoka i morze od 11 - 12 knts.
Duże latawce maja to do siebie,że są wolne i można na nich pływać przy słabszym wietrze co jest bardzo ważne dla początkującego.
Kiedy na tym poziomie w którym obecnie jest nowhereman2 popływa na 9 tce i 10 tce??


Wróć do „Pierwsze Kroki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości

cron