PORADY SPRZĘTOWE! JAKI LATAWIEC I DESKA NA POCZĄTEK?

Forum dla początkujących
Awatar użytkownika
mandaro
Posty: 1083
Rejestracja: 10 sie 2008, 02:18
Deska: NHP Infinity
Latawiec: GP Fuel
Lokalizacja: Tarifka,
Postawił piwka: 66 razy
Dostał piwko: 22 razy
Kontaktowanie:
 
Post15 lis 2013, 13:13

Nie ma czegoś takiego jak latawiec Nr1.
Może być Nr1 w jednym kierunku, a w innym na ostatnim miejscu.
Dlatego lepiej wybrać coś optymalnego jeśli nie jesteś na etapie "wiem czego chcę"

kite24.pl
Posty: 5582
Rejestracja: 25 sie 2006, 17:42
Deska: SU-2
Latawiec: Gin Cannibal
Lokalizacja: Olsztyn
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 29 razy
Kontaktowanie:
 
Post15 lis 2013, 13:18

musisz sam zobaczyć a najlepiej popływać trochę .
Ziomek. pisze:
wenzel pisze:w niemieckich testach Rally nr.1 .


..a w SlingShotowych który? :wink:

peace

Awatar użytkownika
Avinetiv
Posty: 20
Rejestracja: 15 lip 2013, 12:41
Latawiec: Stare obsesje
Lokalizacja: Gdańsk
Postawił piwka: 2 razy
Dostał piwko: 2 razy
 
Post15 lis 2013, 17:16

Czy latawiec z 2007 za 700 zł ma sens?
Witam wszystkich!
Jestem po kursie i powoli rozglądam się za sprzętem na przyszły sezon. Planowałem do wiosny przyoszczędzić i kupić coś w miarę świeżego (~2012), jednak na "jednym z popularnych serwisów aukcyjnych" trafiłem na niedrogiego Crossbowa 2007 i zacząłem się zastanawiać nad tą opcją.
Widzę to tak: kupuję tani, acz leciwy i trochę zjechany sprzęt, który nie aż tak bardzo byłoby szkoda dobić czy uszkodzić (o co najłatwiej będąc nowym). Z tego co słyszałem to Crossbow jest konstrukcją dość przyjemną i o szerokim zakresie, więc nada się jako jedyny latawiec na początek. Mógłbym na nim nieco popływać, nabrać obycia i podejść do zakupu porządniejszego secika mając już jakieś praktyczne rozeznanie w latawkach - potestować coś, zobaczyć co mi leży, a nie kupować w ciemno, posiłkując się ino poradami z forum.
Ma to sens, czy może latawiec z 2007 jest aż tak stary i technologicznie zacofany, że będę miał z nim ciągłe problemy, nie będę potrafił zrestartować, pozbawi mnie frajdy z pływania i w ogóle cofnę się w rozwoju?

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post15 lis 2013, 18:15

Co do sprzetu i kwoty: w 2007 plywali na tym sprzecie i dawali rade, chwalili sobie. Crossbow nie byl zlym latawcem na tamte czasy. I nie jest zlym latawcem dzisiaj. Ciagle mozna spotkac osoby plywajace na tego typu sprzecie. Ale musisz wiedziec, ze w tym sporcie "postep" idzie szybko na przod i roznica miedzy powiedzmy latawcem z 2006 roku, a zeszlorocznym jest znaczaca. Znaczaca pod wzgledem wagi latawca, materialow, konstrukcji, zastosowanych "technologii", roznego rodzaju rozwiazan... Nie steruje sie nimi tak przyjemnie jak wspolczesnymi latawcami, sterowanie jest ciezsze, trudniejsze - mam na mysli chociazby restart z wody... To jest jednak prawie 7 letni latawiec. Kazdego roku pojawia sie wiele nowych rozwiazan, ktore (najczesciej) udoskonalaja latawce, poprawiaja ich wlasciwosci, wzmacniaja konstrukcje, ulatwiaja codzienne uzytkowanie. Nie polecam nowego sprzetu na poczatek, ale tez nie polecam starego. A musisz wiedziec, ze wybierajac stary latawiec bardzo prawdopodobne, iz bedzie sie ciezko latalo, bedzie trudno na poczatku, przez to nie bedziesz mial takiego szybkiego i dobrego progressu jak w przypadku nowszych latawcow. Przez to bedziesz sie wkurzal zamiast czerpac przyjemnosc, nie bedziesz mial satysfakcji z tego fajnego sportu, mozesz stracic checi, zapal... I tutaj pojawia sie pytanie: czy lepiej kupic nienajlepszy sprzet, ale fruwac, czy nie kupowac i nie fruwac? Poza tym poza samym latawcem potrzebujesz jeszcze trapez, leash, deske. Jednak polecalbym odlozyc troche wiecej i kupic cos lepszego. Za 1500zl mozna dostac juz w miare spoko latawce. Tez nie najnowsze, tez nie najlepsze, ale calkiem przyzwoite. Ja zaczynalem od starego latawca i zaluje, w moim przypadku to byl blad, bylbym znacznie dalej gdybym zaczynal z nowszym, zmarnowalbym mniej czasu i nerwow.

Awatar użytkownika
kukus
Posty: 576
Rejestracja: 23 maja 2013, 16:40
Deska: HM Split / 50fifty
Latawiec: Obsession 5/7/10.5/13.5
Lokalizacja: Warszawa
Postawił piwka: 14 razy
Dostał piwko: 22 razy
 
Post15 lis 2013, 18:24

Mam crossa 12 i 16 z 2006.
Sam nauczylem sie na nich plywac. Jezeli nie masz kasy to warto. Same wstaja z wody a z wad to bar na bloczkach. Duzooo duzoooo sily trzeba wlozyc w bara by latac i albo mecza sie rece od wahlowania lewo prawo jak wiatru nie ma albo od utrzymania bara gdy wiatru jest duzo. To im nie wyszlo. Wiadomo taki latawic nie jest spelnieniem marzen ale jeden kupilem za 700 drugi za 450 bez dziur przetarc napraw i caly sezon sluzyly bardzo dobrze. W sumie okolo 25 dni na wodzie.
2 osoby nauczyly sie na nich plywac a 3 rozbijaly je dla zabawy bo posmakowac kajta :)
Jak masz kase to kupuj nowsze. Ostatnio na zegrzu moja 12tka nie miala sily unosic sie w powietrzu a obok panowie na Edgu 13m plywali, ostrzyli i nawet cos podskakiwali. Choc z tego co mowili to ten latawiec ma niesamowity dol.

Awatar użytkownika
mandaro
Posty: 1083
Rejestracja: 10 sie 2008, 02:18
Deska: NHP Infinity
Latawiec: GP Fuel
Lokalizacja: Tarifka,
Postawił piwka: 66 razy
Dostał piwko: 22 razy
Kontaktowanie:
 
Post15 lis 2013, 22:13

Avinetiv pisze:Czy latawiec z 2007 za 700 zł ma sens?

Pewnie, tylko nie każdy i tym problem. Możesz kupić 6 latawców z 2007 i żaden nie będzie dobry.
Najczęściej nie trzymają powietrza, a latanie na nich to się uda, albo się nie uda.
Zasada jest taka: Im lepszy stan -tym gorzej lata -mniej był używany.
Choć są wyjątki.

Awatar użytkownika
rolnik
Posty: 4544
Rejestracja: 07 sie 2003, 21:16
Deska: SU2
Latawiec: Obojetne
Lokalizacja: Stara Gwardia
Postawił piwka: 44 razy
Dostał piwko: 44 razy
 
Post16 lis 2013, 03:06

Choć są wyjątki
chocby ozone wszystkie modele daleko wyprzedzaly konkurencje cabrhinha tez niczego sobie choc zdazaly sie trefne egzemplaze ,north tez juz wtedy chyba wypuscil rebele ... po tylu latach jedynie gumowe elementy parcieja (onepump jak jest) reszta jesli nie wytrzepana to posluzy .

Zasada jest taka: Im lepszy stan -tym gorzej lata -mniej był używany.
a to ci heca :think:

aronn
Posty: 119
Rejestracja: 09 paź 2013, 18:06
Deska: Nobile NHP 2016
Latawiec: Ozone Catalyst 10m2 2014
Lokalizacja: Gliwice
Postawił piwka: 4 razy
 
Post18 lis 2013, 13:36

Czy jest na forum osoba która może wypowiedzieć się na temat latawca Blade Trigger 2013 (modelu i samej marki)? Szukam... szukam i nic, żadnej opinii. Pozdrawiam.

Wrogu
Posty: 1932
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:40
Deska: do pływania
Latawiec: do latania
Lokalizacja: Gdynia
Dostał piwko: 52 razy
 
Post18 lis 2013, 14:03

Poszukaj na forach UK, albo KF.com. W PL chyba nie ma dystrybutora, albo jest wyjatkowo malo aktywny - blade'a zbyt czesto na spotach nie widac.

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post18 lis 2013, 14:29

Kolega pytal o ten latawiec 9 stron temu i uzyskal podobne odpowiedzi na jego temat, tzn. ze malo ludzi plywa na nim na spotach w PL, sa malo popularne, stad malo o nich wiadomo. Wiec to juz wie. Teraz liczy jednak na to, ze ktos jednak moze plywal i ten ktos juz napisze konkretnie o latawcu. Poszukalem troche info na necie i oto co znalazlem, moze sie przydac:

http://www.kiteforum.com/viewtopic.php?f=1&t=2377960
http://www.iksurfmag.com/issue36/?page=137
http://www.sbckiteboard.com/2013-kite-r ... ws_id=2049
http://epikoo.com/kiteboarding/gear/kit ... igger-2013
http://www.kitesurfing.com.au/?p=3037

aronn
Posty: 119
Rejestracja: 09 paź 2013, 18:06
Deska: Nobile NHP 2016
Latawiec: Ozone Catalyst 10m2 2014
Lokalizacja: Gliwice
Postawił piwka: 4 razy
 
Post18 lis 2013, 15:01

Dziękuje za zbiór linków. Część z nich miałem okazję już znaleźć ale jest parę nowych. Na kiteforum.com można spotkać się z bardzo pozytywnymi opiniami. Może znajdzie się osoba która opływała ten latawiec i doda jakieś konkrety od siebie? Zadziwiają mnie strasznie niskie ceny w jakich jest sprzedawany obecnie model na 2013 rok.

Awatar użytkownika
mandaro
Posty: 1083
Rejestracja: 10 sie 2008, 02:18
Deska: NHP Infinity
Latawiec: GP Fuel
Lokalizacja: Tarifka,
Postawił piwka: 66 razy
Dostał piwko: 22 razy
Kontaktowanie:
 
Post18 lis 2013, 15:31

Jeśli nie możesz go przetestować, to ryzykujesz.
Ktoś musi być pierwszy. Wypadło na Ciebie.
Cena to nie jest argument. Czasami za grosze można kupić coś wyjątkowego.
(Ale prawie nigdy na początku.)
Z drugiej strony po coś ten latawiec stworzyli i jeśli autor tej konstrukcji nie jest kosmitą jak RR, to prawdopodobnie polatać się da.

aronn
Posty: 119
Rejestracja: 09 paź 2013, 18:06
Deska: Nobile NHP 2016
Latawiec: Ozone Catalyst 10m2 2014
Lokalizacja: Gliwice
Postawił piwka: 4 razy
 
Post18 lis 2013, 15:44

Hehe jeżeli się zdecyduję postaram się potem streścić to i owo. Co do ceny to chciałbym sprecyzować - chodzi mi o sam spadek wartości sprzętu jako fakt. Niby to samo ale z innej strony na to patrzę. Nie chodzi mi o to, że jeżeli coś jest tanie to od razu trzeba uważać za badziewne. Tutaj na chłopski rozum można wywnioskować, że jest na niego mało chętnych i dystrybutor na siłę chce się go pozbyć. Jednak inne latawce nawet 2 sezonowe na jego stronie dalej są w cenie. Myślę, że samego wątku Triggera nie ma co rozwijać i wróżyć z fusów - jak znajdzie się ktoś kto go oblatał to bardzo prosiłbym o opinie.

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post18 lis 2013, 16:39

Pomylilem Ciebie z innym uzytkownikiem, ktory pytal o dokladnie ten sam latawiec i tez z tego samego roku :wink: Jezeli moglbym cos doradzic to powiem tak: na polskim rynku jest mnostwo dobrych latawcow. Wiele dobrych marek, ktore wyprodukowaly wiele dobrych modeli. I wlasnie taki latawiec polecalbym kupic - sprawdzony, porzadny, dobry. Kupujac taki latawiec bedziesz mial pewnosc, ze bezproblemowo i bez niespodzianek polatasz sobie. Z tego co widze to wlasnie taki latawiec juz posiadasz. A latawiec o ktory pytales - Blade Trigger 2013 - jezeli bardzo chcesz sprobowac zawsze mozna kupic jako drugi, kupic na probe, jako ciekawostke. Jak sie sprawdzi (a z tego co pisza w necie to latawiec powinien byc OK) - super, fajnie, bedziesz mial dwa dobre latawce i przy okazji "przetrzesz szlak" jezeli chodzi o malo znany latawiec w PL, jak opiszesz to rzeczowo, konkretnie przysluzysz sie tez innym. Jezeli latawiec okaze sie jednak kiepski (chociaz raczej sie na to nie zanosi)- ciagle masz pierwszy latawiec, ktorym sie dobrze lata. I znowu - opisujac to dokladnie i rzeczowo ostrzezesz innych przed zlym wyborem. Problemem natomiast bedzie co zrobic z nim dalej. Sprzedac? Odpowiedz wydawalaby sie oczywista, ale mi osobiscie byloby glupio wciskac komus nienajlepszy latawiec. No chyba, ze ktos inny tez bedzie chcial sprobowac. Dlatego albo ryzykowac (choc ryzyko wyaje sie byc male), albo sobie odpuscic, a najlepsza opcja - to sprobowac, tylko nie ma gdzie...

Edit: jest na forum uzytkownik, ktory posiada taki latawiec na sprzedaz, dal tez krotki opis, link: viewtopic.php?f=2&t=54867
Tylko jest to model 2011, a od 2013 zmieniono bar.

ozz
Posty: 3
Rejestracja: 24 lip 2013, 21:13
Postawił piwka: 6 razy
 
Post26 lis 2013, 09:11

Cześć,
Szukam deski dla początkującego wzrost 176cm waga 75kg.
Zastanawiam się nad:
-Prorider 3D 136x41cm
-North X-Ride 136x40cm
-Nobile T5 131x30cm

Ewentualnie może macie coś do zaproponowania? Sprawa pilna


Wróć do „Pierwsze Kroki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości