IgorS pisze:Ten post jest przeznaczony dla początkujących zabawę z kitesurfingiem
Deska słabowiatrowa dla ludzi lekki (do 70 kg) to zarówno rozmiar 138 jak 128 cm długości oraz 39 cm szerokości. Wraz z rosnącymi umiejętnościmi wystarczyć nam powinna krótsza deska.
A ja pozwole sobie nie zgodzić się z całkiem sporą ilością zamieszczonych w tym opisie informacji podając kilka faktów.
Uznawanie rozmiaru 128 za dobrej deski dla początkujących jest wielkim błędem a do tego jako słabowiatrowej to już paranoja.
Fakt 1 - szkółki używają do nauki kobyłki w rozmiarze pow. 160cm
więc nawet jeśli uznamy, że począkujący już troche popływał, to nadal 128 cm to bardzo mało
Fakt 2 - nie znam osoby, która pływa w Polsce na desce krótszej niż circa 128cm (używa jej jako swojej deski podstawowej) - a większość z tych co znam to raczej nie początkujący
Fakt 3 - żadna z tych osób nie pokusi się o twierdzenie, że deska w tym rozmiarze należy do słabowiatrowych
Opinia własna - uważam, że w przypadku osób, które chcą mieć jedna deskę tzw. allaround - posiadanie deski poniżej 130 cm to tylko i wyłącznie uleganie modom/trendom/opinii innych kajterów. Faktycznie nic się nie zyskuje z krótszej deski - 138 też spokojnie mieści się w samochodzi na stojaka.
IgorS pisze:...oraz 39 cm szerokości. ...
Wadą jej jest to że przy szkwałach cała moc idzie nam w nogi co może być kłopotliwe dla ridera aby utrzymać krawędź, czyli innymi słowy nie odpuszcza szkwałów.
Szerokość moim zdaniem niewiele ma wspólnego ze szkwałami.
Fakt 1 - niezależnie od szerokości deski, przy krawędziowaniu i tak tylko jeden róg mamy w wodzie, więc szerokość nie przekłada sie wprost na pracę w szkwałach.
Opinia własna - to jak deska zachowuje sie w szkwałach zależy w znacznej mierze od flexu - im bardziej miękka deska tym lepiej "odpuszcza" szkwały, bo sie po prostu wygina amortyzując je.
IgorS pisze:...pokusić o deskę węższą tzn. 36cm.... Natomiast zaletą jest, że przy szkwałach taka deska dużo łatwiej pozwoli nam takie przesilenie wiatrowe przeżyć dzięki zwiększonemu dryfowi.
Ezu! 36cm szerokości?!
Fakt 1 - niewiele znam osób, które pływają na tak wąskich deskach, a takich, które by z tego były zadowolone to żadnej.
Fakt 2 - wąskie deski używane są do speedu
Z tego co pamietam, to dla początkujących jedną z trudniejszych rzeczy do opanowania jest właśnie prędkość i utrata panowania nad tym co się dzieje. Poza tym, początkujący mają tendencję do wychodzenia w dolny zakres wiatrowy danego latawca, co sprowadza sie do tego, że częściej są nie dopowerowani i wtedy taka deska to już wogle porażka.
I co to ten dryf? bo kojarzy mi sie to z wypornością co z kolei źle się kojarzy z przepowerowaniem i wogóle nie pasuje do wąskiej deski.
IgorS pisze:... Im rant ostrzejszy tym ostrzej możemy pływać na takiej desce.
Możemy przyjąć że rant jest średni w deskach typu Skywalker 04/05.
A to jest chyba jeden z największych mitów jakie znam odnoszących się do zdolności deski do pływania na wiatr!
Fakt 1 - Skywalker ostrzy tak samo dobrze jak wszystkie inne deski.
Fakt 2 -w chwili obecnej trend jest do coraz bardziej obłych krawędzi a jakoś nie wpłyneło to negatywnie na ich zdolność ostrzenia.
Zasadniczym elementem w tym wypadku jest rocker!!
IgorS pisze:...Kolejnym punktem są finy - im większe tym ostrzej możemy pływać, lecz tym łatwiej je połamać lub uszczerbić pływając na płytkiej wodzie.
A to nie tylko że mit, ale i fałsz!
Nie jestem specem od desek i najlepiej, jakby Jurek coś na ten temat napisał, ale interesuje się tematem i z tego co wiem to:
Fakt 1 - finy powodują tak zwany drag - czyli siłę, która ściąga z wiatrem! więc wręcz przeszkadzają płynąć pod wiatr.
Im większe finy tym bardziej czujemy się jakbyśmy płynęli po torach. Dla początkujących to bardzo ważne, bo nie potrafią jeszcze dobrze pracować krawędzią deski, która faktycznie jest jednynym elementem, który jest nam potrzebny do płynięcia pod wiatr. Na skimboardzie też da się przyostrzyć a gdzie tam finy?
Co dają zatem finy?
1 - większy pop (sprężynkę)
2 - łatwiejsze lądowanie skoków
Poza tym, z wieloma stwierdzeniami się zgadzam - najbardziej zaś z tym:
IgorS pisze:Żonglerka pomiędzy tymi parametrami dostarcza nam na rynek całe tony różnych desek
i dlatego nie ma prostych zasad ich wyboru